23 Mart 2017 Perşembe

Karanfil
Karanfil (Syzygium aromaticum)


Karanfil, kekik, nane, kekik ve tarçın gibi baharatlar, yüzyıllardır gıda koruyucuları ve esas olarak antioksidan ve antimikrobiyal aktiviteleri nedeniyle tıbbi bitkiler olarak kullanılmaktadır. Günümüzde, birçok rapor baharat bitkilerinin antibakteriyel, antifungal, antiviral ve antikanserojen özelliklerini doğrulamaktadır. Özellikle karanfil, yüzyıllardır gıda koruyucu olarak ve birçok tıbbi amaçla kullanılan en değerli baharatlardan biridir. Antioksidan ve antimikrobiyal aktivitesi, birçok meyve, sebze ve diğer baharatlardan daha yüksektir.

Farmasötik, kozmetik, gıda ve tarım uygulamaları için büyük bir potansiyele sahiptir.

Günümüzde, en büyük karanfil üreticiğ ülkelerbaşta anavatanı Endonezya olmak üzere, Hindistan, Malezya, Sri Lanka, Madagaskar, Tanzanya, Zanzibar adası ve Brezilya'dır. Karanfil ağacı genellikle deniz seviyesinden 200 m yüksekliğe kadar kıyı bölgelerinde yetiştirilmektedir.


Biyolojik Aktivite


Karanfilin ana biyoaktif bileşiği "Eugenol"dür. 100 g taze bitki materyali içeriğindeki konsantrasyonu, 9 381.70 ila 14 650.00 mg arasındadır. Fenolik asitlerle ilgili olarak da, gallik asit yüksek konsantrasyondaki bileşiktir (783.50 mg / 100 g taze ağırlık).

Baharat bitkileri, baharatlar bitkileri arasında da karanfil, yüksek polyphenol içeriğine ve antioxidant aktiviteye sahiptir. Ardından meyveler, tohumlar ve sebzeler içeren yiyecekler gelmektedir.

Antioksidanlar, oksidatif stresin neden olduğu hafıza problemlerinin tedavisi için önemli bileşiklerdir. Çalışmalar, karanfilin zengin bir antioksidan kaynağı olarak kullanılmasının yararlarını kanıtlamaktadır.Yıllarca süren yoğun bir araştırmadan sonra, kanserin önlenmesi ve tedavisi için eugenol ve borneolün etkinliği gözlenmiştir.

Antimikrobiyal Etki


En geniş antimikrobiyal aktivite alanına sahip yağlar Origanum vulgare (kekik) ve Thymus vulgaris (kekik)'ten elde edilen carvacrol ve Syzygium aromaticum (karanfil)'den elde edilen eugenol'dür.

Karanfil, doğal gıda katkı maddeleri olarak çok etkili bir ürün oldukları için büyük bir potansiyele sahiptir.


Antiviral Etki


S. aromaticum'dan ve Geum japonicum'dan izole edilen eugeniin bileşiğinin antiviral aktivitesinin, viral DNA sentezini hedeflediği düşünülmüştür.


Ağrı Kesici Etki (Analjezik Etki)13. yüzyıldan beri ağrı, diş ağrısı ve antispazmodik rahatsızlıklarda analjezik olarak karanfil kullanılmış, bu etkinlik için sorumlu ana bileşiğin eugenol olduğu raporlanmıştır.

Toksisite ve Kullanımı


Karanfil uçucu yağı genellikle 1 500 mg / kg'dan daha düşük konsantrasyonlarda tüketildiğinde güvenli bir madde olarak kabul edilir. Yüksek dozu toksik etkiye neden olmaktadır.

Karanfil esansiyel yağı böcek öldürücü (insektisit) olarak da kullanılabilir.


->Kekik ve Özellikleri<-

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder