24 Mart 2017 Cuma

Diyetle İlgili Yanlış Bilinen Gerçekler


Diyet yaparken bazen kilo verememe durumları yaşanırken bazen de kas kaybı ile enerji eksikliği durumları yaşanmaktadır. Bu durumlar diyetinizde bir yanlışlık olduğunu göstermektedir. Bundan kaynaklı hataların farkına varmak adına sizlere aşağıdaki yazımızda temel hatalardan bahsedeceğiz. Umarım farkındalık yaratacaktır.

Diyet Hakkında Bilinmesi Gereken Doğrular

Diyet hakkında bilinen bir sürü şehir efsanesi var. Yani herkes diyet hakkında bir fikri var ama gerçekliği yok. İşte doğru bilinen yanlışların bir kısmını size sunuyoruz ;

Diyetle İlgili Yanlış Bilinen Gerçekler
 • İlk kural herkes hem kadın hem erkeklerin diyetisyene giderek özel diyet programı çıkarmalarıdır. Bizler sizlere Dukan diyeti gibi örnek menüler sunarken bile bunun size uygun olup olmadığını bilemeyiz sadece bu diyeti merak edenlere veya kedine uygun düşünenler için bilgi vermiş oluruz. Diyetin size uygunluğunu diyetisyen belirleyebilir. 
 • Egzersiz benim kötü yemek yeme alışkanlığımı yok edebilir. Bu inanış oldukça yaygındır, ancak uygulama da öyle olmuyor. Diyetinizde yeme planları yani ne yediğiniz ve yeme saatleriniz planlı olmalıdır. Görünüşünüzün yaklaşık yüzde 80'i sizin beslenmenize bağlıdır. Bu nedenle kalori hesabı yapıp ve kilo verme hedeflerinizi şekillendirin.
 • Yağlarımı yakamıyorum, sadece kaslarım eriyor. Bu görüşün tam tersi olarak sadece yağ kaybedebilirsiniz. Kaslarınız zaten şekillenmiştir ve siz kaslarınızı öyle eritemezsiniz. Onları kaplayan yağ tabakası nedeniyle kaslarınız belli olmaz. Beslenmenizi düzenleyin, sorunlu bölgelerinizi hedefleyin ve ağırlık kaldırın.
 • Egzersiz doğal olarak cinsiyet farklılıklarına göre yapılmaktadır. Erkekler daha ağır kas anternmaları yaparken kadınlar daha esnek ağırlık için çalışabilir.  Bu durum hormonal farklılıklar  ve kas oranları arasındaki farka dayanır. Fakat hem kadınlar hem erkekler bazı egzersizleri beraber yapabilir; yürüyüş, koşma, yüzme vb. evrensel egzersizlerde bulunmaktadır.  Bundan dolayı egzersiz yaparken  uygun egzersizler seçmeniz gerekir. Ayrıca egzersiz kilo, boy ve beslenme alışkanlıklarınıza bağlı olarak değişir. 

Diyet Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Öncelikler baştan belirtmek gerekir ki her kişi özel durumlara,belirli bir hastalığa ve yeme planına dahil olabilir. Bundan kaynaklı yukarıda belirtiğimiz gibi özel diyet programı almanızı tavsiye eder, gerekirse salona giderek genel egzersizlerin yanında özel egzersiz programlarına dahil olmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca aşağıdaki genel önerilere de kulak asarsanız diyetiniz muhakkak başarılı olacaktır. 

 • İlk adım olarak, kafeinle birlikte alkollü içecek tüketmeyi bırakın, aksi takdirde kafein bağımlılık özellikleri, diyetinize birçok kalori katan tatlı içecekler istemenize neden olacaktır.
 • Günde iki veya üç öğün arasında bir miktar kalori tüketin ve öğün aralarında yemek yemekten kaçının. Çünkü bu, insülin düzeyini yükseltir ve yağ yakan hormonları bastırır.
 • Bir fast food lokantasında bir burger ya da pizza sipariş ettiğinizde, siparişinizle birlikte patates kızartması ya da peynirli tavuk parçaları ister misiniz diye sorduğunuzda “hayır” deyin; yerine salata sipariş edin. Hatta fast food yemeyin!
 • Televizyon seyrederken yemek ya da atıştırma en kötü alışkanlıklardan biridir. Yemeğinize dikkat etmediğinizde yüzlerce kaloriyi ihtiyacınız olandan daha fazla yiyebilirsiniz. Yediğinizde televizyonu kapatın.
 • Başka bir kötü alışkanlık da bir kutunun içinde bir şeyler yemenizdir. Bir tabak kullanın ve porsiyonunuzu ölçün ya da peçete üzerine ne yiyeceğinize koyun ve kutuyu uzağa koyun.
 • Yemeğinizi süslerken dikkat edin ve yiyeceğin tadını tatlandırmak kalori eklemekten vazgeçin.
 • Gerçekten çikolatalı ya da bir dilim pizza istediğin zamanlar vardır. Onları tüketebilirsiniz ama aşırıya kaçmayın. Hiç yememek diyetinizi bozmanıza neden olabilir. 
 • Eğer atıştırmalık gerekirse, abur cubur yemeyin. Bir meyve veya yeşil salata gibi besleyici bir şey seçin. Meyve veya salata düşüncesi size hitap etmiyorsa, gerçekten aç olmadığınız anlamına gelir. Bir şey yemeyin ve bol su için.
 • Kişisel sorunlarınızın neden olduğu ağrı veya stresi azaltmak için bir alternatif olarak yiyecek veya yeme keyfini kullanmayın. Aşırı yiyecekler problemlerinizi çözmeyecek; sadece sizi şişmanlatacaktır. 
 • Kutlamalar yiyecek bolluğu sunar. Bir partiye davet edildiğinde seçici yiyen olun. Çifte yardımları ve ekstra içecekleri kibarca reddetmeyi öğrenin. Yeni diyetinizin kalıcı bir değişim olduğunu anlayın ve kabul edin. Kısa süreli fad diyetler işe yaramaz çünkü vücut metabolik hızını değiştirerek ayarlanır ve diyet bittiğinde kilo almaya daha yatkın hale getirir. 
 • Yemekten uzak ve kötü yeme alışkanlıklarını kalıcı olarak ortadan kaldırarak normal bir kiloyu sürdürmek için sıkı bir taahhütte bulunun. Ana hedefiniz, kilonuzu otomatik olarak normal aralığa getirecek sağlıklı beslenme alışkanlıklarını benimsemektir.
 • Büyük bir yemek yemek sizi şişmanlamayacaktır, ancak alışkanlıkla büyük yemekler yemek sizi şişmanlatır. Benzer şekilde, bir ay boyunca diyet yapmak sizi zayıflatmayacaktır, ancak uzun vadede sürekli olarak küçük, besleyici yemekler tüketmek sağlığınız için daha iyi olacaktır.

Yardımcı olması için Diyette Doğru Bildiğimiz Yanlışlar yazımıza da bakabilirsiniz. Sağlığınızın ve başarılarınız devamını dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder