31 Mart 2017 Cuma

Göğüslerdeki Normal Değişimler


GÖĞÜSLERDEKİ NORMAL DEĞİŞİMLER


Göğüsler kadınlarda da erkeklerde de belirli değişimler geçirir. İlk büyük değişim ergenlik döneminde gözlenir elbette. Her bir evrenin ardından göğüs, hormonların etkisiyle değişik görevler gerçekleştirir.

Diğer büyük değişim hamilelik ve emzirme dönemlerinde gözlemlenir. Menopozdan sonra da göğüslerde değişimler meydana gelir. Herhangi bir anormalliğin daha kolay farkına varılması için bu normal akışın bilinmesi gereklidir.Kadınlarda Göğüslerin Değişimi

Ergenlik döneminde kadınlar göğüslerindeki değişim zamanını adet görmeden önceki bir yılı belirtmektedir. Bu dönemde göğüslerde irileşme ve hassaslaşma ile büyüme gözlemlenir. Yumurtalıkların salgıladığı cinsiyet hormonlarının normalden farklı olarak artışı ile bu değişiklikler ortaya çıkar.

Diğer bir dönem ise menstural dönemdir (Adet görme-Üreme Dönemi). Ergenlik döneminden menopoz dönemine kadar göğüsler menstural dönem ile ilişkili olarak değişiklikler meydana gelir. Bu değişimler aynı zamanda dişi cinsiyet hormonlarının etkisiyle görülmektedir.

  • İlk aşamada; göğüsler duyarlı ve gerilmiş olmazlar. Bu aşama rahat, detaylı, kolay bir gözlem için en iyi süreçtir.
  • İkinci aşamada; göğüslerin hacimleri ile birlikte hassasiyetleri de gelişmekte hatta bazen mensturasyondan sonra kaybolan nodüller görülebilir.

Hamilelik döneminde göğüslerin hatta vücudun her bölgesnde değişimlerin en fazla olduğu dönemdir. Hamilelik ile başlayan bu dönem emzirme sonrasına kadar devam eden bir süreçtir. Meme bu dönemi geçirdikten sonra olgunlaşır. 25 yaş öncesindeki hamilelik kansere karşı koruma olabilir.

Menopoz dönemi kadınlarda göğüslerinin değişim gösterdiği bir süreçtir. Yumurtalık bu dönemde östrojen ve progesteron salgılamayı bırakarak etkisini yitirir. Bezlerin hacimlerinde azalma ile birlikte adipoz doku (yağ dokusu) oluşmaya başlar. Göğüsü destekleyen fibröz doku (bağ dokusu) sağlamlığını kaybederek göğüslerin gevşemesine ve sarkmasına yol açar.

"Buradan Zencefil Çayı ile Zayıflama Yöntemi konusuna ulaşabilirsiniz"

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder