30 Mart 2017 Perşembe

Diş Çürükleri ve TedavisiDiş Çürükleri


Diş çürüğünün ve diş eti hastalıklarının temel sebe­bi  büyük oranda Mikrobiyal dental plağın yaşadığı hasar sonucunda oluşur. Eğer gereken bakım periodik olarak gerçekleştirilimisse toksit atıklar ve asit ortam, yoğun olarak bulundukları bölgelerdeki minenin sert yapısında çözünmelere neden olur. Bunu tuz ruhunu beton zemine döktüğünüzde yaptığı aşındırmaya benzetebiliriz.

Diş Çürükleri Tedavisi


Dişlerinizi düzenli olarak fırçalamıyorsanız, dişinizin koru­yucu sert tabakası minede önce minik kahverengi lekeler, daha sonra da bu böl­ge de oluşan küçük çukurcuklarla kendini gösteren, bir çürüğe sahip olursunuz. Bu aşamadaki bir çürük sadece mine düzeyindedir. Kendini arada sırada tatlıda, soğukta kısa süren bir sızlama ile gösterir. Bazen hiç belirti vermez. 6 ayda bir diş hekimine görünüyorsanız hekiminiz bu çürüğü ve aşamasını rahatlıkla tespit eder.

1. Aşama Mine Çürüğü


Henüz mine tabakasında sadece soğuk ve tatlıda sızlar, kısa sürer. Belki de hiç belirti vermez sadece kahverengi-siyah bir lekedir.

2. Aşama Dentin Çürüğü


  • Ağrılar daha uzun sürer.
  • Sıcak ağrıları da olabilir.
  • Dişte oyuk belirginleşmiştir,
  • Acilen Dolgu Yapılmalıdır.

Dolgu yapılıp yapılmayacağına karar verir. Dolgu yapıl­mayacak kadar küçükse kontrol altına alır.

Eğer bu aşamada düzenli fırçalamaya geçerseniz; he­kiminiz, minedeki yıkımın duracağına ve zararsız olduğu­nu saptayabilir. Bu arada bir hatırlatma yapalım. Eski­den çürükte ufak bir çukur oluşmasına ve tatlı sızlamaları­na rağmen, dişi kendi haline bırakıp biraz daha büyüdü­ğünde dolgu yapılıyordu. Ama günümüz hekimliğinde kul­landığımız maddeler, dişe hem kimyasal hem mekanik olarak çok iyi yapışabiliyor. Bu tür çürüklerin büyümesine izin verilmeden, hemen doldurulabiliyor. Size önerim, tatlı yediğinizde ağrıyan bir dişiniz varsa, vakit geçirmeden bu sorunun çözümünü sağlayın. Bir diş, üzerinde mine taba­kasının bütünlüğü bozulmadan, durup dururken tatlıda ağ­rı yapmaz. Bazen toplu iğne başından küçük bir madde kaybı da olsa (ki çürüğün başladığı noktadır) bu tarz ağrı­ya sebep olur. Hemen kontrol altına alınmalıdır.

Çürük Diş Belirti ve Ağrıları Nasıldır?


Bu küçük çürük tedavi edilmez ya da fark edilmezse, çukurcuğa yerleşen plağın da yardımıyla sert dokulardaki yıpranma artar. Ağız hijyenine, atığın şiddetine ve dişin yapısına bağlı olarak; 6 ayla 2-3 yıl arasında ilerler. Dişin diğer sert dokularına ulaşır. Ulaştığı bölgelerde de önüne gelen sert dokuları eritir. Nihayet dişin pulpa dediğimiz, damar sinirden oluşan özüne ulaşır.

Dişin sadece sert dokularını ilgilendiren çürükle, iyi bir dolgu yeterli olurken, diş özüne ulaşmış bir çürükte ise; iltihaplanmış diş özünün çıkarılıp temizlenmesi anlamına gelen, kanal tedavisi de gerekir. Çürük henüz sadece sert dokularda ve diş özünü etkilememişse tatlıda, soğukta, sıcakta kendini hissettirir. Bu ağrı bir süre devam eder ve kesilir. Ama hiçbir şe­kilde uykudan uyandırmaz. Eğer yüzünüz şişer ya da gece uykudan kaldıran bir ağrı yaşarsanız, diş özünüzün artık dönülmez bir yolda olduğunu anlamalısınız. Bir belirti de o dişin üzerine basamamaktır. Bir şey yediğinizde ağrı yapmasıdır. Çiğneme esnasında ağrı iki şekilde olur. Birincisi, diş üzerinde oyuk o kadar büyüktür ki, o boşluğa giren, tı­kayan yiyeceklere yapılan basınç diş özüne de basınç ya­par, İkincisi, diş özünde oluşan apse, diş kökünden çıkıp, kök ucunda kemik içinde birikmiştir. Dişe yaptığınız basınç buraya iletilir ve ağrıya sebep olur.

Kısaca özetlersek; dental plak atığının dişlerimizin sert dokusunda yaptığı yıpranmaya çürük diyoruz. Eğer plak oluşunu engeller, yani düzenli fırçalarsanız çürük oluşu­munu da engellersiniz. Çürük oluşmuşsa da yapılacak şey, iyi bir dolgudur. Dişiniz, üzerine bastığınızda ağrıyorsa ya da gece uykudan sizi kaldırıyorsa, bilin ki orada daha derin bir sorun vardır. Bazen çürük, kaba bir bakışla görünmez. Eğer he­kim, şikayetleriniz üzerine sizi muayene eder, görünen bir çürük olmadığı için de ağrı kesici verip sizi yollarsa diş hekiminizin korsan olup olmadığını kontrol edin. Mutlaka sorunu bulacak bir hekime gidin.

Diş Çürüğü Nasıl Geçer?


İyi bir muayene ve rönt­gen ile bu durumdaki bir diş, gizli bir ara yüz çürüğü bile olsa kolayca tespit edilir. Ve tedavisi hemen yapılmalıdır. Yapılmazsa, bir süre sonra sıkıntılarınız kendi kendine geçebilir. Ama sorununuz orada duruyordur. İlerde daha bü­yük ağrılarla, kemik dokusunda oluşan yıkımla karşı karşı­ya kalabilirsiniz. Ve bir dolguyla kurtulacağınız küçük bir çürük yüzünden, dişinizi kaybedebilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder