30 Mart 2017 Perşembe

El ve Tırnak Bakımı

Hep göz önünde olan ellerimize gereken bakımı ve özeni maalesef gösteremiyoruz.  Ellerimizi  her işte kullandığımız için daha çabuk yıpranırlar. Fakat el bakımı ve tırnak bakımı ile yumuşacık ellere sahip olabiliriz. Öncelikle el hijyeninden başlamalıyız. Tabi kullandığımız sabunlar ellerimize çok zarar veriyor. Bundan kaynaklı hafif sabunlar tercih etmeliyiz. Özellikle kış aylarında ellerimiz soğuktan kızarıp çatlıyor. Kış aylarında ellerinizi korumak için mutlaka eldiven kullanmamız gerekiyor.Eğer üşüme söz konusu ise ellerinize birkaç dakika soğuk ve sıcak banyo yaptırmanızda yarar var.


Akşamları yatmadan önce zeytin yağını tıpkı krem sürer gibi ellerinize masajla yedirerek sürün. Zeytinyağı eller için doğanın mucizevi bir armağanıdır. Ellerinizi nemlendirir ve cilt kuruluğuna karşı korur. El ve tırnakların bir diğer dostu da limon suyudur. Arada bir tırnaklarınızı limon suyu ile ovalamanızda yarar vardır.Ellerinizi de tıpkı yüzünüz gibi nemlendirici, besleyici ve sıkılaştırıcı özellikte doğal kremlerle koruyun. Günlük öğünlerinizde cilt ve tırnakları güçlendiren besinlere yer verin. Her gün yoğurt yiyin. Yoğurtta tırnakların oluşumu için gerekli protein vardır.Demir,bakır ve çinko içeren besinlere ağırlık verin.Kırılgan tırnaklara karşı ceviz ve yer fıstığı yiyin.Her ikisi de tırnakları sertleştiren biotin içeriyor. Ayrıca evde manikürünüzü yapabilirsiniz; tırnaklarınızı düzgün şekilde kestikten sonra katikülleri temizlemelisiniz. Bu sizi güzel bir görünüm sağlayacaktır.
Doğal El ve Tırnak Bakımı


Evde elinize uygulayabileceğiniz nemlendiriciler;

Yulaf ve ballı el kremi
- 5 çorba kaşığı yulaf unu
- 1 yumurta sarısı
- 2 çorba kaşığı bal
Yukarıdaki malzemeleri bir kapta iyice karıştırın ve sabah-akşam ellerinize uygulayın.

Salatalıklı el kremi
- 5 çorba kaşığı salatalık suyu
- 3 çorba kaşığı tatlı badem yağı
- 4 çorba kaşığı kakao yağı

Yukarıdaki malzemeleri bir kapta iyice karıştırın. Buzlukta 10 dakika bekletip ellerinize sürün. 5 dakika bekleyin ve ellerinizi yıkayıp kurulayın.

Tırnakları güçlendirici kremler:


Ananaslı el kremi
-Yarım tatlı kaşığı sirke
- 1 yumurta sarısı
- 2 çorba kaşığı ananas suyu
Sirke, yumurta sarısı ve ananas suyunu bir kapta karıştırın. Tırnaklarınızı içine batırıp 5 dakika bekletin. Ardından yıkayıp durulayın.

Hint yağlı krem
-2 yumurta sarısı
- 3 çorba kaşığı hint yağı
- 1 çorba kaşığı bal
- 1 çorba kaşığı tuz
Tüm malzemeleri karıştırıp tırnaklarınıza oje gibi sürüp 10 dakika bekletin.Ardından tırnaklarınızı ılık suyla yıkayıp kurulayın.

El maskeleri


Killi el kremi
-1 tatlı kaşığı badem yağı
- 2 yumurta sarısı
- 1 tatlı kaşığı kil
Bütün malzemeleri krem haline gelinceye kadar çırpın. Hafif katılaşıncaya kadar buzlukta 10 dakika bekletip ellerinize sürün. 10 dakika bekledikten sonra ellerinizi yıkayın.

Avakadolu krem
-1 avokado
 1 yumurta sarısı
 1 çorba kaşığı limon suyu

Avokadoyu soyup püre halinde ezin.Yumurta sarısı ve limon suyu ilave edip krem kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Ellerinize sürüp 10 dakika beklettikten sonra yıkayın.

Ballı el kremi
- 1 çay kaşığı beyaz balmumu
- 2 çay kaşığı tatlı badem yağ
- 120 gr süzme bal
-Birkaç damla esans (sevdiğiniz herhangi bir esans)

Balmumunu bir cam kaba alıp haifif ısıda  eritin. Badem yağı ve balı ekleyip krem kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Buzdolabında 15 dk kadar soğutun ,sonra esansı ekleyip ellerinize sürün. 10 dakika bekletip ellerinizi yıkayın

Eller için doğal sauna
-4 çorba kaşığı tatlı bademyağı
-4 çorba kaşığı hidistancevizi yağı
-4 çorba kaşığı zeytinyağı

Hindistan cevizi yağını  eritip diğer yağlarla karıştırın.Akşamları yatmadan önce ellerinize bolca sürüp ellerinizi plastik folyo ile sarın ve üzerine eldivenleri giyin.Bu karışımı fazla miktarda hazırlayıp cam kavanoza dökün ve 3 ay süreyle kullanabilirsiniz.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder