17 Mart 2017 Cuma

Kahvaltının Önemi


Kahvaltı yapmak mı yoksa yapmamak mı daha sağlıklı tartışmaları sürmektedir.Bu tartışmalar bazı uzmanlar arasında meydana geldiği gibi genelde fitness camiasında yankı bulur. Bizler burada taraf tutarak kahvaltı yapmanın yararlarından bahsedeceğiz. İyi okumalar dileriz. 

Sabah Kahvaltısının Nedenleri

Kahvaltının Önemi
Yoğun bir sabah boyunca, öncelikler listenizdeki kahvaltıların düşük olmasına izin vermek kolaydır, ancak bir şeyler yemek için sadece birkaç dakikanızı ayırmanız gününüze gerçekten bir fark yaratabilir. Evden ayrılmadan önce yemek vaktiniz yoksa, hareket halindeyken ya da işe gittiğinizde yiyebileceğiniz pek çok kahvaltı fikrimiz var. Kahvaltı sağlığımıza ve sağlığımıza birçok yarar sağlar. Kahvaltı, bir gece aç kaldıktan sonra vücuda ve beynine yakıt sağlar. Kahvaltı olmadan, hiç benzin kullanmadan arabayı çalıştırmaya çalışmak gibi boş bir şekilde çalışıyorsunuz demektir. 

Kahvaltı Yapmanın Yararları

  • Beslenme uzmanları tavsiyede bulunur: uyandıktan sonra iki saat içinde kahvaltı yapılmalıdır Sağlıklı bir kahvaltı, kaloriferinizin % 20-35'inde (GDA) kaloriler sağlamalıdır. Bize enerji sağlamanın yanı sıra, kahvaltılık yiyecekler de kalsiyum, demir ve B vitaminleri gibi protein ve lif gibi önemli besin kaynaklarıdır. Vücudun bu gerekli besin maddelerine ihtiyacı vardır ve araştırmalar, kahvaltıda kaçırılmaları halinde, günün ilerleyen saatlerinde telafi edilmelerinin daha az olası olduğunu göstermektedir. Meyve ve sebzeler iyi bir vitamin ve mineral kaynağıdır, bu yüzden kahvaltıda günlük beşinizin bir bölümünü, ister muz isterse bir bardak meyve suyu olsun, tüketmelisiniz.
  • Kahvaltı bel için de iyi olabilir, araştırmalar, kahvaltı yapanların fazla kilolu olma ihtimalinin düşük olduğunu ve kahvaltı yapmayanlara kıyasla ideal ağırlık aralığında olma olasılığının daha yüksek olduğunu göstermektedir. Kahvaltıyı atlarsanız, sabahın yüksek şeker ve yağlı atıştırmalıklarına ulaşma ihtimaliniz daha yüksektir.
  • Kahvaltı ayrıca, beynin çalışması için gerekli olan temel bir karbonhidrat olan glikoz seviyelerini de geri yükler. Pek çok kahvaltı enerji sağlar ve çalışma için hafıza ve konsantrasyon seviyelerini iyileştirir ve aynı zamanda ruh halini ve stres seviyelerini düşürdüğü için bizi daha mutlu edebilir. Çocuklar arasında yapılan çalışmalarda kahvaltı, kazanımı, davranışı iyileştirebilir ve geliştirilmiş derecelerle ilişkilendirilebilir. Tıpkı vücuttaki diğer organlar gibi, beynin en iyi şekilde çalışması için enerjiye ihtiyacı vardır.  
  • İnsanların enerji ihtiyaçları, faaliyet seviyelerine ve yaşam evresine bağlı olarak değişir, ancak genellikle erkekler kadınlardan daha fazla enerji gerektirir. Büyüyen çocuklar çok fazla enerji gerektirir, örnek olarak 7-10 yaş arası erkekler yakl. Günde 1970 kcal ve 7-10 yaş arası kızlar yakalıyor. 1740 kcal. Yetişkinler için erkekler yakl. 2500 kcal ve kadın yak. Günde 2000 kcal.
  • Kahvaltı yemek uzun vadeli sağlık yararları vardır. obezite, yüksek tansiyon, kalp hastalığı ve diyabet azaltabilir. 
  • Kahvaltı mümkün olduğunda bir aile olarak birlikte yemek için mükemmel bir fırsattır. Çocuklukta iyi bir kahvaltı alışkanlığı oluşturmak ve ergenlik süresince onları sürdürmek, kahvaltı atlamanın yaygınlığını azaltmada ve yaşam boyu süren iyi beslenme alışkanlıklarını geliştirmede önemli bir faktör olabilir.


Yani, kahvaltı gerçekten günün en önemli öğünüdür!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder