14 Mart 2017 Salı

Dişte Apse ve İltihap Tedavisi


Çene, diş eti veya diş ağrısı çekiyorsunuz. Makalemizi, tedavi öncesi ve sonrası bilgilendime amaçlı hazırladık. Öncelikle, sakinliğinizi korumanız koşuluyla şu uyarı dikkate değer:
Kendiniz veya çevrenizle ilgili duygusal durumlarda çene ağrısı yaşıyor; göğüs ağrısı, nefes darlığı, terleme veya mide bulantısı ile ilişkili çene ağrınız var; öcil önlem almalısınız. Çünkü çene ağrısı bazen anjin ya da kalp krizi belirtisi olabilir.
Şimdi konumuza dönelim.

Diş Çürüğü ve Diş Eti İltihabı

Kötü ağız hijyeni, hekimler için endişelenen enfeksiyonlara yol açabilir. Dişlerin, diş etleri vb. bitişik yapılara yayılabilir. Kötü ağız hijyeni aynı zamanda kalp damar hastalığına da katkıda bulunabilir. Bu nedenle Diş çürüğü ve diş eti hastalıkları hakkında genel bilgi sahibi ollmakta yarar var.

Diş Çürüğü Nedir?

Diş çürüğü dişlerin mine ve dentin lezyonudur. Çürük etkenlerinin üretiminden sorumlu belirli bir bakteri türü yoktur, çeşitlilik içerir.
Ağızda bulunan bakterilere bağlı oluşan mine ve / veya dentinin kronik bir enfeksiyonudur. Şeker de diş çürümelerine ortam hazılayan önemli bir etkendir.
Diş çürükleri, dişin düz yüzeylerinde ve dişlerin çatlaklarında, ölü merkezler oluşturup, küçük çukurlar oluşturarak büyür. 12 yaşından küçük çocuklarda diş kaybının önde gelen nedenidir.

Diş Eti İltihabı Nedir?

Diş eti iltihabı , ağızdaki mikroorganizmaların aşırı çoğalması ile ilişkili olan ciddi bir diş eti iltihabıdır. Ağız hijyeni yetersizliğinden kaynaklanır ve stres de bağışıklık sistemini zayıflatarak bu durumu destekler.
Diş eti iltihabı, diş fırçalarken diş etinde kızarmaya , yumuşamaya ve kanamaya neden olur. Nadiren ağrılıdır.
Belirtileri ateş, kırıklık, ağız kokusudur. Diş etinin geri çekilmesine ve dişlerin kökleri etrafında derin periodontal cepler oluşturmasına neden olur. Hasar, periodontal ligamente ve alveolar kemiğe uzanarak dişin gevşemesine ve ciddi durumlarda düşmesine neden olabilir.

Diş Çürüğü ve Diş Eti Hastalıklarını Önlemek veya Hasarı Azaltmak İçin Ne Yapılabilir?

İyi ağız hijyeni ve koruyucu diş hekimliği uygulamaları ilk koşuldur.
Diş taşı ortalama 12 günde oluşur. Eğer plak ve diş taşı düzenli olarak çıkarılmazsa, diş çürüğü ve / veya periodontal hastalık geliştirmesi daha olasıdır.
Diş çürüklerini ve periodontal hastalıkları önlemek için, hastalara dişlerini her gün fırçalayıp diş ipi kullanmaları yılda iki kez profesyonellerce diş muayenesi ve temizlikleri yaptırmaları önerilir. Tatlı ve yapışkan gıdalardan uzak durmayı da unutmayın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder