30 Mart 2017 Perşembe

Diş Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi
Diş Ağrısı


Diş Ağrısı nedenleri arasında ilk sırayı diş çürükleri alır. Diş minesinin aşınması, diş eti hastalıkları ve iltihaplanması gibi sorunların  yanı sıra sinüzit gibi hastalıklar da diş ağrısına yol açabilir.

Diş Ağrısı Nasıl Geçer?


Diş ağrısı en zor ağrılardan biri olarak kabul edilir ve ihmal edilmemelidir. Tedavi edilmezse ağrı giderek şiddetlenir ve dayanılmaz bir hal alabilir. Dişeti iltihapları ağrının yanında şişliklere de neden olabilir. Diş ağrısı ihmal edilmemeli ve diş hekimine gitmekte gecikmemelidir.

Çünkü diş ağrısı çok ender olarak kendiliğinden geçer ve hasar görmeye başlayan diş tekrar eski halini almaz. Bu nedenle ağız ve diş sağlığı için erken müdahale ile tedaviye başlanması önemlidir.

Diş Ağrısı Tedavisi


Diş ağrısı tedavisi için diş hekiminin tavsiyelerine uymak gerekir. Bununla birlikte diş ağrısını hafifletmek için “Diş ağrısına ne iyi gelir?” dersek: Öncelikle ağrının sebebine bakmak gerekir. Çürük dişlerden kaynaklanan ağrıların kesin çözümü çürüğün tedavi edilmesidir.

İltihaplardan kaynaklanan ağrılar, çoğunlukla iltihabın kuruması ile geçer. Bunun için de uygun bir antibiyotik kullanmak gerekebilir. Ağrı kesiciler diş ağrısına çözüm değildir fakat ağrıyı hafifletmek için kullanılabilir. Diş etlerini tahriş etmemek için aspirin gibi ağrı kesicileri doğrudan ağrıyan bölgeye koymamak gerekir.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?


Ağrıyan diş üzerinde ve dişlerin arasında bulunan gıda birikintileri, diş fırçası ve diş ipi kullanılarak temizlenmeli ve yarım su bardağına yarım çay kaşığı tuz ilave edilerek elde edilen tuzlu su ile ağız iyice çalkalanmalıdır.

Kesinlikle ağrıyan diş üzerine aspirin ya da herhangi bir ağrı kesici ilaç uygulanmamalıdır. Kimyasal yapıları nedeni ile bu gibi ilaçlar diş etinde ve çevre yumuşak dokularda tahrişlere neden olabilmektedir. Bu da diş ağrısının yanında ikinci bir ağrının oluşmasına neden olacaktır. Eğer iltihap nedeni ile yüzde şişlik oluşmuşsa o bölgeye soğuk kompres yapılmalıdır. Diş hekimine gitmeden önce bir ağrı kesici ilaç alınabilir.

Diş üzerinde çürük nedeni ile oyuk oluşmuşsa buraya çok az karanfil yağı (eugenol) emdirilmiş pamuk koyulabilir. Eugenol ağrının azalmasını sağlayacaktır; ancak, bu işlemi yaparken eugenol fazla kullanılarak diş etine sızmasına neden olunmamalıdır. Çünkü karanfil yağı da yumuşak dokuları tahrip edici özelliğe sahiptir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder