21 Mart 2017 Salı

Ev Yapımı Güzellik Maskeleri

Kuru ve nemsiz bir cilt için nemlendirici maskeler cilde gerekli sağlığı ve esnekliği sağlar. Aşağıda evdeki malzemeler ile yapabileceğiniz güzellik maskeleri mevcuttur. Bu maskeler cildinizi aynı zamanda kışın soğuk havaların etkisi ile oluşabilecek cilt hasarlarından ve yazın güneşten gelen UV(ultraviyole ışınları) ışınlarında da koruyacaktır.

Evde Yapılan Güzellik Maskesi  Tarifleri


Malzemeler: Yumurta sarısı ve süt
Hazırlanışı: Bir kapta yumurta sarısı ve bir kaşık sütü karıştırın. Bu karışımı yüzünüze iyice yayın, üzerini ince bir bezle örterek on beş dakika bekleyin. Ardından kağıt mendille silerek temizleyin. Daha sonra, sırasıyla, ılık ve soğuk suyla yüzünüzü yıkayın. Bu maskeyi haftada bir kere uygulayın.

Siyah Nokta Giderici Yüz Maskesi

Malzemeler: Limon suyu ve yoğurt
Hazırlanışı: Bir kase yoğurda bir limonun suyunu sıkarak karıştırın. Bu karışımı, gözlerinize gelmemesine dikkat ederek yüzünüze yayın ve 15 dakika bekleyin. Yüzünüzde kuruyan maskeyi ılık suyla yıkayarak çıkarın. Bu maskeyi haftada bir kere uygulayın.

Kırışıklıklar için Cilt Maskesi

Malzemeler: Kaymak ve Elma
Hazırlanışı: Bu maskeyi hazırlamak için soyulmuş bir elma ve üç kaşık kaymağı mikserle bir kaç dakika karıştırmanız yeterlidir. Karışımı cildinize yaydıktan sonra temiz bir bezle yüzünüzü kapatın. Yaklaşık on dakika bekledikten sonra maskeyi silin ve yüzünüzü ılık suyla temizleyin. Bu maskeyi haftada bir kere uygulayın.

Yağlı ciltlere Özel Ev Yapımı Maske

Malzemeler: Bal ,süt ve limon suyu
Hazırlanışı: Bir fincan içinde bir kaşık balı, bir kaşık limon suyunu ve kıvamın koyuluğunu bozmayacak miktarda sütü karıştırın. Karışımı yüzünüze ve boynunuza yayın ve hafifçe kuruyana kadar bekleyin. Maskeyi nemli bir bez yardımıyla silerek temizleyin. Bu maskeyi 10-15 günde bir defa yapabilirsiniz.

Selülit Giderici Ev Yapımı  Cilt Maskeleri 

Selülit yağını sorunlu bölgeye friksiyon yaparak uygulamak ve temiz bir bezle bölgeyi  sarıp en az iki üç saat bu şekilde beklemek gerekir. 3 gün ara ile 15 gün süreyle uygulandıktan sonra 1 hafta ara verilir. Bu uygulamayla birlikte günde en az 2-3 litre su tüketilmelidir. Egzersiz yapmak ve tuz tüketimini en aza indirmek tedaviye yardımcı olacaktır. Beslenmede albümin ağırlıklı gıdalar tüketilmelidir. Örneğin; balık, kümes hayvanları ve  karaciğer gibi et ürünlerine  ağırlık verilmelidir.

Bu cilt maskesi için kullanabileceğiniz yağlar ;Kekik yağı, Lavanta yağı, Buğday yağı, Badem yağı, Okaliptüs yağ-ıtır yağı, Hindistan cevizi yağı, Jajoba yağı, Zeytin yağı

4 çay kaşığı badem yağına diğer yağların her birinden 2 şer damla damlatarak hazırlayın. Güneş ışığı ve nemden uzak tutun. Bu karışımları istediğiniz gibi çeşitlendirebilirsiniz.

Saçlar için Dolgunluk ve Parlaklık Maskesi

Malzemeler: 2 yemek kaşığı bal ,bir limon
Hazırlanışı: 2 yemek kaşığı balı bir limondan elde ettiğiniz suyla karıştırarak saç maskenizi hazırlayabilirsiniz Maskeyi kuru saçınıza sürüp 10 dakika beklettikten sonra saçınızı iyice durulayın. Maskenin ardından saçlarınız dolgun ve parlak bir görünüm kazanacaktır. Bu maskeyi haftada bir ya da iki kere uygulayabilirsiniz.

Kuru Cildinizi Nemlendirmek için Cilt  Maskesi

Malzemeler: Süt ,tuz ve bal
Hazırlanışı: Boş bir plastik su şişesinin içinde bir litre süt, bir fincan tuz ve yarim fincan balı çalkalayarak karıştırın. Ve bu köpükle vücudunuzu ovun, sonra vücudunuzu ılık su ile iyice durulayın. Bu karışımı haftada bir kere uygulayın.

Yukarıda verilen maske örneklerini cildiniz için uygulamanız; cilt sağlığınızı , cilt parlaklığınızı koruyacak. Ayrıca pürüzsüz bir cilde sahip olmanızı sağlayacaktır. Yüz maskelerini uygulamanız da ayrıca yüzünüzde oluşabilecek  akne(sivilce), siyah nokta ve kırışıklıklarda engel olacaktır.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder