23 Mart 2017 Perşembe

Karanfil

Karanfilin Nasıl Yetişir

Karafin  ağacında yetişir ve çiçekleri sap ucunda demet şeklindedir. Çan biçimindeki pembe renkli çiçeklerinin tomurcukları kurutulduğunda kırmızımsı kahverengiye döner.Hoş kokulu olan bu tomurcuklara kısaca “karanfil” adı verilir. Kısmen gölgeli, soğuk ve rüzgâra karşı korunmalı yerleri seven karanfil ağacı, suyu iyi akıntılı ve asitli toprakları yetişme özelliği gösterir.Karanfilin Faydaları

Karanfil çok kuvvetli bir antiseptiktir. Dolayısıyla vücuttaki mikroplarla savaşır. Antioksidan etkisi bulunur. Bu sayede vücudunuzu zararlı toksinlere karşı korur.

Karanfil çiçekleri balgam söktürücü ve öksürük gidericidir. Ayrıca soğuk algınlığına iyi gelir.
Karanfil ayrıca sindirim sisteminizi düzenler.
Bağırsak gazlarını azaltır.
Karanfil ayrıca keskin ağız  kokusunu geçirir ve baharlı tadı ile ağzını tatlandırır.
Afrodizyak etkisi vardır.Diş ağrısına iyi gelir.
Kadın ve erkeklerde cinsel arzuyu arttıran karanfil, ayrıca kadınların hamile kalmasını kolaylaştırır ve doğuma yardım eder.
Karanfil ayrıca stresinizi ve yorgunluğunuzu alır.

Karanfil Nasıl Kullanılır


Karanfil taneleri ağız korkularınızı gidermek için kullanabilirsiniz. Soğan,sarmısak veya sigara tüketiminden sonra ağzınıza atabilir ve çiğneyebilirsiniz.

Karanfil tohumu toplanıp kurutulduktan sonra suda kaynatılarak karanfil çayı yapılabilir. Karanfil çayı içerisine tarçın da eklenirse boğaz ağrısı için güzel bir bitkisel çay hazırlanabilir.

Karanfil yağı romatizma ve nevralji ağrılarının hafifletilmesinde de yararlı olur. Bunun için karanfil yağı ağrılı yerlere dıştan hafif hareketlerle ovuşturularak uygulanabilir.

Karanfil yağı

Karanfil yağı kullanırken dikkatli olunmalıdır. Karanfil yağı etkisi oldukça kuvvetlidir ve dolayısıyla uygulamadan önce seyreltilmelidir. Bu seyreltilme badem yağı veya sirkeler ile yapılabilir.

Sivilce sorunu olan kişilerde sivilce kızarıklıklarını ve sivilcelerin oluşturduğu şişlikleri geçirmek için de karanfil yağı kullanılmaktadır. Diğer taraftan karanfil yağı ciltte oluşan lekeler ve kırışıklıklar için de doğal tedavi amacıyla fayda sağlayan bir bitkisel yağdır.

Karanfil yağı saf olarak yüksek dozajda alınır ise zehirlenmeye sebep olabilir. İçerisindeki yüksek miktardaki eterli yağ, epitel dokuyu tahriş eder.

Karanfil Çayı

Hazımsızlık, ishal, şişkinlik ve karın ağrısı için, yemeklerden sonra bu çaydan 1 çorba kaşığı içilir. Aynı çaya bal katılırsa nefes darlığına, bronşite ve sinüzite iyi gelir. Yemekten sonra çiğnenen bir diş karanfil ağız kokusunu giderir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder