30 Mart 2017 Perşembe

Kaşeksi


Kaşeksi Nedir?


Bir organizmanın genel beslenme ve kan alma koşullarında meydana gelen aşırı aksaklıklar ve bunun sonucu görülen genel güçsüzlük durumuna kaşeksi denmektedir. Bu durum aşırı kilo kaybı, kansızlık ve bitkinlik gibi durumlar ile kişi karşı karşıya kalır. Deri kurudur, pürtüklü bir hal alır; rengi sarımsı ya da kahverengiye döner.

Kaşeksi  Hastalığı


Kaşeksi tehlikeli ur, akciğerlerde gelişen süreğen verem, frengi, süreğen sıtma, ağır ve süreğen böbrek ve karaciğer rahatsızlıkları, Basedow hastalığı, Addison hastalığı, süreğen alkolizm, kurşun zehirlenmesi gibi hastalıklar ve zehirlenmeler sonunda meydana gelmektedir. Kaşeksi birden ortaya çıkan bir hastalık değildir vücudunuzda pusuya yatar ve gerekirse senelerce veya aylarca bekler. Kaşeksi çoğu kez ölüme yol açar, çünkü kaşeksiye yakalanan bir organizmanın yeniden kendini toplaması çok zordur. Ölüm, organizmada bütün enerjinin yavaş yavaş tükenmesinin sonucudur.

Kaşeksi Türleri


Kaşeksinin çeşitli türleri vardır; bunların arasında en ilginci hipofiz kaşeksisidir. Simmonds hastalığı da denilen bu duruma hipofiz bezinin ön lobunda meydana gelen doku bozukluklarına yol açar. Hipofiz, beynin tabanında bulunan bir iç salgı bezidir. Bu hastalıkta, hipofiz bezinin salgılama etkinliğinde bir azalma olur. Bunun sonucunda yavaş yavaş bazen de hızlı bir kaşeksi hali ortaya çıkar.


Kaşeksi Hastalığının Belirtileri


Kaşeksi hastalığın başlıca belirtileri; iştah azalması, kilo kaybı, aşırı halsizlik, kansızlık, şiddetli baş ağrısı, baş dönmesi, gevşeklik, uyuşukluk ve bayılma durumunun ortaya çıkmasıdır. Bu belirtilerin yanı sıra hastanın derisi kurur; tırnaklar, kıllar, saçlar ve dişler dökülür. Vücut sıcaklığı 36°C nin altına düşer; tansiyon durumu dengesizleşir. Kadınlarda adet kesilir, kadın cinsel yönden soğuklaşır; erkeklerde ise cinsel güçsüzlük meydana gelir.

Simmonds hastalığı, şekersiz diyabet, aeromegali ve cücelik gibi durumlarda da görülebilir. Bu hastalık kadınlarda erkeklere oranla iki kat daha yaygındır. Bu hastalık daha çok 40'lı yaşlarda ortaya çıkar ve sağlığınızı ciddi tehlikelere sokar.Gebelik, doğum, lohusalık hastalıkları ve adet kesiminin yaklaşması organizmanın bu hastalığa kapılma ihtimalini arttıran etkilerdir. Bununla birlikte hastalığın ana nedeninin, hipofiz bezinin ön lobunun salgılama yetersizliğinden kaynaklandığı bilinmektedir.

Hastalığın gelişmesi yıllarca sürer; hasta aşırı derecede zayıflar, sonunda hayatsal enerjinin tükenmesi sonucu ölüm meydana gelir. Bu arada, hasta enfeksiyon kapar veya baş bir bulaşıcı hastalığa yakalanırsa ; zaten iyice zayıf düşmüş ve tükenmiş olan organizma çok daha çabuk ölüme sürüklenir.

Kaşeksi Tedavisi


Tedavi, hastalığın neden olduğu durumlara ve kökenine göre de değişir. Frengiden ileri gelen bir kaşekside hastaya penisilin, arsenobenzol, iyot, bizmut, civa gibi frengi tedavisinde kullanılan ilaçlar verilir. Röntgen sonucu kafa tasında bir ön hipofiz uru tespit edilirse, beyin ameliyatı yapılması gerekmektedir. Bunlardan başka hormon tedavisi de uygulanır. Hastaya ön hipofiz lobunun ekstreleri verilerek, hastalığı meydana getiren ön hipofiz hormonlarının eksikliği giderilmiş olur.

Yeni yazımız:

---> Kaşeksi ve Kaşeksinin Nedenleri

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder