23 Mart 2017 Perşembe

Hamilelikte Karın Çatlakları


Doğum çatlakları olarak da adlandırılan hamilelik çatlakları gebelik döneminizde cildinizin tabakalarında (dermis-epidermis ve subkutis)meydana gelen yırtılmalardan kaynaklı oluşur. Bu yırtılmalar cildin hızlı gerilmesinden kaynaklanır. Gebelik dönemi çatlaklar için pek çok tarif verilir. Bunlar içinde bir sürü yağ adı geçer; elma yağı, badem yağı, havuç yağı, buğday yağı, ilek yağı, susam yağı, kakao yağı, hindistan cevizi yağı, lavanta yağı, biberiye yağı vb. ancak çatlaklar yağlarla geçmez. Fakat yağlar çatlak oluşumunu engelleyebilir. Cildinize esneklik katarak çatlak oluşumunun önüne geçerler.. Ama oluşmuş çatlağı geçirmek için ciddi bakımlar şarttır.
Hamilelik Çatlakları Nasıl Oluşur


Cilt, hamilelik sırasında kilo almaya bağlı olarak, alt dermal tabakasındaki kollajen ve elastin liflere zarar verebilecek şekilde hızla gerilir ve gerilmeyle birlikte kolajen ve elastin lif dokuları incelir ve hassaslaşır ardından tıbbi adı “stariae gradvidarum” olan ingilizce "stretch marks" denilen cilt çatlakları meydana gelir. Kadınların % 80'i  ciltteki gerilme nedeniyle oluşan izlerden ve çatlaklardan rahatsızlık duyuyorlar. Bu nedenle, özellikle çatlak oluşumunda C vitamini, A vitamini, E vitamini ve B5 vitamini gibi vitaminlerin kullanımı özellikle gebeliğin 3. ayından itibaren, kilo alımı ve bebeğin gelişimi hızlandığı için önemlidir. Genellikle karın, kalça, basen ve göğüs bölgesinde, cildin aşırı gerilmesi nedeniyle kaşıntılar oluşur ve bir süre sonra da kaşınan bölgelerdeki kırmızı izlerde çatlaklar çıkmaya başlar.

Hamilelikte oluşan çatlaklara daha oluşmadan müdahale etmelisiniz. Oluşan çatlakların giderilmesi oldukça zordur. Doğum çatlakları oluştuysa işiniz zorlaşacaktır, bu yüzden çatlak belirtisi gösteren veya kızaran bölgelere C vitamini ve A vitamini içeren ürünlerle bakım yapmalısınız. Bu vitaminler kolajen ve elastin sentezini artıran vitaminlerdir. Ayrıca madecassol krem (centella asiatica içerir) çatlakların oluşumuna karşı etkilidir. Bunların haricinde B5 vitamini de oldukça etkili bir çatlak önleyicidir. Basit önlemlerle gebelikte yaşanan cilt çatlaklarını en aza indirmek mümkün. Bu yöntemler arasında;

Cilde,çeşitli doğal yağlarla masaj yapmak(badem yağı,jajoba yağı,zeytin yağı vs.)
C vitamini,  A vitamini, E vitamini gibi vitamin bakımları yapmak
Cilt elastikiyetini arttırıcı egzersizler yapmak
Kolajen ve elastin sentezini arttıran yiyeceklerle beslenmek sizi çatlak oluşumuna karşı koruyacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder