28 Mart 2017 Salı

Dr. Andrew Weil’in Sağlıklı Beslenme Formülü


Bu yazımız daha çok son zamanlarda yaygın olarak popülerlik kazanan Dr.Andrew Weil'in sunduğu sağlıklı beslenme ile alakalıdır. Doktorun hazırladığı beslenme formülünün bireyler tarafından benimsenmesi yaygınlaşmasına neden olmuştur. Bundan kaynaklı bizlerde sizlere uzmanımızın beslenme yöntemleri hakkında bilgiler vereceğiz. İyi okumalar dileriz. 

Dr. Andrew Weil’in Sağlıklı Beslenme Önerileri 


Dr. Andrew Weil’in Sağlıklı Beslenme Formülü
Ya vücudunuzdaki iltihabı önleyebilirseniz ve bu sayede fazla kilolarınızdan kurtulursanız ne olurdu.  Andrew Weil,  sağlıklı beslenme formülü hakkındaki fikri budur. Anti-inflamatuar diyet, sağlıklı kalmanıza yardımcı olan yiyeceklerin seçimini ve hazırlanmasını vurgular. Bazı insanlar kilo vermesine rağmen,  sağlıklı kilolar veremeyebilirler. Weil, bu diyette sürekli enerji elde edeceğiniz ve beslenme ihtiyaçlarınızı gelecek yıllar boyunca yaşayabileceğiniz bir şekilde karşılayacağınızı söylüyor.  Sizi sağlıklı tutacağınız için, ne yediğinizde kesinlikle önemli. Ancak, genler dahil, aktiflik ve sigara içme durumuda etkili.

Dr. Andrew Weil’in Yasakları ve Serbestleri


Karbonhidratlar bu plandaki günlük kalorilerinizin % 40 ile % 50'sini oluşturur . Kepekli tahıllardan (kahverengi pirinç, yulaf ezmesi ve kepekli ekmek gibi), fasulyeden ve sebzelerden (kış kabağı ve tatlı patates gibi) gelmelidirler.  İyi niyetli yağlar günlük kalorilerinizin % 30'unu oluşturmaktadır. Avokado gibi omega-3 yağ asitleri açısından zengin yiyecekler içeren besinler ayrıca fındık ve fıstık ezmesi;  yumurtalar; keten tohumu; kenevir tohumu; ve somon, sardalye, kara morina ve ringa balığı gibi balıklar tüketilmelidir. Aspir , zeytin,  hindistan cevizi ve karışık sebzelerden yapılan yağlar sınırsızdır. Sızma zeytinyağı, en çok tercih edilen yağdır. Protein , günlük kalorilerinizin % 20 ile % 30'unu oluşturur . Balık, bazı peynirler ve yoğurt hariç, hayvansal protein sınırlıdır. Fasulye, soya fasulyesi ve yeşil mercimek gibi protein açısından zengin sebzeler tüketilmelidir. 

Cips ve kurabiye gibi işlenmiş gıdalar, yüksek fruktozlu mısır şurubu ile yapılmış ürünler ve kısmen hidrojene edilmiş yağ ile yapılan ürünler listeden çıkarılmalıdır. Kahve yerine çay tercih edilir. Şarap severler, korkmayın: bir bardak ya da iki günde 1 bardak kırmızı şarap iyidir. Ayrıca kakao içeriği en az% 70 olduğu sürece bitter çikolata da  tüketilebilir. 

Kısıtlamalar : Kırmızı etin büyük bir hayranı olmadığınız sürece, bu yemek planı adil bir esneklik ve çeşitlilik sunar. Anti-inflamatuar diyet, hayvansal proteini kısıtlar. Derisiz tavuk da dahil olmak üzere yağsız et ve süt ürünleri haftada iki kez ile sınırlıdır. Ama neredeyse her gün balık ve deniz ürünleri yiyebilirsiniz. Taze ürünler ve deniz ürünleri satın almak için markete daha fazla gitmeniz gerekebilir. Taze ürünlerin temizlenmesi ve hazırlanması zaman alabilir. Bu şekilde yemek pişirmeye alışana kadar yemek  hazırlayabilirsiniz.   Weil, belirli bir antrenmanı önermez, ancak aktif olmaya teşvik eder.

Diyet Kısıtlamaları veya Tercihleri


Vejetaryenler ve veganlar bu diyet kesinlikle sizin için çalışıyor. Zaten neredeyse et içermez ve hayvansal ürünleri tamamen ortadan kaldırabilirsiniz. Diyet, buğday ürünlerinde azaltma yapılmasını önerir, ancak gluteni yasaklamaz. Yine de, glutensiz ürünleri bu yemek planına kolayca dahil edebilirsiniz.  

Dr. Andrew Weil’in Beslenme Formülü Çalışıyor mu? Weil Anti-inflamatuar diyet kilo verme diyet değildir , ancak bu sağlıklı beslenme planını takip ederseniz ekstra kilo vermeniz muhtemeldir. İnflamasyonun azalmasıyla ilgili olarak , bazı araştırmalar Weil'e benzer bir diyet uygulayan kişilerin enflamasyonu azaltabildiğini, enerjilerini artırdıklarını ve fiziksel işlevlerini geliştirebildiklerini göstermiştir.

Balık ve balık yağında bulunanlar gibi Omega-3 yağ asitlerinin, romatoid artrit gibi iltihaplı durumlarda ağrı ve hassasiyeti azalttığı gösterilmiştir . Enflamasyonun, birçok uzman tarafından kalp hastalığının , Alzheimer hastalığının ve kanserin merkezinde yer almasından şüpheleniliyor . Ancak diyet faktörlerinin önleme ve tedaviye nasıl devam ettiği hala bilinmemektedir.

Aşırı kilolu olmak da inflamasyona bağlıdır, bu yüzden aşırı kilo kaybetmenin vücuttaki inflamasyonu azaltmaya yardımcı olabileceğini düşünmekteyiz - bu bağlantıyı doğrulamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Anti-inflamatuar diyet ayrıca bazı vitaminleri ve takviyeleri önerir , ancak bunun arkasında fazla bilim yoktur.

Sağlık için Dr. Andrew Weil’in Sağlıklı Beslenme FormülüWeil'in Anti-inflamatuar diyeti;  sebzeler, meyveler, kepekli tahıllar, sağlıklı yağlar ve koyu çikolata ve kırmızı şarabın parçalarıyla oluşur ve kalp sağlığı için kanıtlanmış  yararlar barındırmaktadır. İşlenmiş gıdalardan kaçınmak ve kendi yemeklerinizi pişirmek, tansiyonunuza yardımcı olabilecek daha az tuz tüketmenize yardımcı olacaktır. Ancak , tuzla sınırlı bir diyette iseniz sodyum ile yakından ilgilenmeli ve yemek tariflerinde bazı ayarlamalar yapmalısınız. Kırmızı et ve hayvansal yağlardan korunma önerileri, herhangi bir düşük kolesterol diyetine iyi uyum sağlar . Diyabetiniz varsa , diyetisyeninizle veya doktorunuzla her gün ihtiyaç duyduğunuz kaç karbonhidrat hakkında konuşmanız ve bu diyet planının sizin için uygun olduğundan emin olmanız gerekir . 

Bunun dışında uzmanlar, haftada en az 150 dakika yürüme gibi ılımlı aerobik aktiviteleri öneriyorlar. Ve haftada en az iki kez kuvvet antrenmanı yapmalısın. Tıbbi sorunlarınız varsa veya inaktif olmanız durumunda önce doktorunuza danışabilirsiniz.


Aşağıdaki yazılarımız sizlere farklı diyet yöntemleri de sunmaktadır. Sağlıklı günler dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder