16 Mart 2017 Perşembe

Ispıt Otunun FaydalarıEski çağlardan beri tüketilen hodan otu kişilerde güzel duygular uyandırır, sıkıntıları giderir ve cesaret artırır. Hatta sefere çıkan askerlerin cesaret kazanmaları için üzengilerine hodan otu çiçeği sürülürdü.

Hodan (Boraga officinalis)

Hodan çok tüylü, kaba yaprakları ve sapları ve yıldız şeklinde gök mavisi güzel çiçekleri ile arıları cezbeden dekoratif, bir yıllık bir bitkidir. Yaklaşık 2-3 metre büyür. Yetişmesi güneşli ve kuru koşullara uygundur.
Genç yaprakları haşlanarak yenilebileceği gibi bahar salatalarında da kullanılabilir.

Yapılan araştırmaların sonucunda hodan otunun böbrek üstü bezlerin rahatlattığı ve bu nedenle insanları rahatlattığı tespit edilmiştir.

Hodan otu yüksek oranda kalsiyum, potasyum ve mineral tuzları içermektedir. Bu nedenle özellikle tuzsuz rejimlerde kullanılan bir bitkidir.

Mayıs-eylül aylarında mavi renkte çiçek açar. Sert tüylü, 15-60 cm yüksekliğinde bir bitkidir. Halk dilinde sığırdili olarak da bilinir. Hodan otu rutubetli yerleri sever. Buruşuk yaprakları ovaldır, çiçekleri de uzun saplıdır. Türkiye’de Marmara, Kuzey ve Batı Anadolu’da yetişmektedir.


Hodan Otunun Yararları


- Ter atıcıdır.

- İdrar söktürücüdür.

- Balgamı söktürür.

- Boğaz ağrılarına iyi gelir.

- Öksürüğü gidermede etkilidir.

- Anti-depresif etkilidir.

Hodan Otunun Kullanım Şekilleri


Sağlık için; tuzsuz diyetlerde içeriğinde yüksek miktarda mineral tuzları yaprakları kullanılmaktadır. Ayrıca yukarıda saydığımız rahatsızlıklara karşı da etkilidir.

Sofrada; ıspıt otunun çiçeği salatalarda garnitür olarak kullanılır. Tatlı süslemelerinde de çiçekleri şekerleme yapılarak kullanılabimektedir. İnce doğranarak salata, yumuşak peynir ve sandviçlere konulabilir.

Evde; başka bitkilerin yakınına ekildiği zaman, gelişimlerini hızlandırır. Çiçekleri ev süslemelerinde kullanılabilir.


Dikkat!


Tüm bu yararlanımıyla birlikte, hodan yaprakları potansiyel olarak karaciğer için toksik ve kanserojen pirolizidin alkaloids  içerdiği, riskinin faydalarını bastırabileceği bildirilmiştir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder