29 Mart 2017 Çarşamba

Hamilelikte Oluşan Cilt DeğişimleriGüzelsiniz, hem de çok özel bir nedenden dolayı. Dünyaya yeni bir yavru getiriyorsunuz ve bazı sıkıntılar da çekiyorsunuz bunun farkındayız. Özellikle hızlı bir kilo artışı ve cilt bozulması yaşıyorsunuz.

Örneğin cildiniz, dokuların gerilmesi ile birlikte sadece hamilelik döneminde görülen hormonal bir değişimden etkilenecek, aynı sizin gibi biraz daha duyarlı, daha kırılgan olacaktır. Böylece ciltte çatlaklar ve kızarıklıklar oluşmaya başlayacaktır ve bu durum sizi biraz üzebilir. Hamileliğinizle ilgili sadece güzel anılara sahip olabilmek için yalnızca şu anda yaşadığınız fiziksel değişikliklerle uğraşmayacak, aynı zamanda yakın gelecekte yaşayacağınız değişikliklere de hazırlanmak durumunda kalacaksınız. Fakat size bu yazıda yaşadığınız cilt problemleri ile nasıl başa çıkacağınızı anlatacağız.
Hamilelikte Cilt Kızarıklıkları ve Cilt Çatlakları


 Karın çatlağı nedir ve hamilelikte nasıl oluşur?

Bunlar mor-kırmızı renkten beyaza dönüşen izlerdir ve hamileliğin en önemli işaretleridir. Karın çatlakları hamilelerin yarısından fazlasında görülür. Bu durum dermis, epidermis denilen cilt katmanlarında oluşan yırtıklardır. Cilt altında oluşan bu yırtıklar cilt yüzeyiniz de çatlak oluşumuna sebep olur.

 Çatlaklar neden ortaya çıkarlar?

Hamilelik sırasında hormonların etkisinde kalan ve gerilen dokularda cildin yapısını ve esnekliğini sağlayan kollajen ve elastin lifler iyice gerilerek kopuyorlar. Ve cilt yenilenmesi zorlaşıyor. Bundan kaynaklı da çatlaklar meydana geliyor. Ve bu liflerin üzerindeki deri de daha ince olduğu için ciltte bir yara izi niteliğinde gözle görülür izler ortaya çıkıyor.

 Çatlaklar neden görünürler?

Kaçınılmaz olarak hormonal faktörler nedeniyle çatlaklar oluşuyor. Vücut ağırlığındaki artış nedeniyle cildin sıkılığındaki değişim, yani mekanik faktör de etkili oluyor. Ancak çatlakların asıl sorumlusu hormonal değişimdir. Ayrıca çatlak oluşumu beraberinde ciltte kızarıklıklar da meydana getiriyor. Çatlakların oluşumda kadının hamilelik öncesindeki kilosu, kolajen kalitesi ve genetik faktörler de ayrıca rol oynuyor. Ayrıca karın çatlakları çoğunlukla genç kadınlarda görülüyor. Daha önce yaşanmış olan hamileliklerin sayısının ise yeni karın çatlaklarının ortaya çıkmasında herhangi bir rolü söz konusu değil. Bel çevresi genişliği ile karın çatlaklarının varlığı arasında ise herhangi bir bağlantı bulunmuyor.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder