25 Mart 2017 Cumartesi

Ihlamur


Ihlamur

Ihlamur(ilia, Tilia silvestris, Linden); Büyüklüğü 5-10 cm arasında değişen yaprakları genellikle kalp şeklinde olan ve çarpık, kenarları dişli ve uzun saplı bir bitkidir. Sarkık çiçek demetleri sarımsı bir renge ve karakteristik bir kokuya sahiptir. Çok geç açan bu çiçekler (Haziran-Temmuz) kurutularak çay olarak içilir.

Güzel kokulu çiçeklerinden dolayı ve bir gölge ağacı olarak yetiştirilir. Doğramacılıkta hafif ev malzemeleri yapmada kullanılır. Ihlamur kabuğundaki lifler ip ve kaba dokumalarda kullanılır. Arıcılıkta da önemli bir nektar kaynağıdır. Çiçek halinde iken tıbbi olarak kullanılır.

Ihlamurun Yararları Nelerdir
Ihlamur çiçeği yatıştırıcı, idrar sökücü ve balgam söktürücü olarak çay halinde kullanılır. Ihlamur çiçeği banyosunun da yatıştırıcı bir özelliği vardır. Anadolu’da çeşitli ıhlamur ağacı türleri vardır.

Çiçeklerinde bulunan yağ sayesinde aromatik bir tadı vardır. Kurutulmuş çiçekleri ise hafif tatlı ve yapışkandır. Ihlamurun içinde uçucu yağ, tanen, şeker, C ve P vitamini, reçine ve enzimler de bulunmaktadır. Bu sayede antitoksidan ve anti bakteriyel özellik taşımaktadır. Vücudu  zararlı bakteri ve toksinlere karşı korur. Ayrıca vücutta yer alan zararlı toksinleri atmamızı sağlar.

Ihlamurun Çayı Faydaları


Ihlamur çayı, öncelikle organizmanın savunma gücünü arttırarak, ateşli soğuk algınlıklarının kısa sürede iyileşmesini sağlar. Bu tür hastalıkların tedavisinde gerekli olan, terlemeyi başlatıcı özelliği ile ünlüdür.

Ihlamur kan dolaşımını düzenler.Kabızlıkta sorununu giderir.Ihlamur baş ağrısını geçirir ve migren için de gayet yararlıdır.

Ateşli hastalıklara karşı, ıhlamur çayı ile aspirin birlikte kullanıldığında, genelde antibiyotiklere ihtiyaç kalmadığı görülecektir. Bu yolla çocuklar da tedavi edilebilir.

Yağışlı ve soğuk havalarda dışarıda dolaşmak zorunda olan kişiler, ertesi gün hastalanmamak için, akşamları 1-2 bardak ıhlamur çayı içmeyi ihmal etmemelidirler. Grip salgını zamanlarında da, bu yöntem ailece uygulanmalıdır.

Ihlamur Nasıl Hazırlanmalı ?


Hemen ıhlamuru suda kaynatıp yeterli aramoyı alıncaya kadar bekletin. Sonra bu sıvıyı lekelere sürün faydasını göreceksiniz. Yine aynı şekilde elde edeceğiniz ıhlamurla kırışıklıklara masaj yaparsanız iyi sonuç alacaksınız. Ayrıca içilebilir.

Ihlamuru kaynatıp elde ettiğiniz su ile ara sıra saçlarınızı yıkayarak saçlarınızın beslenip kuvvetlenmesini sağlayabilirsiniz. Bu işlemden sonra saçınızı durulamayı ihmal etmeyin. Ve aşırı kullanımını kalbe zarar verdiği de unutulmamalıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder