30 Mart 2017 Perşembe

Egzama ve Tedavisi

Egzama


Egzama alerji kökenli ve kaşıntıya neden olan, derinin sulanmasıyla beliren bir tür cilthastalığıdır. Kaşıntıyla birlikte, kızarıklıklara da yol açar. Alerji kökenli olmasının yanında, psikolojik rahatsızlıklar sonucu da ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca kimyasal ve fiziksel travmaların da hastalığa yol açtığı düşünülmektedir. Egzemanın çeşitleri vardır ve buna göre vücudun her tarafında görülebilir. Egzamalı bölgeler kaşınmamalı, kaşındıkça iltihabın yaygınlaştırılacağı unutulmamalıdır. Deriyi fazlaca su ve sabunla temas ettirmemek gerekmektedir.

Rahim Egzaması


Vajinadan irinli bir akıntının olmasıyla belli olur. Vajinada kızarmalara ve içi sıvı dolu kabarcıklara yol açar. Kabuklanma da bu kabarcıklanma sonrasında gerçekleşebilir ve kaşıntı meydana gelebilir.

Anüs Kaşıntısı


Makatta veya ona yakın bölgelerde ortaya çıkan kaşıntının çok fazla sebebi olabilir. Bunlardan bir tanesi de egzamadır. Bu seçenek de dikkate alınarak tedavi edilmelidir.

Kaşıntı


Kaşıntı birçok faktör sonucu ortaya çıkabilmektedir. Şiddetine göre rahatsız ediciliği artmakla birlikte, başka birçok hastalığı ya da bozukluğu da görülebilir. Örneğin gece kaşıntı fazla oluyorsa, uyku bozukluklarına yol açar. Giysilerden tutun da, sabunlara, psikolojik sıkıntılardan sistematik rahatsızlıklara kadar çok çeşitli faktörlerle ortaya çıkabilir. Egzama da bunlardan birisidir. Egzamalı kişilerin mümkün olduğunca kaşınmaması gerekmektedir. Bu enfeksiyonun dağılmaması için de önemlidir.Kaşınmak enfeksiyonu dağıtabilir.

Yeni Yazımız:

---> Egzama (Atopik Dermatitis)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder