4 Nisan 2017 Salı

Jilet İzi Nasıl Geçer


Bu yazıda sizlere jilet izi nedir, jilet izleri nasıl geçer, tedavisi, yapılması gereken bakımlar, evde jilet izini geçirmeniz için yapmanız gerekenleri anlatacağım.

 

Jilet  İzi Tedavisi


Bir çok sebepten ötürü olmuş ve  şikayetçi olduğumuz kesik izleri yada doğrudan jilet izi vb. izleriniz vardır. Kesici aletler kullanılarak vücutta istemli yada istem dışı oluşmuş kesik izlerinin lazer, dermabrazyon ve estetik cerrahi gibi operasyonlara gerek kalmadan silebilirsiniz. Bu yöntemlerin dışında hem daha ekonomik hemde kişinin kendi başına gerçekleştireceği bir tedavi yöntemi olarak kimyasal asit uygulamalarıyla geçirmek yada vücuttan silmek mümkün.

Nedenleri hakkında laf kalabalığını bir kenara bırakacak olursak, deriyi katmanlar halinde soyarak oluşmuş olan izlerin tabakalar halinde deriden atılmasını sağlayan TCA uygulamasıyla jilet izlerini silebilirsiniz. Ancak burada belirtmek istediğim bir konu, bu asit yeni izlerin üzerine uygulanmaz, yara varsa kullanılmaz, yani tca eski jilet izlerinin üzerine uygulanmalıdır.
jilet izi nasıl geçer


Jilet İzi Sildirme


Jilet izini silmek için yapmanız gereken ilk şey kullanacağınız TCA ' nın oranına karar vermektir. Bu noktada size şunu söyleyebilirim kol ve bacaktaki jilet izleri için %40 tca kullanın, kadınlar için %30 daha uygun, göğüs bölgesindeki izler içinse %25 tca daha uygun, eğer jilet veya ustura izi yüzünüzdeyse bunun için %15 tca kullanmalısınız. Ama mümkün mertebe düşük oranlı asitlerle uygulamaya başlamanız da fayda var. Asit oranını belirlediniz asidi temin ettiniz (asiti doa kimyadan alın,diğerleri sahte), uygulamadan önce iki iş yapacaksınız, bu işler asit etkisini sonlandırmak için sonlandırma suyu hazırlamak ve cildinizi yıkadıktan hemen sonra uygulayacağınız merhemi hazırlamak.

Sonlandırma suyunu hazırlamak için 1,5 litre damacana suyu alacaksınız, suyun içine bir tatlı kaşığı karbonat dökün ve iyice çalkalayın sonrasında buzdolabına koyun.

Tca sonrası merhem için madecassol, çinko oksit, b5 vitamini ve e vitaminine ihtiyacınız var. Bir tüp madecassol 40 gr kremdir, onun içerisine 5 gr çinko oksit, 5 ml b5 vitamini, 5 ml e vitamini, yani şişelerin yarısını ilave edip iyice karıştırın. Bu merhem cildinizdeki soyulmanın daha hızlı olmasını sağlayacak.
jilet izi nasıl silinir

Jilet İzine TCA ile Çözüm


Yukarıdaki hazırlıkları yaptıktan sonra sıra geldi uygulamaya. Uygulamadan önce asitin denemesini yapmak gerekiyor. Bu denemenin amacı cildin vereceği tepkiyi ölçmektir. deneme uygulaması daha iyi sonuç almak için şarttır. Şİmdi deneme uygulaması ile ilgili bilgiler vereyim.
 • Uygulama için %40 tca asiti izin kalınlığına göre bir araç seçerek uygulayacağız. Burada asitin ciltte yayıldığını gözönünde bulunbdurarak izden daha ince bir sürme aparatı hazırlamanız gerekiyor, örneğin bir kürdanın ucuna dolanacak bir pamuk veya iz çok inceyse bir iğnenin ucuna saracağınız çok az miktarda pamuk işinizi görecektir.
 • Jilet izlerinden birisinin tam orta noktasına uygulama aracıyla asiti sürün. Asit yayıldığı için kenarlardan 1-2 milim boşluk bırakarak tam orta noktaya sürün asiti, ne kadar ince uygulama yaparsanız o kadar iyi.
 • Asiti ciltte 4 dakika bekleteceğiz. Unutmayın bunu tek izde yapacaksınız, bu izdeki sonuçları gözlemleyeceğiz ki daha sonra diğerlerinde kaç dakika bekletmeniz gerektiğine karar verebilelim. + dakikanın sonunda bol suyla cildi yıkayın. Tekrar söylüyorum asiti ilk olarak tek izde deneyeceğiz.
 • jilet izini tca ile silme
 • Sabah akşam yaptığımız merhemiçok az miktarda izin üzerine süreceğiz. Kremi çok sürerseniz cilt erken soyulur bunu istemeyiz.
 • Tek izdeki deneme sürecinde tıpkı genele uygulama yapılmış gibi tek ize bakım yapacağız, dar kıyafetler giymeyeceğiz, bölgeyi tahriş etmeyeceğiz, asla soymayacağız. Ayrıca duşta kese falan yapmayacağız. Bölge kendi kendine soyulacak
 • Yaklaşık 10 gün sonra cilt soyulduğunda sonuçlarına bakacağız, eğer soyulma ince olduysa bekleme süresini veya asit oranını arttırmamız gerekecek, soyulma çok kalın kızarık olduysa bekleme süresini biraz düşüreceğiz. Soyulmanın sonucu cildimizin asite verdiği tepkiyi gösterecek bu yüzden genel uygulamaya yaptığımız deneme uygulaması sonucu karar vereceğiz.
tca jilet izini geçirir mi

Bu hazırlıklardan sonra deneme uygulamasını yapmış, artık tüm bölgeye asiti kaç dakika bekleteceğinize ve asit oranına karar vermiş olacaksınız. Sonrasında asiti izin genişliğinden daha dar bir araçla süreceksiniz, Deneme uygulamasında da yazdığım gibi, ne kadar ince uygulama yaparsanız o kadar iyi. Bir kürdan veya iğnenin ucuna doladığınız pamukla çok ince  olarak tam izin ortasına asiti sürün. Ve karar verdiğiniz bekleme süresine göre beklettikten sonra dilerseniz bölgelere bekleme süresinin yarısı geçtiğinde ikinci bir kere daha asit sürün.

Eğer izleriniz çok sayıda ise 4 ize uygulayıp yıkayın, diğer izlere daha sonra uygulayın. Yani ilere dörder dörder asit uygulayın. Zaman dolunca hazırladığınız sonlandırma suyu ile bölgeyi iyice yıkayın. Biraz bekledikten sonra son kez normal suyla yıkayın ve havluyla çok nazik biçimde kurulayın. Son olarak hazırladığınız merhemi asit sürdüğünüz bölgenin üzerine sürün.
tca ile jilet izi tedavisi

Not: Bir başka uyarı olarak asitin kapağını sıkı kapatmayı unutmayın. Ayrıca asiti doakimya.com sitesinden satın alın. bir çok yerde, özellikle tek asit satılan sitelerde satılan asitler sahte, sonra ben asit sürdüm izler geçmedi diye mail atmayın.

Merhemi sabah akşam bölge soyulana kadar uygulayın. Merhemi çok az miktarda sürün, kremi çok sürmek cildin erken soyulmasına neden olur bu da sakıncalıdır. Kremi çok az miktarda sabah akşam sürün. Soyulma 5 ile 8 gün arasında başlar. Bu noktada kesinlikle kendiniz soymaya kalkmayın. Bunu tekrar yazıyorum sıkılıp-heycanlanıp soymayın, soymaya kalkmayın. Soyulma bittikten sonra 2 gün daha merhemi sürün. Ayrıca asit sürdüğünüz yerleri güneşten, ışıktan, sıcak ve soğuktan koruyun. Kesinlikle üzerine sabun vb. maddeler sürmeyin, yıkamamaya özen gösterin.Ha duş alın sıkıntı yok ama bölgeyi duşta ovalamayın. Soyulma bittikten sonra bir hafta kadar buna dikkat edin. Sonrasında bakım bitecek.
tca ile jilet izi silme

Jilet İzi Nasıl Giderilir


Jilet izi silmek için tca uygulamasını ayda bir uygulayacaksınız. Jilet izi derinliğine bağlı olarak 6 ile 12 ayda silinecek. Jilet izinde kalan izin ve beyazlığın nedeni kolajen ve elastin dokudaki yırtılma bu yüzden asit uygulamasından 15 gün sonra bölgeye a vitamini ve c vitamini bakımı yapmanız bölgenin daha hızlı iyileşmesini daha pürüzsüz olmasına yardımcı olacak. Jilet izleri bu yolla kesin geçer, yapmanız gereken tek şey sabırlı olmak, ve iyi uygulamak. Sonrasında problem yaşama oranınız hiç yok.
jilet izlerinden kurtulma

Aklınıza takılan şeyleri aşağıdaki yorumlar bölümünden sorabilirsiniz. Yazımı sosyal medyada paylaşırsanız sevinirim. Ayrıca yara izi hakkında yazdığım yazıyı da dikkatlice okumanızda fayda var.60 yorum:

 1. iyi günler bende tca uyguluyorum 4. uygulamayi yaptım izlerde hafileme var ama kahverengi bi leke kaldı gecicimi acaba birde kac seans sonrasi tamamen gecer

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. alperen bey asit oranı kaç ve kaç dakika bekletiyorsunuz. kahverengi değilde hafif kırmızımsı kızarıksa bu durum geçici

   Sil
  2. Merhaba bende de bi tanesi az derin olmak üzere üç tane iz var öneriyor musunuz bu uygulamayı psikolojimi çok etkiliyor bi çözüm bulmam lazım

   Sil
 2. Uğur bey asit oranı %40 1.5 dakika ile 2 dakika arasinda bekletiyorum kızarıklık oluyo soyulmadan sonra oda 1 hafta icerisinde geciyo ama saglıklı derime degen yerlerde hafif kahverengi leke olusuyo tek sorun bu simdilik cevabınız icin teskkurler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. o kahverengi lekeler zamanla geçer. muhtemelen soyulmayan bölgeler oluşuyordur soyulunca geçerler

   Sil
 3. Uğur bey lekeler sorun degilde 4. uygulama bitti soyulmada bitti ama izlerde pek bi silinme olmadı izlerde derin olan da var hafif olanda var acaba silinme ne zaman baslar uyugulama ise yaramiyor mu birakıyımmı acaba

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. silinme bekleme süresi arttırrısanız daha hızlı olur. yani derin soyma yaptıkça erken silinir. ancak o da iz bırakabilir. sonuçta sizin izinizin derinliği de önemli.

   Sil
  2. Ben 1 senedir uyguluyorum kaybolmaya yüz tuttu izler sakın bırakmayın inat edin elbet silinecektir :)

   Sil
  3. aynen bende inat ettim ya geçecek ya geçecek 5 dakika bekleticem bidakinde bakalım nolacak

   Sil
  4. #Unknown senin izler nasildi derinmiydi ben 9 seans yaptim izlerde bi silinme olmadı benim izler derin biraz devam etmelimiym acaba cvp yazarsan sevinirim

   Sil
 4. İyi ÇaLısmalar KoLumda ki küçük Faça İzleri İçin DermatixSi Slikon JeL kuLLanıyorum fakat Bir Faydasını Göremedim Kamu İçin Girdiyim Bir Kaç Sınavda Sırf Bu Faca izleri Yüzünden Elendim Bana Kesin Sonuc Verebilecek Olan Tıbbi Malzeme Var mı Veya AmeliyatLa Ya da Lazer Epilasyonla Geçer Mi ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. eğer cildinizi soydurursanız bu asit olur lzer olur farketmez izler silinir. bir diğer yöntem ameliyattıa ama o da iz bırakabiliyor. ama kremle, jelle bilmemneyle izler silinmez. cildi ufak ufak yakarak soyarsanız cilt orada kendini yeniler ve silinme olur.

   Sil
 5. Bende kullaniyorm 2-3 aydir jilet izlerim beyazlayip oyle kaliyor baska bir degisim yok teca %40 kullaniyorm ve pisik kremi suruyorm hersey normal mi beyazlik normalmi veya baska nasil bir masaj uygularim tavsiyelerinizi bekliyorm

  YanıtlaSil
 6. Ben 7 aydır kullanıyorum 7 defa soyulma olup tekrar normal deri çıktı ancak herhangi bir düzelme yok sebebini öğrenebilir miyim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kaçlık asit kullanıyorsunuz ve bekleme süresi ne kadar. soyulmalar yüzeysel olursa daga geç iyileşir. buunn için asiti bekleme süresini arttorabilirsiniz veya oran yükseltebilirsiniz. derin soyulmalar olmazsa iyileşme daha yavaş ve geç olur.

   Sil
  2. %40 kullanıyorum 2,5 dakika bekletiyorum neredeyse morarmalar oluşuyor derin soyulmalar oluyor ancak bir gelişme göremiyorum.

   Sil
  3. derin soymuyor olabilirsiniz. kaç dakika beklediği ne kadar derin soyulduğu da önemli. bir de hangi asiti kullanıyorsunuz nereden aldınız bu önemli. eğer doa kimyadan aldıysanız bir onlara sorun, orada özcan beye ulaşın o bilgilidir sizi daha iyi aydınlatır, ben de ona sorarak kullanmıştım.

   Sil
 7. Iyi calismalar simdi ben bu tca dan alsam jilet izi fazla yok gercekten izlerin kaybolma gibi birseyi oluyor mu yardimci olurmusunuz rica etsem

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. cildin dayanıklığı izin derinliğine göre değişir. iyileşir mi kesin iyileşir ama siz ne kadar kalın soyacaksınız cildiniz ne kadar dayanıklı bunlar belirler, kimisinde 2 sene sürer kimiseinde 4 ayda biter. izin derinliği ve sizin soyma kalınlığınız çok önemli.

   Sil
 8. Tca sonrası merhem için madecassol, çinko oksit, b5 vitamini ve e vitaminine ihtiyacınız var. Bir tüp madecassol 40 gr kremdir, onun içerisine 10 gr çinko oksit, 10 ml b5 vitamini, 10 ml e vitamini ilave edip iyice karıştırın. Bu merhem cildinizdeki soyulmanın daha hızlı olmasını sağlayacak.

  buradaki vitaminleri nerden bulacağım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. eczanelerden veya doakimya.com sitesinden alabilirsiniz.

   Sil
 9. ben tca yüzde 40 kullandım koluma izlerim geçti ama kolumda soyulan bölgede ton farkı oluştu soyulan bölge biraaz beyaz kaldı görünüyor beyazlık zamanla geçer mi yoksa öyle kalır mı ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. beyazlık bu yazın güneş gördüğünüzde geçecek. normale döner. bir arkadaşımda da oldu, ama geçti.

   Sil
 10. Asit olarak tca yazıyo doa kimya da ne asidi alacağım

  YanıtlaSil
 11. Fazla bekletip derin soyarsak deride çukur oluşur mu ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. derin soymak sakıncalı olabilir, daha derin soymak daha erken sonuç aldırır. ama riskilidir de. bu yüzden mümkün mertebe yüzeysel soyun.

   Sil
 12. Fazla derin soyarsak deride çukur olurmu

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. mümkün mertebe yüzeysel soyun. derin soyma erken iyileşme sağlar ama iz bırakabilir. kararında yaparsanız sıkıntı yok

   Sil
 13. Benim izlerim eski izler ama incecik kesikler. Bu uygulamanın kesin çözümü oluyor mu ?

  YanıtlaSil
 14. benim kolumda kesik izleri var ama hafif izler derin degil simdi ne yapmaliyim ki bu gecmeli sadece izi kalmis kahve rengi bu gecermi lutfen bana yardim edin

  YanıtlaSil
 15. Uğur bey ben drembezon yöntemiyle bir operasyon geçirdim. Keloid gelişti. İzler biraz derin, kullanmamı önerir mısınız?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. eğer dermabrazyon yani cildin kazılması işleminin üzerinden 2 sene geçtiyse kullanabilirsiniz.

   Sil
 16. Hiç bu yöntemle silen varmı varsa yardımcı olabilirmi

  YanıtlaSil
 17. Benim kolumda 3 tane derin olmayan yüzeysel diyebileceğimiz jilet izleri var %40 tca kullanmayı düşünüyorum yaralar çok hafif bazıları zor görünüyor sizce tek seferde geçermi ve iz kalırmı

  YanıtlaSil
 18. Benim kolumda 23 tane jilet izi var izler bembeyZ ve içi pembemsi bı renk var Tca kullansam izi geçer mi hep silinir mi uğur bey ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kullanabilirsiniz. izler derinliğine bağlı olarak zamanla silinir.

   Sil
 19. Sizinle mail yoluyla iletişime geçebilme şansım var mı acaba ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. tabi ki yandaki iletişim bölümünden soru sorabilirsiniz.

   Sil
 20. https://i.hizliresim.com/y3BL59.jpg
  iyi günler kolumda böyle bi iz var kalıcı makyaj yaptırmak istedim fakat kabarma var olmaz dediler bu tca yapsam görünürlüğü azalır mı yoksa güzellik merkezlerinde lazerli pıt pıt üstünden atış yapıyorlar öyle bi yere mi gitmemi önerirsiniz bulunduğum şehir de bu derecede iyi bi güzellik merkezi yok o yüzden sizce denemeli miyim tca yeni araştırıyorum tek iz bu başka yok geçer mi cevap verir seniz sevinirim iyi günler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bu iz ne zaman oluştu kolunuzda, keloid oluşumu var. lazerle yapıkları işlemin asitle yapılandan mantık olarak bir farkı yok her iki yöntem de cildi soyarak görünümü düzeltmeyi amaçlar.

   Sil
  2. cevabınız için teşekkür ederim bu iz 7 senelik vardır çok eski kaldı gitti keloid derken yani kötü bir şey mi sizce tca 30 dan başlayıp denesem üstüne hametan krem e vitamini sudokrem sürsem ara ara bi kaç sene ye çok az görünür hale gelir mi?cevaplarsanız sevinirim iyi günler

   Sil
 21. kesin sonuç alan arkadaşlar varmı yoksa para tuzağımı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. arkadaşım burada ürün satmıyoruz, bu bir yöntem, bir yerin yara olduğunda yara nasıl kapanıp iyileşiyorsa, burada da cilt üzerinde çok ufak yaralar yaratıp o yaranın iyileşme gücünden faydalanarak izi iyileştirmek amaçlanıyor olay bu.

   Sil
 22. Merhaba benim kolumda jilet izleri var ama çok ince. Tca uyglasam askeri sınavlara giricem orada izlerim hala belli olurmu ve esmer birisiyim cevaplarsanız çok memnun olurum teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. izler geçer de askeri sınavlar veya polislik için zamanınız çok kısa değilse kullanın. en aşağı 4 ay falan lazım. bir iki ayda geçmez...

   Sil
 23. Sizinle iletişime nasıl geçebilirim

  YanıtlaSil
 24. Ve size fotoğrafını atsam bide öyle söyliyebilirmisiniz?

  YanıtlaSil
 25. Omzumda jilet izleri var fazla derin oldugunu düşünmüyorum. Bu bahsettiğiniz tca uygulamasını yapmayı düşünüyorum %30 sipariş ettim. Kaç dakika bekletmeliyim bide krem kullanmadan da faydasını görür müyüm?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. asiti aldığınız yerlere sorun bu tarz soruları. ama 2 dakika dan başlayıp zamanla soyulmaya göre bekleme süresi yükseltilebilir. ama cildi fazla zorlamayın

   Sil
 26. uğur bey merhaba şimdi bu yazılanları okudum kullanmaya karar verdim benim kolumda üç tane küçük var çok derin bir iz değil. Fakat bu uygulamayı yani tca asidini ayda bir mi süreceğiz izin üzerine.yoksa gün aşırımı bu konu hakkında yardımcı olursanız çok sevinirim.

  YanıtlaSil
 27. Merhaba Uğur bey benim kolumda 3 tane küçük izler var çok derin değil. Bu uygulama ayda bir mi? yoksa gün aşırı mı bu konu hakkında bilgi almak istiyorum.

  YanıtlaSil
 28. Bu tca yi nerden nasıl alıyoruz bilginiz varmi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. alanlar genelde eczanelerden veya doakimya.com dan alıyorlar.

   Sil