30 Mart 2017 Perşembe

El ve Tırnak Bakımı


El bakımı son derece önemli bir konudur. Ellerimiz insanlarla iletişim kurarken sıklıkla kullandığımız uzuvlarımız olmasının yanı sıra ellerimizin sağlığı ayrıca önemlidir. Bundan kaynaklı aşağıdaki yazımıza özellikle el ve el tırnak bakımı hakkında bilgiler verilecektir. 

El Bakımı 


Hep göz önünde olan ellerimize gereken bakımı ve özeni maalesef gösteremiyoruz.  Ellerimizi her işte kullandığımız için daha çabuk yıpranırlar. Fakat el bakımı ve tırnak bakımı ile yumuşacık ellere sahip olabiliriz. Öncelikle el hijyeninden başlamalıyız. Tabi kullandığımız sabunlar ellerimize çok zarar vermektedir. Bundan kaynaklı hafif sabunlar tercih etmeliyiz. Özellikle kış aylarında ellerimiz soğuktan kızarıp çatlıyor. Kış aylarında ellerinizi korumak için mutlaka eldiven kullanmamız gerekmektedir. Eğer üşüme söz konusu ise ellerinize birkaç dakika soğuk ve sıcak banyo yaptırmanızda yarar vardır.  


Akşamları yatmadan önce zeytin yağını tıpkı krem sürer gibi ellerinize masajla yedirerek sürün. Zeytinyağı eller için doğanın mucizevi bir armağanıdır. Ellerinizi nemlendirir ve cilt kuruluğuna karşı korur. El ve tırnakların bir diğer dostu da limon suyudur. Arada bir tırnaklarınızı limon suyu ile ovalamanızda yarar vardır.Ellerinizi de tıpkı yüzünüz gibi nemlendirici, besleyici ve sıkılaştırıcı özellikte doğal kremlerle koruyun. Günlük öğünlerinizde cilt ve tırnakları güçlendiren besinlere yer verin. Her gün yoğurt yiyin. Yoğurtta tırnakların oluşumu için gerekli protein vardır.Demir,bakır ve çinko içeren besinlere ağırlık verin.Kırılgan tırnaklara karşı ceviz ve yer fıstığı yiyin.Her ikisi de tırnakları sertleştiren biotin içeriyor. Ayrıca evde manikürünüzü yapabilirsiniz; tırnaklarınızı düzgün şekilde kestikten sonra katikülleri temizlemelisiniz. Bu sizi güzel bir görünüm sağlayacaktır.
Doğal El ve Tırnak Bakımı

  • Losyon veya yağı ellerinize sürtünürken, tırnak etlerine ve tırnaklara da sürdüğünüzden emin olun. Düzenli elde yıkama veya el dezenfektanı kullanımı cildi ve tırnak yatağını hızlı bir şekilde kurutabilir, bu nedenle mümkünse her yıkamadan sonra nemlendirmeye çalışın. Hindistan cevizi yağı tırnaklarınıza ve tırnak etlerine sürtünmek için mükemmeldir. 
  • Manikür sırasında tırnak etlerinizi kesmekten kaçının. Kütiküllerin bakteri için bir bariyer olması amaçlanmıştır ve bunların kesilmesi ağrılı enfeksiyonlara yol açabilir. Onları bir manikür iticisi ile nemlendirip geri itebilir ve sadece ölü cilt parçalarını kesebilirsiniz. Konvansiyonel bir manikür yaptırmayı planlıyorsanız, en azından ciladan emilen kimyasal miktarını azaltmak için en azından önceden zeytinyağı veya badem yağıyla cilalayarak tırnak etlerinizi koruyun. 
  • Oje tipik olarak toluen, dibütil ftalat, dimetil ve dietil ftalatlar, kafur ve formaldehit gibi çok toksik kimyasallar içerir. Neyse ki, bazı   şirketler bu kimyasalları içermeyen bazı cilalar yapmaktadır, ancak satın almadan önce etiketi dikkatlice okuduğunuzdan emin olun. Su bazlı cilaları da satın alabilirsiniz, uzun sürmez ancak en güvenli seçenek budur.   
  • Aseton içermeyen sökücüleri hemen hemen her yerde alabilirsiniz, bu da tırnaklarınıza daha az zararlıdır.  Tamamen soya ve mısırdan yapılmış bir sökücü satılmaktadır ve bunlar kullanılabilir.
  • Doğal bir tırnak güçlendirme tedavisi yapın.  Karışım: 2 tatlı kaşığı hint yağı, 2 tatlı kaşığı tuz, 1 tatlı kaşığı buğday tohumu yağı. Karıştırın ve kapalı bir şişede saklayın. Tırnaklarınıza az miktarda sürün. 3 ile 5 dakika bekletin ve silin. 20 ile 30 uygulama için yeterlidir. 
  • Sağlıklı tırnakların bakımı için diyet çok önemlidir. Protein, omega-3 yağ asitleri gibi çok önemlidir. B vitamini ile besinler yemek sorunları azaltır; çinko beyaz lekelerden kurtulur; demir, sırtların oluşumunu önler; kalsiyum onları güçlü tutar; A ve C vitaminleri donukluğu ve kurumayı önler. Sulu kalmak için bol miktarda su içilmelidir. Daha fazla bilgi için Evde Tırnak Bakımı yazımıza bakabilirsiniz. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder