25 Mart 2017 Cumartesi

Hangi Bitkiler Mideyi Rahatlatır?

Besinlere lezzet katan baharatlardır ve bitkilerin kullanımı çok eski çağlara daynamaktadır. Hoş kokulu bitkilerin ve baharatların yemekleri lezzetlendirdiği kadar sağlık açısından da katkıları vardır. Ülkemiz, 10 binin üzerindeki bitki çeşidiyle ılıman iklim kuşağındaki en zengin floraya sahiptir. Bunlardan yüzde 34′ü başka hiçbir yerde doğal olarak yetişmeyen özellik taşımaktadır.

Burada özellikle midenize iyi gelecek bitkilerden bahsetmek gerekir çünkü mideniz sindirim sisteminin temel merkezidir. Ve bu bakımdan sağlıklı kalması çok önemlidir.

Mide Ağrısına İyi Gelen Bitkiler


1. Adaçayı


Adaçayı doğal östrojen içerir ve bu özelliği ile menopoz döneminde ortaya çıkan ateş basması, terleme ve sıkıntılara yardımcıdır. Kadınlar özellikle bu dönemde kullanabilirler.

2. Anason


Eski çağlardan beri ilaç olarak kullanılmış bir bitkidir.Yatıştırıcı, idrar söktürücü ve gaz giderici özelliğe sahiptir. Mutfakta çorbalarda beşamel sosta, ekmek hamurunda ve ağır yemeklerde kullanabilir, sindirim sorunlarınızı da çözebilirsiniz.

3. Defne


Eski çağlardan beri ilaç olarak kullanılmış bir bitkidir.Yatıştırıcı, idrar söktürücü ve gaz giderici özelliğe sahiptir. Mutfakta çorbalarda beşamel sosta, ekmek hamurunda ve ağır yemeklerde kullanabilir, sindirim sorunlarınızı da çözebilirsiniz.

4. Ihlamur


Marmara bölgesinde yoğun olarak bulunan ıhlamur iyi bir balgam söktürücüdür.Mideyi rahatlatma ve kan dolaşımını düzenleme etkisi vardır.

5. Maydanoz


C vitamini ,demir, kükürt, fosfor ve mangan elementleri deposu olan maydanoz sindirimi kolaylaştırır. Böbrek taşlarını düşürmeye yardımcıdır. Bir demir deposu olan maydanoz taze halde; kalsiyum, potasyum ve A vitamini içerir. Bir tutam maydanoz, günlük C vitamini ihtiyacının çoğunu karşılar. Ayrıca bu sayede antitoksidan özelliği ile vücudunuzdaki zararlı toksinleri atar.

6. Nopal


Nopal bitkisi Meksika’da yetişen bir kaktüstür. Metabolizma üzerine olumlu etkileri vardır ve dengeliyicidir. Vücut için gerekli vitamin ve mineraller , aminoasitler açısından zengin olduğu için beslenme ve zayıflama programlarında destekleyicidir.

7. Şerbetçi Otu


İştah açıcı özelliği vardır. Fazlası uyku getirebilir ve halsizlik yaratabilir. İdrar söktürücü etkiye sahiptir. Kadınlar için gerekli olan östrojen hormonu da içerir. Bu sayede kadınları özellikle menepoz döneminde korur.

8. Keten Tohumu


Son yıllarda yaygınlaşan keten tohumunun birçok faydası olduğu biliniyor. Keten tohumu yüksek oranda çoklu doymamış yağ asitleri, düşük oranda doymuş yağ asiti, yüksek oranda lifle birlikte bol miktarda potasyum, az miktarlarda ise magnezyum, demir, bakır, çinko ve çeşitli vitaminler içerir. İçerdiği lifin yaklaşık olacak üçte ikisi suda çözünemeyen, geri kalanıysa çözünen lif özelliğini taşır. Kabızlığı önleyici, bağırsakları yumuşatıcı etkisi vardır. Kontrollü kilo vermede yardımcı olur.Kan şekeri seviyesini korur kolesterolü düşürür. Öksürüğe, nezleye ve soğuk algınlığına karşı 1 çorba kaşığı keten tohumu 3 fincan suda 10 dakika kaynatılır; 3-5 dakika bekletilip süzüldükten sonra içilebilir.

9. Kuş Burnu


Yoğun vitamin zenginliği nedeniyle göze çok faydalıdır. Yüksek oranda C vitamini içeriğine sahip kuşburnu vücuda dirilik sağlar. Ayrıca iyi bir kan temizleyicisidir ve kandaki zararlı toksinleri temizler. Mide bağırsak rahatsızlıklarında etkilidir. A,B1,B2,E ve K vitaminleri açısından oldukça zengindir.

10. Biberiye


Ege bölgesinin kuşdili otu olarak da bilinen biberiye ;migren ağrıları, sindirim bozuklukları, romatizma ağrıları üzerinde iyileştirici bir etkisi vardır. Ayrıca idrar ve adet söktürücü ve hazımsızlık giderici olarak da bilinir.

11. KeçiBoynuzu


Akdeniz bölgesinde sıkça rastlayacağınız keçiboynuzu mide ve bağırsak bozukluklarında iyileştirici etkiye sahip. Tok tutma özelliği diyetlerde destek olarak kullanılır. Ayrıca kan şekerinizi düzenler.

12. Hatmi


Sakinleştirici etkisi vardır. Diş eti, bademcik ve bağırsak iltihaplarında iyileştirici etkisi vardır. Çay olarak demlenerek içildiğinde ishali önleme etkisine sahip olabilmektedir. Ayrıca sindirim yollarınızı  temizler.

13. Rezene Çayı


Bronşit, nefes darlığı kronik kabızlık, gaz spazmı, sindirim bozukluklarına iyi gelir.

12. Nane


Baş ağrısından, mide bulantısına, mide bağırsak gazlarından uykusuzluğa ve çarpıntıya kadar geniş bir etki alanına sahip olan naneyi mide ülseri ve gastrit rahatsızlığı olanların dikkatli kullanması gerekir. Ayrıca nane limon çayı bir kış çayı olarak nezle ve gribe iyi gelir.

13. Ginkgo Biloba


Japon eriği olarak da bilinen Ginkgo Biloba Çin ve Japonya’da çok eski zamanlardan beri kutsal bir ağaç olarak kabul ediliyor. Geniş bir etki alanına sahip bitki; troid bezinin düzenli çalışmasına katkıda bulunuyor. Zihni açıp yorgunluk ve stresi azaltıyor. Hafızayı ve bağışıklık sistemini güçlendiryor. Grip ve soğuk algınlığına karşı koruma sağlıyor. Kan şekerinin  dengelenmesine yardımcı oluyor ve ani açlıkları engelliyor.

14. Lesitin


Soya fasülyesi ve yumurta sarısında bulunur. Vücutta karaciğer tarafından üretilen bir maddedir. Vücudun özellikle de beynin temel fonksiyonlarında yeralan bir yağ çeşididir. Temel etkilerinden bazıları;İç organlarda yağlanmayı azaltır. Kalp damar sisteminde yağlanma ve kireçlenmeye karşı koruyucu etkiye sahiptir. Anti-aging etkisi vardır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder