17 Mart 2017 Cuma

Diyette Yapılan HatalarKilo vermek çok mu zor? En azından sağlıklı yöntemlerle kilo vermenin zor zanaat olduğu rahatlıkla söylenebilir. Fazlalıklarımızdan kurtulurken kanıksanan birçok yanlış ve tabu da bize köstek olur. İşte sıralayabileceklerimiz;

Aç Karnına Su İçin


Sabah aç karnına mümkünse limon sıkılmış suyun fazla kiloları yakmada etkili olduğu sık sık söylenir. Ancak ne limon, ne maydonoz ne de ceviz suyunun kilo verdirici bir etkisi yoktur. Buna karşılık bol bol içilen suyun açlık hissini bastırdığı ve iştahı kapattığı doğrudur. Ancak çok fazla su içtim diye fazla kilolarınızın kendiliğinden yanmasını beklemeyin.

Ispanak Tüketimi


Posa, folik asit ve potasyum açısından zengin olabilir, ancak tüm yeşil yapraklı sebzeler gibi ıspanak da demir açısından yeterince zengin değildir. Dolayısıyla diyet sırasında bol bol ıspanak tüketilmesi gerektiği görüşü doğru değildir. Bir diyet gıdası olarak ıspanak yağsız ve az haşlanmış olduğu sürece uygundur.

Akşamları Yemek Tüketmeyin


Akşam yemeklerini hayatınızdan çıkarmak fazla kilolarla mücadeleniz de ne kadar faydalı olur? Bu tamamen bünyenize bağlıdır. Önemli olan gün içinde harcadığınız kalori ile aldığınız gıdalarla bedeninize yüklediğiniz enerjinin dengesidir. Gün içinde yaktığından fazla yiyen bir kişinin akşam yemeklerinden vazgeçmesi çok da gerekli değildir.

Spor Yaparken Aç Kalmayın


Düzenli olarak spor yapan ve hareket halindeki kişiler, dilediklerini yiyebilir. Maalesef, bu pek doğru değil. Çünkü spor, tahmin edilenden çok daha az yağ yakmamızı sağlar. Bir yetişkin, yarım saatlik bir koşuda yaktığı enerjiyi bir litre birayla yeniden vücuduna yükler.

Karıştırma!


Diyet sırasında karbonhidratlarla proteinler asla karıştırılmamalıdır. Başta süt, yoğurt, ekmek, patates gibi birçok besinin bileşiminde hem karbonhidrat hem de protein barındırdığını düşündüğümüzde, protein karbonhidrat ayrılığının uzun vadede uygulanması olanaksızdır.

İşin Kısa Yolu


En basit yönteme başvurup haplarla zayıflamayı tercih edenler, sağlıksız ve pahalı bir yolu deniyorlar.
Unutmayın: Bu hapların tetiklediği aşırı sıvı kaybı, böbrek yetmezliğine yol açabilir. Fazla kilolarımız ile mücadelede sihirli reçete olmadığını unutmayalım. İşin özü, dengeli-sağlıklı beslenme, düzenli spor ve bol su tüketimi formülün uzun vadeli uygulanmasındadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder