17 Mart 2017 Cuma

Diyette Yapılan Hatalar


Bazen insanlar “diyet” kelimesine kızdığında sinirlenirim. Daha önce de söylediğim gibi, eğer yerseniz bir diyetiniz olur. Bu kadar basit. Fakat insanların diyet hakkında düşündüklerinde kısıtlamalar, açlık ve sonuçların eksik olduğunu hayal ettiklerini anlıyorum. Bu senaryoda, diyet sözcüğü, “kilo verme ipuçları”, “kilo verme” ya da “kilo vermenin en iyi yolu” ile ilgili 800 makaleyi okumak kadar berbat. Ve yine de, hala iyi, tatmin olmuş, enerji dolu ve sağlıklı hissetmenizi sağlayan bir yol bulup bulmanız gerekir.  Bu yaygın hatalardan kaçınarak kilo alma veya verme ile ilgili kaygılarınızı giderin. Aşağıdaki yazımız size bu konuda yardımcı olacaktır.

Yanlış Diyet; Olumsuz Sağlık


Diyette Yapılan Hatalar
Gerçek şu ki, diyet yapmak kolaydır. Bir noktada, kendinizi yeterince aç bırakıyor ve  hareket ediyorsanız  kilo vereceksiniz. Bu çok açık. Sorun o kiloyu dengede tutmaktır ve bunu sağlıklı bir şekilde yapmaktır. Çünkü far ketmediysen, açlık ve acımasız egzersiz önerisi, göründüğü kadar zevkli değildir. Bu statü sizi hiç şaşırtmamasının nedeni: hızlı vücut değişimleri söz konusu olduğunda, ilk yıl içinde kaybedilen kilonun üçte ikisine kadar geri kazanılır ve esasen tüm kilolar   yeniden kazanılır.

Tipik diyet yaklaşımı tamamen yanlıştır.  Sadece sağlıklı kiloyu yanlış anlamakla kalmıyoruz (aynı zamanda aktif kişilerle olduğu kadar yanlış olan bir ölçümü anlamak için BMI'dan daha uzağa bakmayın), sağlıklı kilo verme sürecini anlamıyoruz.  Bu açıdan aşağıda maddeler halinde sıralan diyet hatalarına dikkat etmeniz son derece önemlidir.

Diyet Hataları Nelerdir ? 

Günlerdir diyet yaptın ve hala bir kilo  kaybetmedin mi veya almadın mı? Belki de diyet kurallarınızı tekrar gözden geçirmeniz gerekiyor. Kilo vermekten/almaktan bahsederken aklınıza gelen ilk şey, günlük yemeklerden kalorileri kesmek/arttırmak ve kendinizi kısıtlayıcı bir diyete sokmaktır. Bunun bir kısmı doğru olsa da, çoğumuz onu uygularken hata yapma eğilimindedir. Ne yiyeceğimiz, kaçınılacak ve ne kadar yiyeceğimiz arasında çok fazla kafa karışıklığı var gibi görünüyor. Bu, çoğumuzun sizi kilo verme hedeflerinizden uzaklaştırabileceğini anlayacağına ve anlayamayacağımız birçok diyet miti yaratmaktadır.  Aşağıdaki hatalar genel diyet hatalarıdır. 

Kahvaltıyı Atlamayın


Gününüzün ilk öğünü / kahvaltı  üzerinde atlama, metabolizmanızı yavaşlatabilir ve kilo verme sürecini engelleyebilecek bazı hormonal değişikliklere neden olabilir. 8 ile 9 saat arası uzun bir aradan sonra beslenme gereksiniminizi karşılamamak, bir sonraki öğününüzde daha fazla yemek yemenizi ve iştahınızı yoğunlaştırmanızı sağlayabilir. Bize çok ihtiyaç duyulan enerjiyi vermenin yanı sıra, süt, yulaf, fındık ve taze meyveler gibi kahvaltı ürünlerimizin çoğu, kalsiyum, demir, proteinler ve lif gibi önemli besin kaynaklarıdır. Vücut kalori yakmak ve çeşitli sindirim ve eleme fonksiyonları gerçekleştirmek için bu gerekli besinlere ihtiyaç duyar. Kahvaltı için bu besin maddelerinin dozunu kaçırırsanız, günün ilerleyen saatlerinde telafi edilmesi için daha az besin alırsınız. Kısacası, sağlıklı bir kahvaltı yapmak, gün boyunca kalori kontrollü bir diyet izlemeyi daha kolay hale getirir. 

Farklı Gıdalar Tüketmiyorsunuz 


Uzmanlara göre vücudunuz dengeli bir beslenmeye ihtiyaç duyuyor ve vücudunuzun bileşimi işleyişi için temel ihtiyaçları karşılamaya dayanıyor.  Açlıktan kurtulmak ve vücudun temel protein, lif ve yağ miktarını sağlamak gerekiyor. Vücudunuza yapılabilecek en kötü şey onu temel besin gruplarından (karbonhidrat ve yağlar dahil) mahrum bırakmaktır,  bunların hepsine kilo vermek için bile ihtiyacınız var. Glütensiz veya bir vegan diyetinin hiçbir sebepten yoksun bırakılması iyiden daha fazla zarar verebilir. Yemek yediğiniz dengeli bir diyet ve zımbaların temellerine ve biraz dikkatli olun.  

Porsiyon Kontrolü Yapmamak


Beyaz ekmeklerden, rafine yağlardan zeytin yağından ve fındıktan kızartılmış atıştırmalıklardan tam tahıllı somuna geçmiş olabilirsiniz fakat bu fikir sadece bu sağlıklı swapları değil, aynı zamanda porsiyon kontrolü yapmak. Çünkü bunlar, meslektaşlarından daha sağlıklı oldukları için, onun bir dağını yiyebileceğiniz anlamına gelmez. Aslında, kalorileri sınırlamak temel gıdalardan vazgeçmek değil, bunun yerine kısımlarınızı sınırlamak anlamına gelmez.   

Uyku ve Yeme Dengesi Yok ! 


Ağırlık kaybetmek için ortak bir tavsiyemiz 7'den önce akşam yemeği yemektir . Bu tavsiyeyi takip ederken büyük bir sorun, erken yemek, ancak geç saatlerde uyumaktır. Bu nedenle, vücudunuz gece yarısı doğal olarak aç ve o saatten sonra istekleri sadece karşı konulmaz ve gün planını mahvedebilir. Bu istekleri bir şekilde engelleseniz bile, vücudunuzu tatmin etmek için ertesi sabah fazladan yemek yiyebilirsiniz ve böylece kendinizi kısır döngüye sokarsınız. 

Ara Öğünleri Atlamak


Hızla kilo vermek için, metabolizmanızı gün boyunca devam ettirmek önemlidir. Bunun için her üç ile dört saatte bir sık ​​sık (küçük porsiyonlar) yemelisiniz. İdeal olarak, kahvaltı ve öğle yemeği arasında bir kase ya da meyve ya da salata olabilir ve daha sonra birkaç fındık, humus ya da fıstık veya badem yağı ile çavdar ekmeği daldırılmış çiğ sebzeler olabilir.  Öğle ve akşam yemeği arasında bir atıştırma olması önerilmektedir.  Ayrıca, yemekleriniz arasındaki uzun boşlukları tutmanın kan şekeri seviyenizi yükseltebileceğini ve bu durumun sisteminizdeki hasara neden olabileceğini hissetmenize neden olduğunu açıklıyor.  

Sadece Düşük Kalorili Yemek 


Kilo verme diyetine devam etmek, sadece kalorilerin düşük olduğu yiyecekleri alabileceğiniz anlamına gelmez. Aslında, öğünleriniz, lif açısından zengin meyveler ve tam tahıllar gibi uzun ömürlü ve yulaf ve yumurta gibi doygunluk ve yüksek doygunluk sağlayan gıdalardan oluşmalıdır . Bu şekilde asla yoksun hissetmeyeceksiniz ya da ihtiyaç duymayacaksınız.

Çok Su İçmeliyim ! 


Muhtemelen bu yaptığınız en büyük fırtınadır. Lif yağ birikimi ve kilo kaybı ile mücadele için en iyi araçtır. Yeşilliklerinizi ve meyvelerinizi parçalamak lifte bir kayba yol açabilir. Diğer içecekler için suyun ikame edilmesi kalori alımınızı arttırabilir. İçme suyu iştahınızı idare etmenize yardımcı olur, çünkü susuzluk veya susuz kalma vücudunuz tarafından açlık ile karıştırılabilir. 

Az Yeme Çok Egzersiz 


Kilo vermenin anahtarı denge ve tutarlılıktır. Kalorilerinizi önemli ölçüde azaltır ve  kendinizi yoğun bir antrenmana maruz bırakırsanız, sadece metabolizmanızı ve kilo kaybetme hızınızı yavaşlatırsınız. İştahınız yeni kısıtlı diyetinize uyum sağlayamayabilir ve ani yüksek seviyelerde fiziksel aktivite vücudunuzu ağırlaştırabilir ve kilo vermek ve sağlıklı kalmak için gerekli diğer günlük süreçleri engelleyebilir. Ne kadar kalori yediğinize ve kaç tane yakmanız gerektiğine dair bir denge oluşturmalısınız. Egzersiz planınız bu sayılara dayanmalıdır. 


Diyette yapılan bir çok yanlış açısında ayrıca Diyette Doğru Bildiğimiz Yanlışlar yazımıza da bakabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder