24 Mart 2017 Cuma

Havlıcanın Faydaları


Havlıcan Otu 
Diğer ismi galangal veya Çin zencefilidir. Toprak üstü sapları çok fazla dallanmış rizomlardan (kök saplarından) çıkar, ilâve sapları da görülebilir. Yüksekliği pek çok türünde ortalama 3 m. ye varır. Yaprakları ince, uzun şeritlere benzer. Salkımlar halinde pembe ya da beyaz çiçekler açar.

İçeriğinde Alpinol ve Alpinin gibi  kas ve sinir sistemlerini güçlendiren maddeler barındırır. Havlıcan yağı denilen uçucu yağ, flavonlar ve sarı madde içerir. Bu özelliklerinin yanında, reçine ve zamk türevleri ve az miktarda rhamnozlar da içeriğinde mevcuttur. Vitaminler, mineraller bakımından da zengin bir ottur.
Havlıcan Otunun Faydaları


  • Ağrıları geçirir, özellikle romatizma ağrısı çekenlere çok faydası vardır.
  • Baş ağrısı ve baş dönmelerini dindirir.
  • İdrar söktürür.
  • Mideyi güçlendirir, sindirim sisteminin düzene girmesini sağlar.
  • Mide ve bağırsaklarda biriken gazları gidermesi bakımından da etkili bir bitkidir.
  • Vücuda kuvvet verir. 

Çocukların idrar tutamaması gibi durumlarda ,Havlıcan kaynatılıp balla içilir. Havlıcan, civanperçemi öğütülüp, incir, hurma ve balla karıştırılarak macun yapılıp tüketilmesi tavsiye edilir.

Vücuda kuvvet vermesi açısından ise  havlıcanın, ısırgan otu tohumu, keten tohumu, polenle öğütülüp balla macun yapılarak yenmesi öneriliyor.

Havlıcan Otu Nasıl Kullanılır

Baharat olarak kullanılan yerleri ve uçucu yağ içeren kök sapları, yani toprak altı gövdeleridir.  Taç yaprakları sarı renkli iki dudak şeklinde açıkmış olup ortadan üç dilimli koyu kırmızı irice bir göbek yapısı vardır.

Kurutulmuş rizomları hamur işlerinde tercih edilir.. Bu rizomlardan elde edilen yağ sarı sıvıdır.
Serinletici olup, kafur benzeri kokuya sahiptir. Kurutulmuş rizomları ve türevleri acımtırak aromaya sahiptir.
Havlıcan kökü, içeceklerde, dondurmalar da , şekerlemeler de , tarım ürünleri, çikolata çeşitlerinde kullanılabilir. Rizomları ayrıca zencefil gibi baharat olarak da kullanılıyor.

Havlıcan Çayı

Bir bardak suya , yarım kahve kaşığı havlıcan karıştırılır, 10-15 dakika kadar bekletilir. Karıştırdıktan sonra içilmelidir. Kolay içebilmek için, içine  şeker katmak da yarar vardır. Günde iki ya da üç bardak içilirse hızlı yararı görülür.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder