18 Mart 2017 Cumartesi

İshalin Nedenleri ve Tedavisi


İshal Hastalığının Tedavisiİshal; normal katılıktaki dışkının sulu veya yumuşak; sümüklü, kanlı veya yağlı bir şekil çıkması ve sık sık tuvalete çıkmak ihtiyacını doğurmasıdır. Bazen de ağrı yaratır. İshal ve kabızlığın birbiri ardınca sık sık görülmesi kesinlikle ihmal edilmemesi gereken bir durumdur.


İshal Nedenleri


İshale halk arasında amel veya sürgün; tıp dilinde ise diyare denir. İshalin nedenleri arasında; yiyeceklerin bozuk olması, veya yiyecek çeşitlerinin değişikliği, üşütme, isteri, bağırsak hastalıkları, kolera, dizanteri, tifo, nefrit, kalp, karaciğer veya akciğer hastalıkları sayılabilir.


İshal Nasıl Geçer

Bu nedenle kısa sürede geçmeyen ishallerde mutlaka doktora başvurmak gerekir. Neden ne olursa olsun tedavinin ilk şartı sıkı bir perhizdir. Hastaya açık çay, maden suyu içirilir, yoğurt yedirilir. Sütlü ve yağlı yiyecekler verilmez, peynir yedirilmez. Bol limonlu pirinç çorbası ve patates püresi yedirilir. Her saat başı bir elmayı yemesi tavsiye edilir.

İshal Hastalığında Dikkat Edilmesi Gerekenler


İshal rahatsızlığı her ne kadar basite alınsada, dikkatli olunması geken bir durumdur. Özellikle, antibiyotik almak ishali tehlikeli bir hale soktuğu gibi genelde virüs kaynaklı ishalde antibiyotiğin pek de etkisi olamamaktadır. İshal kesici ilaçlarsa sadece çok hafif ishalde kullanılır.

İshale Ne İyi Gelir

İshal konusunda bağırsak rahatsızlıkları baş rol oynamakta ve bu durumun uzun süre devam etmesi durumunda ishal ve bağırsak rahatsızlıkları kronikleşerek düzensiz hale gelmektedir. Bunun çaresinin bağırsaklardaki iyi huylu ve faydalı bakteri sayısını artırmaktan geçtiğini bilim adamları ve uzmanlar belirtmektedir.

İshal olduğunuzda yağ, yağlı gıdalar ve yoğurt dışında kalan süt ürünlerini tüketilmemesi gerekir. İshalle birlikte kusma görülüyorsa katı yemekler yerine çorba gibi sıvı ve sindirimi kolay yemekler tüketilmeli ve ayrıca ishalken bol su içilmelidir.

İshalken Uzak Durulması Gereken Gıdalar


Kepekli ekmek ve tüm ürünler, diyet bisküviler, çiğ sebzeler, yer fıstığı, ayva, çikolata, yağlı yemekler, kızartmalar, marul ve beyaz lahana ishal bitene kadar tüketilmemelidir. Özellikle böğürtlen, kuru meyveler, üzüm, hurma ve armut ishal tedavisinde sakıncalı olabilecek meyvelerdendir. Şayet, ishal 3-4 günden uzun sürdüyse ve şiddetini arttırıyorsa doktora başvurulmalıdır.

İshale İyi Gelen Besinler


İshal süresince dikkat edilmesi gerekenlerin başında beslenme alışkanlıklarının düzene sokulmasıdır. Ancak bunu yaparken, bazı besinlerin önemi daha da öne çıkmakta ve özellikle tüketim şekillerine özellikle dikkat edilmelidir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder