27 Mart 2017 Pazartesi

İnci Gibi Dişler İçin İpucu


İnci Gibi Dişler


Yanlış diş fırçası seçimi, çay-kahve alışkanlıkları,sigara tüketimi, ağız kokusu gibi etkenler yüzünden gülümsemeniz ışıltısını kaybetmesin.

Dişlerinizin şekli, kendinize duyduğunuz güvene katkıda bulunan en önemli alanlarınızdan biridir. Kendi hakkınızdaki düşünceleriniz de iş ve özel hayatınızı da doğrudan etkiler. Nasıl mı? Daha güzel ve rahat gülümseyen kişiler kendileriyle barışık, öz güvenli  ve sosyal kişilerdir. Böyle kişiler  çevrelerine pozitif enerji verirler ve sempati kazanırlar. Yapılan araştırmalar bu sonucu doğrulamaktadır.

Unutmayın, yüz güzelliğinde dişlerin görüntüsü en önemli etkenlerden biridir. Aynı zamanda (küçük düzeltmelerin de en çabuk fark yarattığı bölgedir. Bu sebeple yüzünüzün görünüşü ile ilgili endişeleriniz ve problemleriniz varsa bir uzmana danışarak ne yapmanız gerektiğine kara vermelisiniz.

Beyaz Dişler için Ne Yapılmalı?


Fırça Kullanımı


Yeni nesil elektrikli diş fırçaları geleneksel elle fırçalama yöntemlerinden kesinlikle çok daha sağlıklı sonuçlar veriyor. Çünkü bu son model fırçalar, dakikada binlerce titreşimle çok daha derinlere nüfuz ederek plak oluşumunu önlüyor ve zamanlama özellikleri sayesinde dakikalık ideal süreyi aşmanıza da engel oluyor. Ve dişlerinizi de yıpratmıyor.

Diş Fırçalama


Diş fırçalama süreniz hakkında kuşkularınız var ise, çocuğunuza diş fırçalamayı sevdirmeye çalışıyorsanız, dişlerinizi normal fırçalar ile çok sert fırçalıyorsanız  ve  dişeti hastalığınız ya da artıkları dişlerinizden uzaklaştırmayla ilgili problemlerinize karşı önlem alamıyorsanız, normal fırçalar ile en arka dişlerinize ulaşamayıp  o bölgeyi temizleyemiyorsaniz, diş fırçalamanızı zorlaştıracak bir engeliniz veya ellerinizi kullanmada bir engeliniz varsa, sabit ortodontik tedavi görüyorsanız; elektrikli diş fırçalarını tercih etmeniz gerekir. Ayrıca buradan en önemli nokta dişlerinizi düzenli fırçalamanız ve diş ipini de fırçalamalar sonrası kullanmanızdır.

Diş Macunu


Tam aksine. Diş macununu seçerken özel ihtiyaçlarınız olmadığı sürece (aşın diş taşı, dişeti hastalığı, hassasiyet vb.) alacağınız macunun florid içerip içermediği ne bakmanız yeterlidir. Çoğunluğun bu ekstralara ihtiyacı yoktur. Ayrıca dişlerinizi  beyazlatmak için karbonat, gliserin ve sofra tuzu  gibi maddeleri kullanabilir. Diş macununuza limon ekleyebilirsiniz. Limonda var olan C vitamini dişlerinizdeki bakterileri uzaklaştırmada yardımcı olacaktır.

Hızlı Fırçalama Hakkında


Dişler fırçalandığında amaç dişlerin mekanik olarak temizlenmesidir. Yapılan hesaplamalar, dişin her yüzeyinin yeterli derecede fırçalanması için 2-3 dakika gerektiğini göstermiştir. Dişlerin, bu sürenin altında doğru olarak fırçalanması mümkün değildir. Yani, 30 saniyelik bir diş fırçalama sadece ağzınızın tadını değiştirir, fırçalama olarak bir şey ifade etmez. İnsanlann yaptığı en önemli hatalardan biri hızlı fırçalayarak dişlerini temiz tuttuklarına inanmalarıdır. Oysa düzgün olmayan bir fırçalama, dişleri çürüklerden korumaz. Diş fırçalamada önemli olan, fırçalama işlemidir. Diş macununa çok az görev düşer. Ayrıca, yoğun baskı uygulayarak, hızlı ve kısa sürede diş fırçalamak, diş yüzeyinin zedelenmesine ve bir süre sonra çatlamalara yol açar. Bu yüzden şunu aklınızdan çıkarmayın: Küçük hareketlerle kırmızıdan beyaza, yani diş etinden dişlere doğru fırçalamayı deneyin ve oval hareketler izleyin. Ayrıca fırçalamayı yavaş ve sert yapmayın, bu durum dişlerinizde şeritler çıkarmanıza yol açar.

Bu yazımızla ilgili olarak DOĞAL YOLLARDAN DİŞ BEYAZLATMA makalemizde inceleyebilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder