27 Mart 2017 Pazartesi

Depresyon ve Kilo Artışı


Günümüzde insanların yaşadıkları ruhsal durumlar bazen kilo almalarına bazen de iştahsızlığa neden olmaktadır. Bizler iştahsızlık hakkında daha önceden bilgi verdiğimiz için bu yazımızda sizlere kilo almanıza neden olan ruhsal durumlarınızdan ; depresyon ve stresten bahsedeceğiz. Fakat belirtmek gerekir ki eğer durumunuz uzun süreli bir etki gösterirse lütfen hem psikolog'a hem de doktorunuza danışınız. İyi okumalar dileriz. 

Stres veya Depresyon Kilo Yapar mı?

Kilo Artışı
Stres, üzüntü, sıkıntı, ruhsal olumsuzluklar ve yalnızlık durumunda rahatlamak için aşırı yemek yiyen veya abur cubur atıştıran in­sanlar çoktur. Bu durum aşırı ve kontrolsüz beslenmeye yani beslenmenizdeki dengesizliğe ve sonuçta kilo alımına neden olur. Bu kişiler psikolojik sıkıntılarını yemek yiyerek gideren kişilerdir ve çoğunlukla çikolata, tatlı, kuruyemiş ve şekerleme yerler. Bir süre son­ra bu şekilde beslenme bir bağımlılık haline geldiğinden hızla kilo almaya başlarlar. Özellikle çikolatada bulunan maddeler beyindeki mutluluk hormonu denen seretonini artırdığından kişilerde rahatlama ve mutluluk gözlenir.

Stres Nasıl Kilo Aldırır?Çoğu insan günümüz koşullarında rahat bir şekilde strese-depresyona girerler ve antidepresan kullanırlar. Bu stres ve antidepresan ilaçların kullanımı- hareketsiz kılabilir- insanlara kilo aldırmaktadır. Bu kişilerin stres yönetimini öğrenmeleri, spor ve egzersiz yapmaları, dışarı çıkıp yürümeleri, kendilerine zaman ayırmaları ve başka meşguliyetler bulmaları faydalı olacaktır. Stresle başa çıkamayanlar bir psikolog veya psikiyatri uzmanından destek almalıdır. Depresyon ve kilo alma sıklıkla birlikte olan iki durumdur. Depresyon ilaçlarının bazıları kilo yap­tığı gibi kilo vermeyi de zorlaştırmaktadır. İnsana mutluluk veren seretonini artıran gıdalar karbonhidratlar oldu­ğu için depresyondaki kişiler karbonhidratı azaltılmış di­yetler yapmamalıdır. Bunun yerine posalı karbonhidratlar, tam tahıllar, kepekli makarna ve hububatlar tercih edilme­lidir. Bu kişilerde kandaki şeker düzeyi, insülin ve tiroit hormonları ölçülmeli ve buna uygun tedaviler yapılmalı­dır. Kanda selenyum eksikliği varsa yerine konmalı ve omega-3 alınmalıdır. Depresyondaki kişiler egzersizden çok fayda görürler. Az ama sık yemek yemek, ara öğünler eklemek çok faydalıdır. Depresyondaki hastalarımın ço­ğunda hipoglisemi ve tiroit hormon bozukluğu solabilir ve buna uygun tedaviler yapılmalıdır. Ayrıca hızlı kilo artışı obezite,diyabet , şeker hastalığı gibi rahatsızlıklara sebep olabilir. Ama öncelikle depresyondan çıkmalı ardından spor ve beslenme dengesini tutturmalısınız.

Kadınlar Belli Dönemlerde Kilo Alması 


Kadınlar bazı dönemler farklı hormonal değişimler yaşarlar. Bunlar doğum, emzirme ve menopoz dönemi olarak temel dönemler sayılabilir. Bu dönemlerde kadınların kullandıkları ilaçlar, yaşadıkları stres kilo almalarına veya vermelerine neden olabilmektedir. Doğum sayısı arttıkça alınan kilolar­da da artma olmaktadır. Bu dönemlerde kadınların kilo almamak için beslenmelerine dikkat etmeleri ve egzersizi bırakmamaları gerekir.Hafif ama düzenli bir egzersiz ve beslenme planı yapmalıdırlar. Beslenmede az miktarda besin yemeli fakat düzenli ve çeşitli olmalıdır. Kilo alan bir kadının doğum kon­trol ilaçlarını kullanmaması daha doğrudur.

Menopoz döneminde ortaya çıkan kilo alma olayı kan­da kadınlık hormonu denilen östrojenin azalması netice­sinde oluşur. Azalan östrojen hormonu çeşitli mekanizma­larla metabolizmayı yavaşlatarak kilo artışına yol açar. Menopoz tedavisi için ilaç alınsa bile kandaki östrojen hormonu tam olarak düzelmediği için menopozdaki ka­dınlarda kilo vermede sıkıntılar doğmaktadır. Bu hastalar­da diyet, egzersiz ve bazı zayıflama ilaçları faydalı olabil­mektedir.


Menopoza girdikten sonra mutlaka açlık ve tokluk kan şekeri ile tiroit hormon tetkiklerini yaptırmakta fayda vardır.


Yukarıdaki konumuzla yakından alakalı olan ve kilo vermenize engel olan Kilo Verememek ve Kilo Vermeyi Engelleyen Nedenler başlıklı yazımıza da bakabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder