30 Mart 2017 Perşembe

Ek besinlerle ilgili önemli noktalar nelerdir?
Çocuklarda Ek Besinler


Gelişimi normal ve sadece 6 ay anne sütü alan bebeklerde 6. aydan sonra ek besinlere başlanmalıdır. Ek besinlere başlarken önemli olan nokta, besinin besleyici değerinin olması, bebeğin çiğneme-yutma fonksiyonuna uygun şekilde gerçekleşmesi ve ailenin sosyoekonomik düzeyidir.

Ek besine başlamada ilk gözetilmesi gereken şey, bebeğin kendi kendine başını dik tutuyor ve desteksiz oturabiliyor olmasıdır.

İlk 6 Ay Sonrası Beslenme


6. ayını dolduran bebekler, yumuşak püre kıvamındaki besinleri kaşıktan pasif olarak alır ve besini dilin ön tarafından yemek borusuna aktarır. Bu nedenle başlanacak ek besinler bebeğe püre kıvamında verilmelidir. Püre kıvamı, besin temizlenip buharda veya çok az su ile pişirilip cam rendeden geçirilip, kalın delikli elekten geçirilerek elde edilir. Eğer kıvamı biraz daha yumuşatmak isterseniz su yerine annenin kendi sütünü ekleyebilirsiniz. Göreceksiniz bebeğiniz daha çok iştahla yemeğini yiyecektir!

Ek besinler bebeğe verilirken, taze ve günlük hazırlanarak verilmelidir.


Bebeğin tanışacağı besinlerin karışım halinde olmayıp, tek tek verilmesi gerekmektedir.

Her başlanan ek besin, en az 3 gün en fazla 1 hafta tek başına verilip daha sonra yeni bir besine geçilmelidir.

Ek besinler bebeğe öğle öğününde kaşıkla verilmeye başlanmalıdır.


Verilecek ek besinin protein, enerji, kalsiyum, demir, çinko, C vitamini ve A vitamini açısından zengin olması gerekmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder