28 Mart 2017 Salı

Diş Sağlığı

Diş Sağlığının Önemi


İnsan vücudunun hayati önem taşıyan parçalardan biride dişlerdir. Dişlerinizde yaşayacağınız problemler böbrek ve kalbinizin sağlığını da etkiler. Ayrıca kişisel nedenlere bağlı olmayan metobolizmaya dayalı açığa çıkan problemlerin yanı sıra, gerekli periyodik ağız bakım uygulamalarının yerinde, zamanında ve doğru yöntemlere başvurularak uygulanmaması sonucu olarak, açığa çıkan diş rahatsızlıkları,ciddi sıkıntılara neden olacak diş hastalıklarına dönüşmektedir.

Ağız ve diş sağlığıyla ilgili sorunlar ülkemizdeki en önemli toplum sağlığı sorunları arasındadır. Sağlık Bakanlığı verilerine göre ağız ve diş sağlığı ile ilgili bugüne kadar yapılan ağız ve diş sağlığı taramalarında ortaya çıkan sonuç, ağız ve diş sağlığının yüzde 85 oranında sıkıntılı olduğu ortadadır. Ve şunu da belirtmek gerekir ki diş sağlığınızda ki aksaklıklar sigorta dahilinde olmadığı için ciddi ücretler talep edilir. Bundan kaynaklı dişlerinize düzenli bakmanız cebinizi ve sağlığınızı koruyacaktır.

Diş Sağlığı Hakkında Bilgi


Sağlıklı diş etleri ise gül kurusu pembe renktedir, kanamasız, alttaki dokulara sıkıca yapışık, yüzeyleri pürtüklüdür. Ayrıca sağlıklı dişlerin bembeyaz olması gerekmez. Çürük olmaması diş lekelerinin olmaması sağlıklı dişlere sahip olduğunuzu gösterir.

Ağız ve Diş Promlemlerim Var mı Diş Etlerim Sağlıklı mı?


Ağız içi içerisinde herhangi bir sağlık problemimiz olup olmadığından şüpheleniyorsanız  eğer, şu sorunların kendimizde mevcut olup olmadığı üzerine bir analiz yaparak kendi başımıza bir değerlendirmede bulunabilirsiniz, bu değerlendirme için aşağıda yazan bilgiler üzerinde cevap kısmına geçelim;

  • Ağızda sürekli kötü bir koku varsa diş etleri fırçalama sırasında kanıyorsa.
  • Kırmızı, şiş, hassassa ve dişlerden kolaylıkla ayrılabiliyorsa.
  • Dişler ve diş etleri arasında iltihabi akıntı varsa.
  • Dişler sallanıyor veya giderek birbirinden uzaklaşıyorsa.
  • Isırırken alt ve üst dişler yer değiştiriyorsa
  • Eski protezler kullanılamıyorsa.
  • Ayrıca burada önemli olan  diş eti sorununuz bunlara bağlı olmayabilir ama hiç belirti vermeden ileri safhalara ulaşan diş hastalıkları da mevcuttur. Böyle bir ihtimali de dikkate alarak düzenli aralıklarla diş hekimine gitmek gerekiyor.

Her zaman olduğu gibi erken teşhis önemli ve kolay tedavi demektir. Düzensiz ve yetersiz bir ağız bakımı bu yapının bozulmasına, diş eti hastalığına neden olur ve bundan kaynaklı dişlerinizde rahatsızlık ortaya çıkar. Diş eti ve dişleri destekleyen diğer dokuların iltihaplanması sonucu gelişen diş eti hastalıkları, diş kaybının en önemli nedenlerindendir.

Peki Diş Eti Hastalığı Nasıl Ortaya Çıkıyor?


En önemli nedeni, 'bakteriyel diş plağı' denilen, dişler üzerinde biriken yapışkan ve renksiz tabakadır. Plak, diş taşı veya tartar olarak bilinen düzensiz yüzeyli bir yapıya dönüşüyor, hastalık ilerledikçe bakterilerin kemiğe kadar ilerlemesiyle birlikte dişi destekleyen kemikte yıkım oluşuyor ve dişler çürüyor.Ardından diş sallanmaya başlıyor. Oysa günlük fırçalama ve diş ipliği kullanımı dişleri bu plaktan arındırabiliyor. Diş eti hastalığını önlemenin en önemli ve en temel yolu, diş fırçalama ve diş ipi kullanımına gösterilen özendir. Ayrıca karbonat, gliserin dişlerinizi hem korur hem de beyazlatır. Bunlarında diş sağlığında kullanılması gerekir.

Ayrıca diş hekiminin uygun gördüğü aralıklarla kontrole gidilerek ağız bakımının yeterli olup olmadığı kontrol edilmeli ve oluşan diş taşları temizlenmelidir. Daha ilerlemiş vakalar cerrahi tedaviyi gerektirebilir. Diş taşı temizliğiyle ulaşılamayan derin bölgelerdeki eklentiler ve iltihabi dokular temizlenerek diş etine yeni bir form verilir. Ve diş eti ve sağlığının korunması sağlanır.

Konumuzla alakalı olarak ” Diş Ağrısı Geçirmede En Etkili Yöntem ” hakkında hazırladığımız çalışmanında dikkate değer olduğunu vurgulayarak okumanızı tavsiye eder, iyi okumalar dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder