27 Mart 2017 Pazartesi

Diş Beyazlatma (Bleaching)Diş Beyazlatma


Dişlerimiz  sigara, kahve , yetersiz bakımdan kaynaklı lekelenir(kahverengi ve ufak bölgeler) veya sararır (geniş  ve sarımsı lekeler). Bundan kaynaklı çoğu insan dişlerini daha güzel görmek için beyazlatma ister.Diş beyazlatma;hidrojen peroksit veya türevi maddelerin dişin tabakalarına nüfuz etmesi ile yapılan ağartma işlemidir. Ve bu işlemler iki farklı yöntem ile olur.

1. Home Bleaching(evde yapılan beyazlatma)


Dişlerinizin ölçüsü alınarak şeffaf yumuşak bir plak hazırlanır.hekiminizin uygun gördüğü jel şeklindeki bleaching maddesi plağa konularak ağıza uygulanır. 7-15 günlük kullanımdan sonra kontrol edilerek istenilen beyazlık elde edilinceye kadar uygulanır.Günde 2-8 saatlik uygulamanın gece uyku süresince yapılması tavsiye edilir. Ayrıca evde karbonat, gliserin, sofra tuzu, limon ve zeytin ile dişlerinizin doğal olarak beyazlaşmasına yardımcı olabilirsiniz.

2. Office Bleaching(muayenehanede yapılan beyazlatma)


Klinik şartlarında hekimin 2-3 seansta lazer ışını  yada kimyasal olarak uyguladığı beyazlatma işlemleridir.

Evde Diş Beyazlatma Yöntemleri ve Nasıl Uygulanacağı


Ne Zaman Uygulanır?


Dişleriniz herhangi nedenle bir veya birkaçının sarı,gri,kahverengi olduğu durumlarda,kanal tedavi sonrası grileşen cansız dişlere,antibiyotik kullanımı kaynaklı leke oluşumlarında,gelişim defektlerine ve mine demineralizasyonuna bağlı lekelenmelerde diş beyazlatma işlemlerini uygulayabilirsiniz.

Uygulama Öncesi Yapılması Gerekenler


Diş ve dişetlerinde gerekli tedaviler yapılmalıdır. Ayrıca ağız bakımınızı  doktora danışarak düzenli bir şekilde yapmanız gerekir. Nikotin,kahve,çay gibi lekeler temizlenmelidir.Mine defekti olan veya aşınmış dişler doldurulmalı ve gerekli tedavi işleminden geçirilmelidir.

Uygulama Sırasında Nelere Dikkat Edilmelidir?


Beyazlatma işlemi sırasında veya sonrasında sıcak -soğuk hassasiyeti oluşabilir.Geçici bir olaydır,zarar vermez.Fakat dişlerinizi çok soğuğa ve sıcağa maruz bırakmamalı. Ayrıca soğuktan sıcağa geçirecek şekilde tüketimler yapmamalısınız.( Sıcak bir yemeğin yanında soğuk ayran içilmesi gibi).Doğru zaman ve ilaç konsantrasyonu kullanıldığı takdirde bu hassasiyet  zamanla ortadan kalkacaktır.Gerekli durumlarda flor uygulaması yapılabilir.Beyazlatma jeli uygulandığı dönemlerde kahve,çay,sigara gibi renk verici maddelerin kullanılması sakıncalıdır. Bunlar eski diş lekelerinizde daha ciddi diş lekeleri oluşturabilir.

Etki  Süresi Ne Kadardır?


Uygulanan tekniğe ve konsantrasyona göre değişen etki süresi genellikle kalıcıdır.Bunun devamlılığını sağlamak amacıyla; 6 ayda bir home bleaching yapılarak pekiştirme tedavisi uygulanabilir. Ayrıca yukarıda da belirtildiği gibi dişlerinize tedavi uyguladıktan sonra sigara, kahve tüketiminizi sınırlandırmanız gerekir.

Konumuzla alakalı olarak ” Diş Ağrısı Geçirmede En Etkili Yöntem ” hakkında hazırladığımız çalışmanında dikkate değer olduğunu vurgulayarak okumanızı tavsiye eder, iyi okumalar dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder