25 Mart 2017 Cumartesi

Kahvaltının Faydaları


Kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Bizlerde bunun farkında olarak kahvaltının sizin için ne gibi faydalar sağladığını aktaracağız. İyi okumalar dileriz. 

Kahvaltının Önemi


Kahvaltının Faydaları
Günde 8 saat uyuduğunuz halde kendinizi yorgun hissediyor, çabuk yoruluyor, hafıza sorunlarıyla mı karşılaşıyorsunuz ? O zaman beslenme sisteminizi gözden geçirin ve güne mutlaka kahvaltıyla başlayın.Yemek yeme alışkanlıklarımız, zihinsel ve bedensel faaliyetlerimizi doğrudan etkiler ve destekler.

Sağlıksız beslenme, düşünme ve kavrama yeteneğinin azalmasına, hatta hafıza kayıplarına yol açar. Günde 8 saat uyuduğunuz halde kendinizi yorgun hissediyor, çabuk yoruluyor, hafıza ve düşüncenizde azalma görüyorsanız mutlaka yemek yeme alışkanlıklarınızı gözden geçirin.Beynin performansı söz konusu olunca en önemli öğün ‘kahvaltı’. Her gün düzenli olarak kahvaltı yapan kişiler, diğerlerine oranla daha başarılı ve verimli. Kahvaltı alışkanlığına sahip olmayanlarda ise konsantrasyon güçlüğü, yorgunluk ve bitkinlik gibi problemler ortaya çıkıyor. Ayrıca, ’sağlıklı bir kahvaltının’ yaşlanmayı geciktirdiği, yaşlılık döneminde ortaya çıkması muhtemel bellek ve algı kusurları ile kas zayıflıklarına engel olduğu da araştırmalarla ortaya konuldu.

Daha ayrıntılı bilgi için bakınız: Kahvaltının Önemi

Kahvaltının Faydaları 


 • Beyninize fayda sağlayan ve konsantrasyonu teşvik eden gıda maddelerini tüketmeniz gerekir. Özellikle kahvaltı için potasyum , selenyum ve magnezyum gibi minerallerle zenginleştirilmiş yiyecekleri tercih etmelisiniz. Biraz zaman ayırıp iyi dengelenmiş bir yemek hazırlamanız tavsiye edilir. Beyin besleyici yiyecekleri günlük olarak tüketmek, sadece genel psikolojik sağlığınızı iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda avın Parkinson ve Alzheimer hastalığı gibi kronik hastalıklara dönüşmesini engeller. 
 • Yatağı terkettikten sonra vücudunuzu uyandırmak gerekir. Yorgunluk hissetmeden gün boyunca işlev görmek için kahvaltı önemlidir. Bu içeceğiniz dahil olmak üzere büyük ve besleyici yoğun bir kahvaltı tüketene kadar mümkün olmayacaktır.  
 • Omega-3'leri ve iyi yağları kahvaltı seçeneklerine dahil etmek, kardiyovasküler sağlığınızı kolaylaştırmak için gereklidir. Kalbinizin hücrelerini ve kasları güçlendirerek iyileştirir, bir inme veya kalp krizi ile ilişkili semptomları yaşamanızı önler. Beslenme uzmanları, kolesterol seviyenizi kontrol etmek için diyet lifini tüketmeyi önerir. Buna ek olarak, kahvaltıda magnezyum ve potasyum gıdaları ile zenginleştirilmiş gıdaları birleştirmek, inme veya kalp durmasına katkıda bulunan faktörlerle mücadele edecektir. 
 • Kilo vermek için kendinizi aç bırakmanız sağlıksız bir alışkanlıktır. Vücut ağırlığınızı kaybetmek veya korumak için daha fazla besin ve daha az kalori içeren yemekler tüketmeniz gerekir. Gününüzün ilk yemeği, vitaminler, proteinler ve omega-3 yağ asitleri ile yüklü gıdaları içermelidir . Bu besinler sadece metabolizma oranınızı artırmakla kalmayacak, aynı zamanda kısa bir sürede ekstra kilo vermek için gerekli olan iştahı da azaltacaktır. 
 • Vücudunuz nihayetinde besin maddelerine ihtiyaç duyduktan sonra yemek özlemini durduracaktır. Şekerdeki istekleri yerinde tutmak için bir parça meyve ekleyebilirsiniz.  
 • Diyabetli insanlar kahvaltıyı atlamamalıdır. Midenizin saatlerce boş kalması, ciddi sağlık sorunlarına neden olabilecek şeker seviyelerini önemli ölçüde azaltabilir. Besinle dolu bir kahvaltı yapmak, şekerlerini ve enerji seviyelerini korumaya yardımcı olacaktır. 
 • Sağlıklı bir kahvaltı ile göz sağlığını korumak mümkündür. Göz sağlığınızı koruma ve göz problemlerinden uzaklaşmak için A vitamini tüketimini artırmanız gerekir . 
 • Aşırı yemekten kaçınmak için iştahınızı kontrol etmeniz gerekiyor. Aşırı yeme, genellikle stresli bir faktör olan kilo artışına katkıda bulunur. Beslenme uzmanları , tahıllar , yumurtalar veya süt ürünleri ile dolu kahvaltının sık sık yemek yememenizi engelleyen daha uzun saatler boyunca  tok kalmanızı sağlayan önemli bir öğün olduğunu söylemektedir. 
 • Narenciye meyvelerini kahvaltıya dahil etmek, bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin hızlı bir yoludur. Sonuç olarak, bağışıklığınızı güçlendirmeye yardımcı olan antioksidanlar alacaksınız. Sağlıklı bir bağışıklık sistemi, kronik hastalık riskini önleyen sağlık söküm faktörlerini ortadan kaldırır. 
 • Yulaf gibi diyet lifi ile zenginleştirilmiş gıdalar tüketmek, vücudunuzdaki LDL'yi (kötü kolesterol) emmeye yardımcı olacaktır. Kardiyovasküler sisteminizin sağlığını çeşitli kardiyovasküler problemlerin risklerine maruz bırakabilir. 
 • Kemik sorunlarından kurtulmak için kahvaltıda süt ürünlerini tüketmeye başlamalısınız. Vücudunuzun kemik sağlığını korumak için bol miktarda kalsiyum ihtiyacı vardır. Yumurta akı, süt, peynir veya yoğurdun kahvaltıya dahil edilmesinin, kemiklerle ilgili yaşa bağlı kemik hastalıklarının başlangıcını hafifleterek kemiklerinizi güçlendirdiğine inanılmaktadır. 
 • Diyet lifi çok yönlü bir besindir. Düzensiz bağırsak hareketlerini ve mide iltihaplanmasını düzenlemek için besin gereklidir. Diyet lifiyle dolu bir kahvaltı tüketmeye başladığınızda hazımsızlık tedavisi için ilaca ihtiyacınız olmaz. 
 • Besin yoğun bir diyet, genç ve parlak bir şekilde elde etmek için bir sırdır. Sağlıklı bir kahvaltı bu bağlamda etkili bir şekilde yardımcı olabilir. Vitamin, mineral ve protein ile dolu seçenekler içermelidir. Bu besinler kolajen ve cilt elastikiyetini artırır. Bu faktörler cildinize zarar vermeden erken yaşlanmayı önlemek için gereklidir. 
 • Saçların büyümesi için proteine ​​ihtiyacı vardır. Kahvaltı, protein tüketmek ve saçınızın sağlığını geliştirmek için ideal bir zaman olabilir. Bol protein elde etmek için yumurtaları birleştirebilirsiniz. Doğal kaynaklarla beslenen besinlerin saç sağlığınızı güçlendirmek için takviyelerden daha yararlı olduğu düşünülmektedir. 
 • Anemi hastası insanlar kahvaltıda vitamin tüketerek demir eksikliğini kontrol edebilirler. Beslenme uzmanları anemi hastalarının günlerine taze meyvelerle başlamalarını önermektedir. 


Yazımız burada sona ererken belirtmek gerekir ki kahvaltı ile güne daha iyi başlayacağınız ve gelecekte ve bugünde daha sağlıklı olacağınız kesindir. Sağlıklı günler dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder