30 Mart 2017 Perşembe

Dudaklara Sonbahar Bakımı


Dudak Bakımı


Doğal bir renk, parlaklık ve sağlık dudaklara kavuşmak için yapmanız gereken dudak bakım yöntemleri vardır.

Yazdan beri dudaklarınıza bir çok ruj uyguladınız veya denize girdiniz çıktınız dudaklarınızı yeteri kadar yıprattınız. Artık sonbahara yaklaşıyor ve sert rüzgarlarla karşı karşıya kalacaksınız ve cildiniz , dudaklarınız kurumaya başlayacak. Bu durum için aşağıda size verilen önerilere uymanız dudaklarınızı koruyacak ve güzel görünmesini sağlayacaktır.

Dudak Bakım  Teknikleri ve Etkili Öneriler


Dudaklara Acil Bakım


Dudaklarımız için en kritik mesele onları nemli tutabilmektir. Bunu yapmak için çok fazla su içmek gerekir. Dudaklarınızı sürekli nemli tutmak için bir makyaj hilesi de, nemlendiriciyi dudaklarınıza sürmek ve kuru bir diş fırçasıyla fırçalamaktır.

Parlak mı, Mat mı?


Kadından kadına değişen ve netlik kazanmayan bir durumdur.Parlaklığı savunan makyaj uzmanları bir rujun ne kadar şeffaflığı varsa dudaklara o kadar çok boyut ve gerçeklik verdiğini savunuyor. Matlığı savunanlar ise sıcak pembe ve gerçek kırmızı gibi bazı renklerin mat varyasyonlarının daha güzel durduğunu savunuyor. Eğer ille de mat ruj kullanmakta kararlıysanız, nemlendirici özelliği olan rujları seçmelisiniz. Önce dudaklarınıza nemlendirici sürün ve daha sonra rengi parmaklarınızla dudaklarınıza yedirin.

Dudak Bakımı  İçin Pratik Öneriler


Ruj Sürme Tiyoları


Ruju parmaklarınızla veya doğrudan tüpten sürerseniz, dudaklarınıza daha doğal bir hava verebilirsiniz. Ruju dudaklarınızın şekline uygun bir şekilde sürmelisiniz. Ruju ortadan başlayarak sürün. Ruj fırçasını ileri ve geri hareket ettirin. Turuncu tonları dişlerin sararmış gözükmesine neden olabilir buna dikkat edin.

Yumuşak Dudaklar


Çantanızda her zaman  nemlendirici bulundurmalısınız. Yazın nemlendiriciler tedavi ürünü olmaktan çıkıp makyaj malzemesi haline dönüşmektedir. Ruj sürmeyi sevmeyen biri olsanız dahi dudaklarınıza sadece nemlendirici sürerek muhteşem bir görüntüye sahip olabilirsiniz. Ayrıca dudaklarınızın kurumasını engellemiş olursunuz.

Kadınların en sık kullandığı makyaj malzemesi tabiki de  rujdur. Bu hiç de şaşırtıcı değil çünkü, ruj hem çabucak ve kolayca uygulanan bir kozmetik ürünü hem de yarattığı etkiler size inanılmazdır çekicilik katar. Ama dudaklarınızın mükemmel görünmesini sağlamak biraz özen gerektiren bir iştir.

İşte Yapmanız Gerekenler;


Ruju sürmeden önce dudak üzerindeki sertleşmiş ölü deriyi temizleyin. Rujun dayanıklı olması ve mat bir yüzey elde etmek için dudaklarınızı hafifçe pudralayabilirsiniz. Dudaklarınıza dudak kalemi ile çerçeve çizin. Dudaklarınızın içini, bu çizgiye kadar doldurmak için bir dudak fırçası kullanın. Daha kalıcı sonuçlar için  dudaklarınızı toz pudra ile pudralayın ve rujunuzu yeniden dudaklarınıza sürün. Dudaklara parlatıcı sürerek bitirin.

Ve birkaç ipucu… Rujdan önce ince bir fondöten tabakası uygulamak renk değişimini önler. Parlak ve açık renkler dudakları vurgular ve daha büyük gösterirken, koyu ve mat tonlar dudakları daha küçük gösterirler. Bu da dudağınıza uygun ruju seçmenize yardımcı olur. Daima ruj tonunuza yakın bir dudak kalemi seçin. Dişlerde ruj kalmaması için kağıt mendille dudaklarınızı kurutun. Gün ilerledikçe topaklanma veya dağılma olmaması için pamuklu çubuk ile köşeleri düzeltin. Aslında pek azımız biçimli dudaklara sahibiz. Ama birkaç makyaj hilesi ile kusurları gizleyebilir, mükemmel bir görüntü yaratabiliriz.

İnce Dudaklar


Rujunuzu doğal konturun hemen dışına uygulayarak ince dudakları dolgun hale getirebilirsiniz. Dudakları ince bir toz pudra tabakası ile pudralayın. Ruju sürün. Açık tonlardaki rujları tercih edin.

Kalın Dudaklar


Dudaklara önce bir miktar fondöten sürmelisiniz. Doğal konturun içerisinde dudak çizgisinin sınırlarını ortaya koyarak dudakları inceltin ya da dudakların dışına daha açık renk, dudakların ortasına daha koyu renk rujlar uygulayın. Çok parlak veya açık renklerden kaçınmanız yararınıza olacaktır.

Normal Dudaklar


Eh, bu durumda pek bir çabaya gerek yok. Dudaklara önce bir miktar fondöten uygulayın. Doğal contour çizgisi üzerine dudak çizgisini yapın. Dudaklarda örtülmesi gereken hiçbir hata olmadığından arzu ettiğiniz renkleri kullanabilirsiniz.

Düşük Dudaklar


Dudağın kenarlarına bir miktar fondöten ya da kapatıcı uygulayabilirsiniz . Daha sonra üzerine toz pudra sürün. Dudak kalemini doğal contour çizgisi üzerine sürün, ancak köşelere gelirken çizgiyi yukarı doğru çekin. Ve unutmayın açık renkli rujlar  dudakları daha büyük gösterir. Daha koyu ve mat tonlar ise dudakları daha küçük gösterir.

Mat rujlar da dudak kalemi kullanmanız dudak parlaklığınızı olumsuz etkiler. Sadece dudak kalemi ile dudaklara renk verilebildiğini söyleyen uzmanlar, “Ama burada dikkat etmeniz gereken bir nokta var; kalemi dudağınıza dik hareketlerle sürdükten sonra parmağınızla iyice dağıtmalısınız” diyor.

Çatlak Dudaklar


Makyaja başladığınızda dudaklarınız çatlak olmamalı çünkü bunu bir anda gideremezsiniz. Ayrıca özellikle kışın, ruj seçiminizi dudak koruyuculu olanlardan yapmalısınız. Bazı pudralı rujlar güzel görünmelerine rağmen dudaklarınızı kurutabilir. Bundan kaynaklı dudaklarınızı nemlendirmeye özen göstermelisiniz.

Ruj Sürmek


Ruj sürmeye başlamadan önce ne kadar hafif makyaj yapıyor olsanız da dudak kalemi kullanmalısınız. Doğru bir dudak kalemi kullanmanız doğal dudaklarınızdan hiçbir şey eksiltmez. Önemli olan rengini doğru seçmektir, bu yüzden süreceğiniz rujdan biraz daha koyu bir dudak kalemi kullanmalısınız. Dudaklarınız inceyse kalemi dudağın biraz dışından çekebilirsiniz ancak bunu abartmadan yapmalısınız. Kalemin ucunun biraz küt olması daha yumuşak bir etki yaratacaktır. Keskin ve koyu renkte çekilmesi dudaklarızın doğallığını bozacaktır, günlük makyajda bundan kaçının. Dudak kaleminizi rujun üstünden de sürebilirsiniz, bu iki rengin daha iyi kaynaşmasını ve çizginin yumuşamasını sağlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder