31 Mart 2017 Cuma

Güneş Yanığı Tedavisi


Güneş Yanığı Tedavisi


Güneş yanığı güneşten gelen ultraviyole ışınları sonucu zarar gören ciltte görülen bir akut iltihap reaksiyonudur. Güneş ışınlarına çok fazla maruz kalmak derideki dokulara zarar vererek güneş yanıklarına yol açar.

Derimizi etkileyen A ve B çeşitleri olmak üzere iki çeşit ultraviyole ışını vardır. İki çeşit ultraviyole ışını da insan cildi için oldukça zararlıdır. UV A ışını derinin iç yüzeyini etkilerken UV B derinin dış yüzeyini etkiler. Açık tenli kişiler koyu tenli kişilere oranla güneş ışınlarından daha fazla etkilenir. Aşırı güneş yanıkları cildin daha erken kırışmasına neden olur ve bazı durumlarda cilt kanserine sebep olur.

İnsan vücudu cildi koruyan melanin denen bir kimyasal içerir. Aşırı güneş ışınlarına maruz kaldığımızda UV ışınları melaninin kimyasalının etkisini yok eder.

Güneş Yanıklarının Belirtileri


  • Deride kızarıklılar ve iltihap;
  • Hafif baş dönmesi ve yorgunluk;
  • Mide bulantısı ve deride soyulma;
  • Bol su içme isteği.

Güneş Yanıklarından Kurtulmanın Doğal Yolları


Güneş Kremi: Düzenli olarak güneş kremi kullanmak güneş yanıklarını engeller. Güneşe maruz kalmadan önce mutlaka güneş kremi sürün.

Domates Püresi Ve Salata Püresi: İki kaşık domates püresi ile salata püresini limon suyu ile karıştırın ve yanık alana sürün. Karışım ağrılarınızı azaltacaktır.

Soğuk Süt: Bir parça pamuğu soğuk süte batırın ve güneş yanığı alana sürün.

Aloe Vera: Aloe vera yapraklarını limon suyu ile karıştırın ve karışımı yanık alana uygulayın.

Yoğurt ve Gülsuyu: Bir kap yoğurt ile iki kaşık gülsuyunu karıştırın. Karışımı yanık alana sürün. Karışım cildinizi rahatlatacaktır.

Yeşil Çay: Yeşil çay hazırlayın ve içine buz atara iyice soğutun. Daha sonra karışımı bir parça pamuk ile yanık alana sürün.

Zeytin Yağı: Güneş cildi kurutur ve  daha çok gerilmesine yol açar ve bu gerilme ağrılar oluşturur. Bunu engellemek hatta  cildi yumuşatmak için zeytin yağı uygulayın  ve üzerine sıcak suyla ıslattığınız bir havlu koyun. Havlu tamamen soğuduktan sonra cildinizi temizleyebilirsiniz.

---> Oolong Çayı ve Faydaları

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder