21 Mart 2017 Salı

Egzama Tedavisi


Egzama Hastalığının Tedavisi?

Egzama alerjinin doğurduğu bir tür deri hastalığı olarak bilinir.  Hastaların ya da hasta olmaya eğilimli olanların önleyici uygulama ve tedaviye önem verip, egzamadan kaçınmaları önerilir.
Egzama  yayılmasının önlenmesi için bazı uygulamalardan kaçınılması gerekmektedir. Kaşınma hali egzamanın en bilinen klinik bulgusudur ancak kaşıntıyı en aza indirmek, sertçe kaşınmamak gerekmektedir. Çünkü kaşıma işlemi ile  iltihap ve enfeksiyon derinin geri kalan kısmına yayılır.
Egzamaya Karşı Alınacak Önlemler


Egzama ve uçuk virüsü taşıyan kişilerin birbiriyle ilişkilerinde dikkatli davranması gerekir. Egzamalı kişi uçuk virüsüne karşı savunmasız olması sebebiyle kolayca etkilenecek ve bu da enfeksiyon kapmasına neden olacaktır.Egzamalı çocukların çiçek ilacından kaçınması gerekmektedir. Bu ilacın bu çocuklara uygulanmaması önemlidir yoksa ölümcül bir ateşli hastalık ortaya çıkabilmektedir.

Egzamalı olan ya da önceden böyle bir hastalığa tutulmuş kimselerin, hastalığın kronikleşmemesi için -derilerinin daha savunmasız oluşlarını göz önünde bulundurarak -kimyasal maddeleri kullanacakları zaman, maske ve eldiven takmaları gerekmektedir.

Şampuan, boya ya da benzeri bir kimyevi  ürünlerin kullanıldığı işte çalışmaması egzamalılar için hem hastalığın ortaya çıkmaması hem de çıkmışsa da kronikleşmemesi için önemlidir.

Egzama Nasıl Geçer

Egzama tedavisinde ilk olarak temas sonucu ortaya çıkmışsa eğer, hangi alerjenin buna neden olduğuna dair araştırmalar yapılır. Maddenin tespiti çalışması bittikten sonra, hastalığın kronikleşmemesi için o maddeden uzak durulması ve  bunun  için çabalanması gerekir. Ayrıca bu maddenin deride yaratacağı etkiyi azaltmak için ilaç tedavisi de gerekebilir.

Atopik egzamaya sahip çocuklar için, vücutlarının nemlendirilmesi önemlidir. Kurumaya elverişli bir vücut tipine sahipse, çocuk sık yıkamamaya dikkat edilmeli, temizliğinde farklı yöntemlerin kullanılması önerilmektedir. Yünlü kumaşlardan ve çocuğun vücut ısısını artıracak giysilerden kaçınılmalıdır.

Çinko içerikli ve kortizonlu merhemler egzamaların çıktığı yerlere sürülebilir. Ancak bunlar doktor kontrolünde gerçekleştirilmelidir. Çünkü bu maddeler uzun süreli kullanımında deriye zarar verecektir.

Antibiyotikli kremler atopik dermatit için, yani daha çok çocuklarda çıkan egzama için yararlıdır. Deri kalınlaşma eğilimi gösterirse katran içerikli pomatlar da önerilir. İklim değişiklikleri, hastalığa iyi gelecektir. Çocuklar denize girer ya da kıra giderlerse hastalık kendiliğinden geçebilir.

Temas sonucu oluşan egzama için, alerjenin yarattığı etkiyi azaltmak adına, bu alerjiyi ortaya çıkaran madde ne ise ondan uzak durulması tedavinin ilk aşamasıdır. Kimyevi malzemelerle temastan kaçınılmalı, eldiven ve maske takılmalıdır. Zararlı maddelerin vücuda yapıştığı düşünülüyorsa eğer duş almak ve vücuttan bu maddeleri uzaklaştırmak gerekmektedir. Önleyici tedavi bu egzama türü için önemlidir ve kronikleşmemesi için hastanın, alerjiyi ortaya çıkaran malzemeden uzak durulması tembihlenmektedir.

Seboreik dermatit için kortizon, katran ve kükürt içerikli, antiseptik özellikte pomatlar yararlı olacaktır. İltihap oluşmuşsa eğer anti-histaminik uygulamalar da önerilir. Yapısal eğilimlerin engellenmesi adına A vitamini ve kükürt içerikli ilaçlar kullanılabilir.

Ayrıca egzamaya karşı doğal önlemler almak için cilt bakımında vitamin grupları kullanılabilir. Özellikle limon gibi C vitamini barındıran ürünlerin kullanılması egzamaya karşı oldukça etkilidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder