25 Mart 2017 Cumartesi

Ihlamur
Ihlamur (Tilia silvestris, Linden)


Ebegümecigiller ailesinden (Familia: Malvaceae), 18-24 m büyüklüğünde, yaprak döken bir ağaç türüdür.

Kokulu çiçekleri ilkbahar ve yaz aylarında çok sayıda arıları ve diğer polenci böcekleri çeker. Polenleriyle beslenen arılar tarafından üretilen bal, açık renklidir ve kendine özgü güçlü bir tada sahiptir.

Ihlamur çayı yapmak için basswoodların krem ​​renkli çiçekleri kullanılır
Çiçekler çay yapmak için kullanılır ve şurup tatlı ağaç özünden yapılabilir.

Kurutulmuş çiçek kümelerinden yapılan ıhlamur çayı lezzetlidir. Ayrıca soğuk algınlığı, ateş, yüksek tansiyon için kullanılmaktadır.

Güzel kokulu çiçeklerinden dolayı ve bir gölge ağacı olarak yetiştirilir. Doğramacılıkta hafif ev malzemeleri yapmada kullanılır. Ihlamur kabuğundaki lifler ip ve kaba dokumalarda kullanılır. Arıcılıkta da önemli bir nektar kaynağıdır. Çiçek halinde iken tıbbi olarak kullanılır.

Ihlamurun Yararları Nelerdir?


Ihlamur çiçeği yatıştırıcı, idrar sökücü ve balgam söktürücü olarak çay halinde kullanılır. Ihlamur çiçeği banyosunun da yatıştırıcı bir özelliği vardır. Anadolu’da çeşitli ıhlamur ağacı türleri vardır.

Çiçeklerinde bulunan yağ sayesinde aromatik bir tadı vardır. Kurutulmuş çiçekleri ise hafif tatlı ve yapışkandır. Ihlamurun içinde uçucu yağ, tanen, şeker, C ve P vitamini, reçine ve enzimler de bulunmaktadır. Bu sayede antitoksidan ve anti bakteriyel özellik taşımaktadır. Vücudu  zararlı bakteri ve toksinlere karşı korur. Ayrıca vücutta yer alan zararlı toksinleri atmamızı sağlar.

Ihlamurun Çayı Faydaları


Ihlamur çayı, öncelikle organizmanın savunma gücünü arttırarak, ateşli soğuk algınlıklarının kısa sürede iyileşmesini sağlar. Bu tür hastalıkların tedavisinde gerekli olan, terlemeyi başlatıcı özelliği ile ünlüdür.

Ihlamur kan dolaşımını düzenler.Kabızlıkta sorununu giderir.Ihlamur baş ağrısını geçirir ve migren için de gayet yararlıdır.

Ateşli hastalıklara karşı, ıhlamur çayı ile aspirin birlikte kullanıldığında, genelde antibiyotiklere ihtiyaç kalmadığı görülecektir. Bu yolla çocuklar da tedavi edilebilir.

Yağışlı ve soğuk havalarda dışarıda dolaşmak zorunda olan kişiler, ertesi gün hastalanmamak için, akşamları 1-2 bardak ıhlamur çayı içmeyi ihmal etmemelidirler. Grip salgını zamanlarında da, bu yöntem ailece uygulanmalıdır.

Ihlamur Nasıl Hazırlanmalı?


Hemen ıhlamuru suda kaynatıp yeterli aramoyı alıncaya kadar bekletin. Sonra bu sıvıyı lekelere sürün faydasını göreceksiniz. Yine aynı şekilde elde edeceğiniz ıhlamurla kırışıklıklara masaj yaparsanız iyi sonuç alacaksınız. Ayrıca içilebilir.

Ihlamuru kaynatıp elde ettiğiniz su ile ara sıra saçlarınızı yıkayarak saçlarınızın beslenip kuvvetlenmesini sağlayabilirsiniz. Bu işlemden sonra saçınızı durulamayı ihmal etmeyin. Ve aşırı kullanımını kalbe zarar verdiği de unutulmamalıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder