27 Mart 2017 Pazartesi

Hassas Diş Yapısı OlanlarHassas Diş ve Bakımı


Sıcak yaz günlerinde, serinlemek için yenilen dondurma veya içilen soğuk içecekler dişlerimize bazen zarar verirler bu zararın neden ise hassas dişlerimizin oluşudur.Ayrıca ekşi ve asitli gıdalar dişlerdeki sıcak-soğuk hassiyetine olumsuz etki yaparak özellikle keyfinizi bozarak, beslenmeniz ile ilgili sorun yaratabilirler. Hatta bazı durumlarda dişlerde çatlama bile görülebilir.

Kişiye büyük rahatsızlık veren diş hassasiyeti ayrıca kilo kaybına, çabuk çürük oluşumuna, diş ağrılarına bağlı olarak çene ağrılarına ve baş ağrılarına hatta böbrek ve kalp sağlığınıza bile zarar verebilir.

Diş Hassasiyetinin Nedenleri


Dişleri kaplayan “dentin” tabakasının çeşitli nedenlerle aşınması, diş hassasiyetinin başlıca nedenidir. Normalde diş eti etrafında kaplanmış olan diş kökü diş etlerinin çekilmesi ile dış ortama açık hale gelir. Uyarıcı özelliği olan herhangi bir neden dış ortama açılmış olan dentin tabakasına temas ettiğinde ani sinir uyarılmalarına neden olur. Bu da beslenmemizle ilgili pek çok soruna yol açar ve yaşam konforumuzu bozar.

Özellikle yaz günlerinde kahve ya da çay içilmesinin ardından dondurma yemek, ya da soğuk bir içecekle serinlemek isteği, diş hassasiyetini arttıran ve ortaya çıkaran sebepler arasındadır. Bu nedenle soğuk ya da sıcak gıdalar veya içecekler birbiri ardına veya aynı anda tüketilmemelidir. Ayrıca diş hassasiyeti bulunan kişiler tedavilerini yaptırmadan ekşili ve asitli gıdalardan da uzak durmalıdır. Çünkü eğer tatildeyseniz soluğu bir diş hekiminde alabilirsiniz ve diş çürükleri, çatlamaları oluşabilir.

Diş Hassasiyeti Belirtileri


Dişlerin Sert Hareketlerle Fırçalanması


Sert ve kaba diş fırçalama dişin dentin adlı tabakasının ortaya çıkmasına ve enamel adlı tabakasının aşınmasına neden olabilir. Ayrıca diş etlerinin çekilmesine ve koruyucu özelliğinin kaybetmesine de neden olabilir. Böylece dişleriniz hassaslaşır ve saldırılara açık hale gelir.

Dişeti Çekilmesi


Dişetlerinin çekilmesi dişetlerinin koruyucu özelliğinin kaybolmasına neden olur. Açığa çıkan diş kökü her türlü uyarıya aşırı reaksiyon vererek hassasiyete neden olur. Ayrıca bu durum diş eti kanamalarına yol açabilir.

Dişeti İltihapları


Diş eti iltihabında diş etleri şiş ve hassas hale gelir. Böylece diş kökünü destekleme ve koruma özelliği kaybolur.Ayrıca bu bölgelerde apse oluşumu da gözlemlenir.

Dış Gıcırdatma


Diş gıcırdatma sırasında özellikle dişin enamel tabakası aşınabilir. Bu tabakanın aşınması hassas ve ağrılı dişlere neden olur. Ayrıca diş kırılmaları ve aşınmaları yaşayabilirsiniz.

Diş Beyazlatma Maddeleri


Özellikle sodalı ve peroksitli diş beyazlatıcılar ciddi diş hassasiyetine neden olur.

Yaş


Diş hassasiyeti en çok 25-30 yaşları arasında görülür.

Diş plakları


Dişlerin köküne yakın bölgelerde diş plakları oluştuğu taktirde hassaslaşmaya neden olur.

Ağız Çalkalama Solüsyonları


Özellikle asit içeren ağız çalkalama sıvıları belirgin diş hassasiyetine neden olur. Böyle durumda asit içeren solüsyonlar yerine nötral yapıdaki floridli ağız çalkalama solüsyonları tercih edilmelidir.

Asit İçeren Yiyecek ve İçecekler


Asidik yapıdaki yiyecek ve içecekler- kola, fanta, - dişlerin enamel adı verilen tabakasını eriterek ciddi hassasiyete neden olurlar. Bu nedenle limon, domates, taze narenciyeler ve bunların sıkma suları, salatalık, çay düzenli olarak tüketildiğinde diş hassasiyetine neden olurlar.

Diş Müdahaleleri


Diş temizleme, diş yapılandırma, protez çalışmaları, diş restorasyonu gibi işlemler geçici bir süreyle hassasiyete neden olurlar.

Diş Hassasiyetini Gidermek için Ne Yapılmalıdır?


  • Ağız temizliğine dikkat edin.
  • Yumuşak diş fırçası kullanın.
  • Hassas dişlere uygun diş macunu kullanın.
  • Yediğiniz ve içtiğiniz gıdalara dikkat edin, floridli ağız çalkalama sıvıları kullanın, diş gıcırdatmanız varsa tedavi olun.
  • Diş hekimi ile randevulaşmayı ihmal etmeyin.

Konumuzla alakalı olarak ” Diş Ağrısı Geçirmede En Etkili Yöntem ” hakkında hazırladığımız çalışmanında dikkate değer olduğunu vurgulayarak okumanızı tavsiye eder, iyi okumalar dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder