28 Mart 2017 Salı

Hareketsizlik ve Zararları


Günümüzde insanların hareketsizliği bir çok sebepten kaynaklanabilmektedir. İş yaşamı, sosyal aktivite azlığı ve büyük şehirlerde devamlı araç kullanımı hareketsiz yaşam tarzına ve bundan kaynaklanan sorunlara yol açmaktadır. Bu makalede hareketsizliğin size yaşattığı sorunların daha büyük olduğunu farkına varmanız için bilgiler verilecektir. İyi okumalar dileriz. 

Hareketsiz Yaşam


Hareketsizlik ve Zararları
Birincisi, sedanter yaşam tarzından bahsettiğimizde ne kastettiğimizi merak ediyor olabilirsiniz. Hareketsiz yaşam tarzı, bireyin düzenli miktarda fiziksel aktivite almadığı bir yaşam tarzı olarak tanımlanır. Fiziksel inaktivitenin, uzman önerilerini yerine getirmemesi göz önünde bulundurulduğunda, bireyin en az 150 dakika orta şiddette ya da 75 dakikalık daha güçlü bir egzersiz rejimine katılması gerektiğini belirtir. Sağlık çalışanlarının çoğu aynı zamanda, günde 10.000 adım yürüme -3 km- , sağlığın iyileştirilmesi ve inaktivitenin neden olduğu sağlık risklerinin azaltılması için ideal hedeftir.  Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Dünya nüfusunun% 60 ile 85'i yeterli aktiviteye sahip olmadığını belirtmektedir. Fiziksel hareketsizlik küresel mortalite için dördüncü lider risk faktörüdür.  Geleneksel düşünce, sağlıklı bir diyete ve aerobik egzersize sahip olmanın, sedanter olmak için harcanan zamanın etkilerini dengeleyeceğini ileri sürmektedir. Günde 30 dakika egzersiz yapsanız bile, günün geri kalanında etkinlik eksikliğinden kaynaklanan etkilere karşı korunabilirsiniz. 

Hareketsiz Kalmanın Zararları


Fiziksel ve ruhsal sağlığın sağlanması, günlük olarak fiziksel aktiviteler yapılmasını gerektirir. Evin içinde oturup tüm gün televizyon izlerseniz veya bilgisayar başında pineklerseniz, kalbinizi ve akciğerinizi sağlıksız tutan, aşırı obez olan ve en kötüsü erken ölümden muzdarip olanlar gibi belirli bir şeye yatkın olma ihtimaliniz artar. Yoğun programınızdan dolayı spor salonuna girmek için zamanınız yoksa, işe giderken 30 dakikalık bir yürüyüş yapabilir veya köpeğinizle dolaşabilirsiniz. Kendinize odaklanmak istediğiniz fiziksel aktivite ne olursa olsun, en önemli şey, her gün sağlıklı ve hastalıksız kalmanızı sağlayacak bir aktivitenin olmasıdır. Hareketli olmayan bir yaşam tarzı olmanın dezavantajları nelerdir?

  • Hareketsiz yaşam tarzı, kalp damar hastalıklarına eğilimli hale getirir. Yürüme ve jogging gibi bir fiziksel aktivite gerçekleştirdiğinizde, daha fazla kan pompalamak ve organlarınıza daha fazla oksijen dağıtmak için kalbe sinyaller gönderiyorsunuz.
  • Sedanter yaşam tarzı olgunlaşmamış yaşlanmaya yol açabilir. Fiziksel olarak aktif olmayan insanlar çok hızlı yaşlanır. Bu, kromozomların sonunda telomerlerin hareketsizlik nedeniyle zarar görmesiyle olur. Bu telomerler, yaşlanma sürecini yavaşlatmanın anahtarıdır. 
  • Hareketsiz yaşam tarzı aterosklerozun başlıca nedenlerinden biridir. Aktif olmayan bir yaşam tarzına sahip olmanız, kan akışınızda zorluklara neden olan kan damarlarındaki oluşumu engellemenizi sağlar. Vücudunuzda kan iyi dolaşımdığında, organlarınız zarar görür.
  • Hareketsiz yaşam tarzı, bir insanı kansersiz tutamaz.Hareketsizlik, meme kanseri ve diğer tümör türlerinin vücutta gelişmesi için yüksek risk teşkil eder, bu nedenle tüm gün ofiste oturduğunuzda egzersiz her zaman tavsiye edilir.
  • Hareketsiz yaşam tarzı kaslara ve kemiklere zarar verebilir. Daha az fiziksel aktivite kas gücünü bozar ve kırılgan ve kırılgan kemiklere bağlı artrit ve osteoporozun neden olabileceği kemik yapısına zarar verir.
  • Hareketsiz yaşam tarzı beyin aktivitesini azaltır. Azaltılmış beyin aktivitesi, bir kişinin normal düşünme ve iş süreçlerini engelleyen daha az reaktif olmasını sağlar. Bu süreçler ruh sağlığının korunmasında önemlidir. Uygun beyin sürecinin olmaması endişe ve depresyona neden olabilir.
  • Sedanter yaşam tarzı yüksek tansiyona neden olur.Yüksek tansiyon hoş bir durum değildir çünkü kalp krizinin önde gelen nedenlerinden biridir. Çocukluktan beri sedanter bir yaşam tarzına öncülük etmek çok genç yaşlarda yüksek tansiyon geliştirme riski taşır. 
  • Hareketsiz yaşam tarzı sizi sosyal açıdan uzaklaştırabilir. Hareketsiz bir yaşama liderlik eden insanlar genellikle sosyal hayata sahip değiller çünkü tüm gün bir kanepede oturup televizyon seyretmeyi tercih ederler.   Dışarıdaki insanlarla etkileşim kurmak, sosyal toplantılarda kendinizi rahat hissetmenize neden olabilir.

Yaşam tarzınızı değiştirmek için her zaman bir şeyler yapabilirsiniz. Fiziksel olarak aktif olmanın cazibesinin üstesinden gelme niyetinizi yerine getirmek için kararlı bir şekilde % 100 olmanız gerekir. Spor salonuna girmekten hoşlanmıyor musun? Kendi evinizin konforunda bile yapılabilecek basit egzersizlerle başlayın. Dışarı çıkın ve aileniz ve arkadaşlarınızla açık havada sosyalleşin. 


Hareketsiz yaşam tarzını aşmanız için aşağıdaki yazılarımıza bakabilirsiniz. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder