21 Mart 2017 Salı

Deri Hastalıklarında Topikal Tedaviler

Deri Lezyonlarının Tedavisi

Topikal olarak kullanılan ilaçlar, yağ bazında su içeren tek fazlı merhem­ler ,su bazında yağ içeren kremler  veya sulu losyonlar şeklinde kul­lanılır. Pastalar, tek katı faz içeren kaim maddelerdir. Alkolik losyonlar kafa derisi tedavilerinde olduğu gibi sınırlı olarak kullanılırlar. Aynı şekilde, sulu veya alkollü ;yarı katı, yarı saydam olan jeller saçlı deri hastalıkları tedavisinde çok kullanışlı olabilir.Merhemler genellikle psoriasis ve egzema gibi kronik pullanma gösteren durumlarda kullanılır; kremler ile losyonlar akut ve eksudatif hastalıklarda tercih edilir. Hastalık sızıntılı ve eksudatif olduğunda alanın iyice temizlenmesi ve ıslak pansuman yapılması gerekir. Gazlı bezler, fizyolojik serum veya sulan­dırılmış potasyum permanganat solüsyonları , alüminyum subasetat (%8) ile yumuşatılmış olarak kullanılmalıdır. Saçlı deride psori­asis ve seboreik dermatit için şampuanlar kullanışlıdır.
Deri Lezyonlarında Merhem Kullanımı

Bir krem veya merhem ile bir defada bütün vücudu kaplamak için 25 gr. kadar merhem veya krem gereklidir. Ellerde görülen bilateral dermatit için bir aylık topikal tedavi­de 50 gr. krem veya merhem yeterlidir. Bu durum aynı zamanda eller ve ayaklar için olursa 100 gr. kadar merhem veya krem gerekebilir. Nemlendiriciler ve temizleme preparatları çok daha fazla miktarlarda kullanılmalıdır.

Topikal Preparatlarda Yan Etkiler Nelerdir?

Hasta verilen topikal tedavi ile iyileşmiyorsa muhtemelen: preparat yan etki yapmıştır ve  (örn; kontakt allerji) teşhis edilen tanı yanlıştır veya hasta ilacı kullanmamış olabilir,  hastalık verilen tedaviye dirençli olabilir.

Nemlendiriciler

Nemlendiriciler deri yüzeyini bir lipit film tabakası gibi  kaplayarak, suyun yüzeyden buharlaşmasını engeller ve suyun stratum korneumda birikmesini sağ­lar. Nemlendiriciler ;tek fazlı yağlar, yağlı pomatlar, suda yağ veya yağ ­da su emülsiyonları ,krem ile losyonlar olabilir. Nemlendiricilerin önemli etkileri vardır. Onlar stratum korneumun şişmesini ve düzleşmesini sağlayarak derinin daha yumuşak görünmesini ve hissedilmesini sağlarlar. Ayrıca derinin esnekliğini arttırarak daha az çatlamasını sağlarlar.Stratum korneumdaki hücreler arası bağlantıları azaltarak pullanma miktarını düşürürler ve  kaşıntıyı azaltır

İntrensik olarak anti-inflamatuar etkilere sahiptirler, epidermal mitotik aktiviteyi azaltır ve antiprostaglandin sentetaz aktivitesi gösterirler.

Nemlendiricilerin Kullanımı

Hafif iktiyotik hastalığı olanlarda nemlendiriciler belki de tek gereken preparatlardır.
Egzema hastalarında özellikle atopik dermatitte yararlıdır, nemlendiriciler ayrıca psoriasis ve diğer kronik pullanma gösteren dermatozlarda etkilidir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder