23 Mart 2017 Perşembe

Karadut Pekmezinin Faydaları

 


Karadut ( Morus nigra )

Batı Asya ve Orta Doğu'ya özgüdür. Ancak, dünyanın birçok yerine yayılarak doğallaşmıştır. Birçok kişi, meyveleri en kaliteli dut olduğunu düşünür. Meyveleri lezzetlidir.

Ağaç, tam güneşte veya kısmi gölgede hemen hemen her toprakta iyi yetişir. Hava kirliliğine ve kuru koşullara, fakir toprakları toleranslıdır; ancak derin, iyi drene edilmiş  nemli topraklarda en iyi performansı gösterir.

Güçlü antioksidandırlar.

Çok miktarda polen üreterek, polen toplayan böcekler ve arılar için de çevresel etkinliğe yararlıdır.

Az olgun meyveleri kırmızı ve koyu kırmızı, çok olgun meyveleri siyahımsı kırmızı olan sulu , asidik-ekşi dutlar  olarak tanımlanır. Diğer dutlardan ayrılan en belirgin özelliği bol sulu olmasıdır ve eşsiz şeker asit dengesidir  yani aromasıdır. Karadutun yöresel isimlerinde de çeşitlilik gözlenir. Örneğin karadut; Tokat-Erbaa taraflarında “ekşiare”, Kahramanmaraş, Malatya ve çevrelerinde “urumdut”, Manisa dolaylarında “şurupluk dut” ve Hatay-Antakya civarında “tuti” olarak adlandırılır. Pakistan’da Urduca dilinde “toot” olarak, ingilizcede ise yine karadut anlamında “black mulberry” olarak adlandırılır. Karadutun taze tüketimi raf ömrünün sınırlı olmasından dolayı çok azdır. Daha çok meyve suyu, reçel, marmelat, özellikle Kahramanmaraş’da dondurma ve Şebinkarahisar’da pekmezi yapılarak değerlendirilir. Bu amaçla hasattan sonra meyveler hemen işlenmeyecekse şoklama ünitelerinde kullanılacağı zamana kadar bekletilir.

Karadut meyvesi çok güçlü bir antioksidan içer. Bu güçlü antioksidanlar serbest radikalleri etkisiz hale getirerek bağışıklık sistemini güçlendirir. İçerdiği flavonoidler sayesinde kalbi koruyucu , yaşlanmayı geciktirici etkisi bulunuyor.

Dut Pekmezinin Yararları Nelerdir?


Karadut bitkisi böceklenmeyen tek organik bitkidir. Betakaroten (A vitamini) ihtiva eder. Fakat mevsimi çok çabuk geçtiği için en bol olan zamanlarında kaynatılarak karadut ’un pekmezini yapılır. Sağlık ve gençlik iksiri olan karadut pekmezi ‘ni düzenli olarak tüketmek sağlığımız açısından oldukça önemlidir.  Karadutun yararları saymakla bitmeyeceği  gibi fazla tüketilmesi şeker, diyabet hastalığına ve alerjiye de neden olabilir. Ayrıca karadutta cildinize de iyi gelecek C,K,E vitaminleri mevcuttur. Ayrıca karadut ;
Yüksek miktarda demir ( Fe ) içerdiğinden kaynaklı kansızlıkta destekleyici gıda olarak kullanılmaktadır. Anne sütünü artırır ve sağlıklı kılar. Halsizliğinizi alır, aşırı yorgunluğu giderir.Ağız ve boğaz enfeksiyonlarına karşı koruma sağlar. Kanı temizler, anemi hastalarına iyi gelir, kan hücrelerini arttırır. Kan basıncını düşürür. Sindirim sistemi kronik hastalığına faydalıdır.Mide salgılarını arttırır.Sindirim sistemini düzenler.Saçların ve dişlerin güçlenmesini sağlar.Kronik gastrit ve hepatit tedavisinde kullanılabilir.Uykusuzluğa iyi gelir.

Yukarıda karadutun bazı yararlarından bahsettik fakat zararlı etkilerini de göz önünde bulundurarak tüketimine dikkat edilmelidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder