24 Mart 2017 Cuma

Havlıcanın Faydaları


Havlıcan Otu


Zencefilgiller ailesinden (Familia:Zingiberaceae), çok yıllık bir bitkidir. Diğer adı galangal veya Çin zencefilidir. Galangal rizomu (kök), Avrupa'da binlerce yıldır bir baharat olarak kullanılmıştır. Rizomların baharatlı bir aroması, biber ve zencefil arasında keskin bir tadı vardır.

Toprak üstü sapları çok fazla dallanmış rizomlardan çıkar, ilâve sapları da görülebilir. Yüksekliği pek çok türünde ortalama 3 m. ye varır. Yaprakları ince, uzun şeritlere benzer. Salkımlar halinde pembe ya da beyaz çiçekler açar.

Havlıcan Otunun FaydalarıEsas kimyasal özelliği Difenil-heptan flavonoid ve uçucu yağ bileşimlerini içermesidir.

Farmakolojide anti-bakteriyel, tromboz geciktirici, kan pıhtılaşma inhibitörü ve ağrı giderici ilaç eldesinde kullanılır. Mide üşütmesi ve karın ağrısı, kusma, hazımsızlık, şişmanlık, kas kramplarına karşı tedavi amaçlı da kullanılmaktadır. Ayrıca galanjinin bir beyazlatıcı ajan ve cilt kanserinin önlenmesi için umut verici bir aday olabileceği düşünülmektedir.


Bir porsiyon galangal, 45 kalori ve 2 g diyet lifi içerir. Ayrıca, bir sodyum kaynağıdır ve demir (Fe),vitamin-A ve vitamin-C içerir.

Bazı toplumlarda çay , şarap, bira ve sirke içeriğini zenginleştirmek için kullanılmakta ve sevilmektedir.

Havlıcan Otu Nasıl Kullanılır?


Baharat olarak kullanılan yerleri ve uçucu yağ içeren kök sapları, yani toprak altı gövdeleridir.  Taç yaprakları sarı renkli iki dudak şeklinde açıkmış olup ortadan üç dilimli koyu kırmızı irice bir göbek yapısı vardır.

Kurutulmuş rizomları hamur işlerinde tercih edilir.. Bu rizomlardan elde edilen yağ sarı sıvıdır.
Serinletici olup, kafur benzeri kokuya sahiptir. Kurutulmuş rizomları ve türevleri acımtırak aromaya sahiptir.
Havlıcan kökü, içeceklerde, dondurmalar da , şekerlemeler de , tarım ürünleri, çikolata çeşitlerinde kullanılabilir. Rizomları ayrıca zencefil gibi baharat olarak da kullanılıyor.

Havlıcan Çayı


Bir bardak suya , yarım kahve kaşığı havlıcan karıştırılır, 10-15 dakika kadar bekletilir. Karıştırdıktan sonra içilmelidir. Kolay içebilmek için, içine  şeker katmak da yarar vardır. Günde iki ya da üç bardak içilirse hızlı yararı görülür.

--->Zencefilin Yararları<---

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder