27 Mart 2017 Pazartesi

Diş Ağrısına Ne İyi GelirDiş Ağrısı Tedavisi


Diş ağrısının pek çok sebebi olabilir; Soğuk algınlığına bağlı veya diş etinde oluşmuş bir deformasyon sonucu bir iltihaplanma (apse), çürük bir dişin arasına girebilecek gıda parçaları (özellikle şekerli yiyecekler), çok fazla soğuk veya sıcak içecek tüketimi, dolgulu dişlerinizin dolgusunda oluşabilecek bir problem, diş eti hassasiyetleri gibi.

Diş ağrısı nedenlerini özetleyecek olursak:


Diş minesinde meydana gelen aşınmalar;
Diş eti hastalıkları;
Diş çürükleri ve diş abseleri;
Yirmilik dişlerin konumu, gelişimi;
Sinizüt gibi ağız dışı ama ağzı etkileyen rahatsızlıklar gibi nedenler diş ağrısına sebep olurlar.

Diş ağrısında ilk başvurulacak olan eğer temin imkanınız varsa ağrı kesici alıp diş ağrısını bir süre ertelemektir. Ancak bilinmesi gereken çok önemli bir durum ise dişinizin üzerine kesinlikle bir aspirin, ağrı kesici, kolonya, rakı gibi şeyler uygulamayınız. Çünkü kimyasal yapıda oldukları için diş etinizde ve diş çevrenizde zararlara yol açabilir. Size o anlık bir rahatlama sağlasa da uzun vadede başka problemlere sebep olacaktır.

Diş Ağrısı Geçirmede En Etkili Yöntem


Diş ağrılarında özellikle çürük diş ağrılarında, en etkili yöntem dişin ilk ağrımaya başlarken veriği sinyaller hissedildiğinde Anti-biyotik tedavisine başlanmasıdır. Genellikle ağrının dozunun artmasına neden olan ihmallerin sonucunda yaşanan diş ağrılarında da ilk yöntem olarak ağrıya sebep olan iltihabın kurutulması ve devamında gereken tedavi metoduna geçilmesi açısın anti-biyotik kullanımı şarttır. Evde bulacağınız sarımsak ile antibiyotik etkisi sağlayabilirsiniz. Eğer yakınlarınızda bir eczane varsa :Klamoks, Amoklavin ve Augmentin halk arasında en yaygın olarak kullanılan antibiyotik ilaçlardandır. 1000 mg’lık 10 ve 14 tabletlik iki türü olan bu antibiyotik ilaçla; diş iltihabının seviyesine göre 626 mg’lık olarak da hastaya reçete edilebilmektedir.

Bu ilaçla diş apsesine bağlı olarak ortaya çıkan diş ağrıları için güçlü bir ağrı kesici antibiyotiktir. Dişinde şişme olan kişiler doktora gittikleri zaman ilk olarak bu ilaç verilmektedir. 5 gün içinde apsenin oluşturmuş olduğu şişliği ve bu süre içinde yaşanan ağrıları giderme özelliği bulunmaktadır. Ardından apse geçtikten sonra dişin tedavisi için gerekli işlemlere başlanır.

Diş Ağrıları için Dua


Eğer bir diş ağrınız varsa sebebi öğrenmeniz ve tıbbi destek almanız gerekmektedir. Diş ağrıları için herhangi bir dua olmadığı gibi yazılanlarda kandırmadan ve safsatadan ibarettir.

Diş Ağrılarında Pratik Çözümler


Burada unutulmaması gereken en önemli durumun bitkisel metodların sadece ağrınınj şiddetinin artmasının önüne geçmede  yardımcı olduğudur. Diş Ağrılarında dolgu olsun yada olmasın, çürük yada apse durumlarına bağlı oluşan ağrıların temelinin iltihaplanma olduğu ve ağrının kesilmesi için bu iltihabın kurumak zorunda olduğu hatırdan çıkarılmamalıdır.

Bu noktada başvurulması gereken temel yöntem anti-biyotik tedavisidir. Ancak bunun yanında destekleyici olarak; ağrıyan diş ya da diş etinin üstüne karanfil - ağzı karanfil yağı ile çalkalamak- diş ağrılarını hafifletir. Bunlara ek olarak defne yaprağı ve sirkeyi kaynatıp gargara yapmakta diş ağrısını geçici olarak keser. Küçük bir buz parçasını dişiniz ile yanağınızın arasına koymakta ağrıyı çabucak kesen bir yöntemdir. Ayrıca zedeçal ve karabiber de kullanabilirsiniz. Bu maddeler antiseptiktir ve dişlerinizi korur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder