4 Eylül 2017 Pazartesi

Depresyon İçin Sarı Kantaron Çayı


Depresyon günümüzde yaşam koşulları, kent hayatı, iş stresi ve tüketim toplumunun getirdiği ekonomik sıkıntılardan dolayı çağımızın hastalığı oldu. Bir çok insan ciddi psikolojik sorunlarla boğuşuyor. Bu yazıda sizler için depresyon tedavisinde kullanılabilen sarı kantaron hakkında bilgiler vereceğim. Acaba sarı kantaron çayı içerek depresyonu yenebilirmisiniz, sarı kantaron çayı sıkıntılarınıza derman olabilir mi? Hepsini anlatmaya çalışacağım. 

Ancak peşin bir uyarı yapayım ciddi depresyon geçiriyorsanız mutlaka bir psikiyatr doktorla görüşmeniz veya psikologdan yardım almanız gerekir. Sadece hafif depresyon için doğal ve bitkisel tedavi hastalar için yeterli bir tedavi yöntemi olabiliyor. Çünkü bir çok bitki sanıldığı gibi şifalı falan değil zehirleyici olabiliyor. Sarı kantaron'da bunlardan birisi.

sarı kantaron çayının depresyona etkisi

Sarı Kantaron
Sarı kantaron sarı renkli çiçekler açtığı için bu adı almış bir bitkidir. Botanik ismi "Hypericum Perforatum" olan adını içerisindeki Hiperisin (Hypericin) maddesinden alır. Tıbbi ismi "St.John's Wort" olan bitkiye ülkemizde, "koyunkıran", "binbirdelik", "mayasıl otu", "yara otu", "kan otu", "kılıç otu" gibi isimler verilmiştir.Sarı kantaron otunu depresyonda etkili kılan madde olan hiperisin (hypericin), norepinefrin ve epinefrini (adrenalin) düşürerek, dopamin ve serotonin salınımını arttırır. Yani bir çeşit sakinleştirici görevi görür. Bitki MAO İnhibitorü- MAOİ (Monoamine Oxidase İnhibitors) etki gösterek depresyon noktasında fayda sağlar.

depresyona ne iyi gelir

Sarı Kantaron Çayının Faydaları


Sarı kantaron otu "St John's Wort" (Hypericum Perforatum) için internette öyle saçma sapan bilgiler var ki inanamazsınız. Bazı durumlarda çok tehlikeli olabilecek bu otu kaynatıp içmeyi, binbir türlühastalığa şifalı olduğunu iddia etmeyi marifet sanan cahiller yüzünden kaç insan sağlığını bozuyor belli değil. Sarı kantaron diye kırmızı kantaron bitkisinin bazı faydalı durumları yazılıyor genelde, çünkü Avrupa ve ABD'de kantaron denildiği zaman kırmızı kantaron akla geliyor, sarı kantaron burada konulan bir isim. 

Kendisi için, depresyona faydalıdır deniliyor doğrudur. Ancak çok yıkıcı olabilecek bir bitki, uzman olmadan kullanmak ölümle bile sonuçlanabilir. Bunun haricinde sarı kantaron yağı için yaralar, yanıklar, izler lekeler, güneş yanıkları, hemoroid vb. durumlara iyi geliyor deniyor bu da doğru ama onun haricinde bir çok bilgi gerçekten uydurma. Ben şimdi size sarı kantaronun ruh ve sinir hastalıklarında ne etkileri var onları aktarmaya çalışacağım.
Sarı Kantaron Çayının yararları

Sarı Kantaron DepresyonSarı kantaron bitkisi MAO (Monoamin Oksidaz) denen beyindeki bir enzimin parçalanmasını sağlar. Bu yüzden MOAİ olarak sınıflandırılan bir çeşit depresyon giderici ilaçlarla aynı etkiyi gösterir. MAOİ ilaçlar, panik atak, aşırı uyku, aşırı yemek yeme gibi durumların olduğu "atipik depresyon" ile sinirlilik, halsizlik ve sosyal fobi olan depresif durumlarda kullanılır. Bu kullanımı özellikle çocuklarda, ergenlerde ve belli ilaçları kullanması sakıncalı kişilerde, almanya da doktorlar tarafından reçete edilerek kullandırılır.

Ancak yeni nesil depresyon ilaçları kadar etkili bir bitki değildir sarı kantaron yanı namı diğer "st john's wort". MAOİ ilaçları tiramin (tyramine) zehirlenmesi yapmasın kan basıncından hastaya zarar vermesin diye doktorlar tarafından reçete edilmez. Zorunlu durumlarda ise bir diyet listesi hazırlanarak, peynir, ekşi yoğurt, şarap, bira, mayalı yiyecekler, çikolata, hurma gibi besinlerle alınması engellenir. Çünkü bu bitkiyi kafanıza göre kaynatıp içerseniz, ölümden tutun da şizofren olmaya kadar etkiler yaşayabilirsiniz.

depresyon nasıl geçer
Sarı kantaron trisiklik (TSA) ve tetrasiklik ilaçlar gibi etki gösterir ve iyi geldiği ruh ve sinir hastalıkları şunlardır;
 • Panik atak (Agorafobili Panik Bozukluk)
 • Uyku Bozuklukları
 • Sinirlilik
 • Stres Bozuklukları (Posttravmatik Stres Bozukluğu) kötü bir olayın günlük hayatta ve rüyalarda stress yaratması  
 • Depresyona bağlı yeme bozuklukları
 • Sosyal Fobiler
 • Ankisiyete Bozuklukları
 • Obsesif-Kompulsif bozukluk
 • Ağrı Bozuklukları
 • Bazı durumlarda parkinson
depresyon için sarı kantaron çayı
İyi bak ne güzel bir çok depresyona iyi geliyormuş alayım otu kaynatıp içeyim diyenler için bir uyarı yapayım. Sarı kantaron bitkisinin türevlerini doktor tavsiyesi olmadan içmeyin, Hele psikiyatrik ilaçlar kullanıyorsanız (prozac, lustral, ritalin, concerta, vb.) kesinlikle içmemelisiniz. Psikolojik bozukluk, depresyon gibi durumlarda, psikiyatra gidip tedavi olmalısınız, sağdan soldan duyduğunuzla, onun sapı bunun çöpünü kaynatıp içmeye kalkarsanız, durumunuz daha ağırlaşabilir ve hayati tehlikelerle karşılaşabilirsiniz. 

Ayrıca bir çok ilacın etksini azaltıp gerekli tedavyi görmenizi geciktirir. Bakın sarı kantaron düşündüğünüz gibi masum bir ot değil. İçmeyin arkadaşlar.

Çünkü çeşitli sorunlar için verilen SNRİ (Serotonin and norepinephrine reuptake inhibitors) yani seratonin ve epinefrin geri alım inhibitörleri, SSRİ (Selective Serotonine Reuptake Inhibitor) yani seçici seratonin geri alım inhibitörleri, NDRİ (Norepinephrine Dopamine Reuptake İnhibitor) epinefrin ve dopamin geri alım inhibitörleri, TSA (Trisiklik Antidepresanlar) gibi ilaçlar bu işin eğitimini almış, size doğru teşhisi koyacak doktorlar tarafından yazılır.
sarı kantaron çayının zararları

Sarı Kantaron Çayı Nasıl Yapılır Gelelim sarı kantaron nasıl kullanılır. Hiç öyle bir bardak kaynar suya bir çay kaşığı, cam veya porselen demliğe bir yemek kaşığı, french prese bir tatlı kaşığı koyun için demeyeceğim. Uzman bir doktor size söylemediyse ki genelde söylemeyecektir, çünkü cidden faydasından çok zarar olan bir ottur bu bitkiyi kullanmayın.


sarı kantaron çayı nasıl hazırlanır
Sarı Kantaron Çayının Zararları


Şimdi gelelim cahil cühelanın size kaynattırıp içirdiği sarı kantaron çayı veya sarı kantaron hapından ne gibi zararlar görebilirsiniz.

 • Ölebilirsiniz. Yüksek miktarda sarı kantaron çayı, tiramin (tyramine) oranını arttırır, hele yanında ekşi yoğurt, peynir, balık, şarap, hurma, salam, sosis, mayalı yiyeceklerden bolca yerseniz, ilk başta başınız ağrır ve beyin kanaması gibi yüksek kan basıncından dolayı ölebilirsiniz veya sakat kalabilirsiniz.
 •  Ani tansiyon değişimleri düşük veya yüksek tansiyon durumları
 • Migren krizleri
 • Vücutta su toplaması yani ödem
 • Cinsel isteksizlik, erken boşalma, iktidarsızlık vb.
 • Dikkat eksikliği ve aktivite bozuklukları
 • Ani manik ataklar
 • Şizofreni
 • Uykusuzluk
 • Hamilelerde düşük
 • Işığa aşırı duyarlılık
 • Cilt lekeleri
 • Görme bozuklukları ve duyu kayıpları
 • Özellikle yüz ve çenede kas kasılmaları ve kramplar
sarı kantaron zehirli mi

Yazım burada bitiyor. Bu yazının daha fazla insana ulaşması için lütfen sosyal medyada paylaşın. İnsanlar zehirleniyorlar, sağlıklarından oluyorlar. Aklınıza takılan şeyleri aşağıda yorumlar kısmından sorun çekinmeyin. Ayrıca aşağıdaki konu başlıklarına tıklayarak daha detaylı bilgi alabileceğiniz diğer yazılarıma bakabilirsiniz.Kaynaklar:Hiç yorum yok:

Yorum Gönder