27 Mart 2017 Pazartesi

Depresyon ve Kilo Artışı


Sevilen birinin kaybı, işinden olmak ya da ilişkinin sona ermesi, bir kişinin katlanacağı zor deneyimlerdir. Bu tür problemlere karşılık olarak üzüntü veya keder duygularının gelişmesi normaldir. Sıkıntı yaşayanlar genellikle kendilerini “depresif” olarak tanımlayabilirler. Fakat depresyona girmek ve ya depresyona girmiş biri yalnızca bu yaşanmışlıklarla depresyona girmezler. Yazımda bu meseleye biraz daha derinlemesine gireceğim ve bu problemli sürecin kilo artışı ile ilişkisini inceleyeceğim.

Depresyon


Depresyonu ortaya çıkartan farklı faktörler bulunur aynı zamanda depresyon çeşitleri de farklı farklıdır. Depresyonun tedavisi de depresyonun çeşidine ve ortaya çıkartan faktörüne göre değişmektedir. Aynı zamanda bu etkenler ve çeşitler de depresyonun belirtilerinde farklılıklar göstermektedir. Kaldı ki tüm bu süreçler bir bireyde gerçekleştiği için o bireyin tüm öznel koşulları süreci tamamen etkileyecektir.

Depresyonun da aynı şekilde kendi içinde aşamaları vardır. Minör depresyon majör depresyondan önceki aşamadır. Esasında minör depresyona majör depresyonun belirtisi olarak bakabiliriz. Tabi ki majör depresyon aşamasının belirtileri minör depresyonu aşan belli başlı belirtiler de bulunmaktadır.

Stres Veya Depresyon Kilo Yapar mı?


Stres, üzüntü, sıkıntı, ruhsal dengesizlikler hatta yalnızlık gibi problemler karşılaşan insanlar rahatlamak için aşırı yemek tüketebilir hatta abur cubura yüklenebilir.Tabi ki bahsettiğim şekilde aşırı ve kontrolsüz beslenmeye yani sağlıksız beslenmeye ve sonuçta kilo alımı gibi bir durum kaçınılmaz hale gelmektedir. Bahsettiği kişiler psikolojik düzeyde ki problemlerini yemek tüketerek bastıran kişilerdir ve bu tükettikleri genelde çikolata, tatlı, kuruyemiş ve şekerleme gibi doğal olmayan gıdalardır. Tabi ki bu beslenme şekliyle bir müddet son­ra bu şekilde beslenme alışkanlığı da aşıp bağımlılığa dönüştüğünden hızla kilo alma sürecine girerler. Özellikle çikolatada var olan maddeler beyindeki mutluluk hormonu diye de adlandırılan seretonin hormonunu salgılattığı için kişilerde geçici rahatlama ve mutluluk yaşanmaktadır.

Stres Nasıl Kilo Aldırır?


Çoğu insan 21. yüzyıl dünyasında strese-depresyona eğilimlidirler ve antidepresan kullanımı üst düzeydir. Bu stres ve antidepresan ilaçların bu minvalde tüketimi insanlarda hareketsizliğe yol açtığı için kilo almalarına yardımcı olmaktadır. İnsanların stres yönetimini öğrenmeleri, spor ve egzersiz hareketleri yapmaları, temiz havada yürümeleri, kendilerine zaman ayırmaları ve başka meşguliyetler içine girmeleri gerekmektedir. Stresle başa çıkamayan insanlar mutlaka psikolog veya psikiyatri uzmanından destek görmelidirler. Depresyon ve kilo alma genel anlamda birlikte karşılaşılan iki durumdur. Depresyon ilaçlarından bazıları kilo aldırdığı yetmezmiş gibi kilo vermeyi de oldukça zorlaştırmaktadır. İnsana mutluluk hormonu salgılatan gıdalar karbonhidratlar oldu­ğu için depresyondaki kişiler karbonhidratı azaltılmış di­yetlere başlamaları da oldukça sakattır. Bunun yerine posalı karbonhidratlar, tam tahıllar, kepekli makarna ve hububatlar gibi karbonhidratlar tüketilebilir. Bu kişilerde kandaki şeker seviyesi, insülin ve tiroit hormonları ölçümlenmelidir ve buna paralel tedaviler gerçekleştirilebilir. Kanda selenyum eksikliği saptanmışsa mutlaka bu eksiklik tamamlanmalı ve omega-3 tüketimi arttırılmalı. Depresyondaki kişiler egzersiz yaparak sağlıklarına kavuşabilirler. Az ama sık yemek, ara öğünler kilo almanızın önüne geçecektir. Depresyondaki hastalarımın neredeyse tamamında hipoglisemi ve tiroit hormon bozukluğu bulunur ve buna uygun tedaviler izlenmelidir. Ayrıca hızlı kilo artışı obezite,diyabet, şeker hastalığı gibi sağlık problemlerine yol açabilir. Fakat öncelikle depresyondan çıkmalı ardından spor ve beslenme dengesini tutturmalısınız.

Kadınlar Belli Dönemlerde Daha Çok Kilo Alıyorlar Değil mi?


Ergenliğini tamamlamış kadınlar özellikle gebelik ve emzirme süreçlerinde, doğum kontrol hapı kullandıklarında ve menopoz dö­nemi boyunca ister istemez kilo alırlar. Doğum sayısı ne kadar çok artarsa alınan kilolar­da da artış yaşanmaktadır. Bahsettiğim süreçlerde kadınlar kilo almamak için beslenmelerine özen göstermeli ve egzersizi bırakmamaları önemlidir. Hafif ama düzenli bir egzersiz ve beslenme planı gerçekleştirilmelidir. Beslenmede az miktarda besin tüketilmeli fakat düzenli ve çeşitli olmalıdır. Kilo alan kadının doğum kon­trol ilaçlarını kullanmaması oldukça doğrudur.

Menopoz döneminde meydana gelen kilo alma olayı kan­da kadınlık hormonu adı verilen östrojenin azalması netice­sinde meydana gelir. Azalan östrojen hormonu çeşitli mekanizma­larla metabolizmayı yavaşlatarak kilo artışına yol açar. Menopoz tedavisi için ilaç alınsa bile kandaki östrojen hormonu tam olarak düzelmediği için menopozdaki ka­dınlarda kilo vermede sıkıntılar doğmaktadır. Bu hastalar­da diyet, egzersiz ve bazı zayıflama ilaçları faydalı olabil­mektedir.

Menopoza girdikten sonra mutlaka açlık ve tokluk kan şekeri ile tiroit hormon tetkiklerini yaptırmakta fayda vardır.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder