16 Mart 2017 Perşembe

Isırgan Otu ve Faydaları


Merhabalar, bu yazıda sizlere çok faydalı bitkilerden biri olan ısırgan otu ile ilgili bilgiler vereceğiz. Keyifli okumalar.

Isırgan Otu ve Faydaları


Isırgan otu, rizom ve tohum ile yayılan çok yıllık bir bitkidir.
Urtica (Isırgan), yanmak anlamına gelen 'uro' kökünden türetilmiştir; bu nedenle adını yeşillik ve sapları kapsayan sayısız dikenlerden alır. Bu küçük dikenler insan derisini delip küçük miktarlarda formik asit enjekte ederek, arı sokmasına benzer lokal ve geçici yanma hissine neden olur.
İnsan derisi bir yaprak veya gövde ile temas ettiğinde, kaşıntı ve yanma ile birlikte sıklıkla kırmızımsı lekeler meydana getirir. Cilt üzerinde uzun süreli bir karıncalanma hissedilebilir.
Isırgan otu, drenaj hendekleri, çit sıraları, bozulmuş alanlar ve ormanlık rekreasyon alanlarının ortak bir bitkisidir. Genellikle küçük koloniler oluşturarak büyür, dere veya nehirleri çevreleyen alanlar gibi yabani bölgelerdeki nemli alanları tercih eder.
Sağlık ile ilgili en önemli etkisi, diüretik (idrar söktürücü) özelliğidir. Çayının tüketimi ve ilaç üretiminde de bu özelliğinden yararlanılır. Diüretik özelliğinin zayıflama, tansiyon düşürme ve ödem çözücü  etkisi vardır.


Isırgan otu neredeyse dünya çapında dağılmıştır, ancak özellikle Avrupa, Kuzey Amerika, Kuzey Afrika ve Asya'nın bazı bölgelerinde yaygındır. Bitki, bitkisel tıpta yaygındır ve genç yapraklar, besleyici bir pips olarak pişirilebilir ve yenebilir. Ek olarak, ısırgan otu, tekstiller için bir bast lifleri kaynağı olarak kullanılmıştır ve bazen kozmetikte kullanılmaktadır.

Yaprakları oval veya kalp şeklinde olan ısırgan otunun yine yaprak kenarları testere ağzını andırır bir şekilde tırtıklıdır.

Isırgan Otunun Etken Maddeleri

Bu şifalı bitki yapısında, Potasyum tuzları, organik asitler-formik asit, histamin, asetilkolin ve C vitamini barındırır.

Bu maddelerden formik asit; kıl dökücü özelliği olan bir maddedir. İlk defa kırmızı karıncalarda görüldüğünden buna karınca asidide denmiştir. 160 santigrada kadar ısıya dayanıklıdır. Bu maddenin asıl önemli yanı çok iyi bir antiseptik olmasıdır.

Potasyum tuzları özellikle kaslarda kullanılan maddelerdir. Bu tuzların eksikliğinde, Kas uyarımları zayıflar, organik elektriksel gerilim eksilir, canlıda kramp ve felçlere bile yol açar, konsantrasyon gücünü temin eden etkenlerden en önemlisi potasyum tuzlarıdır.

Histamin maddesi bütün hayvansal dokularda bulunan etkin bir maddedir. Histaminin bilinen en iyi etkisi kılcal damarlarda ve kalp damar sisteminde genişlemeye etki etmesidir. Bu kan akışını düzenleyen bir etkidir. Diğer yönden histamin, mide böbrek üstü bezleri ve tükrük bezlerinde salgı artışına neden olur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder