25 Mart 2017 Cumartesi

Kebabe / Kebabiye


Kebabe/Kebabiye


Kebabe yada kebabiye olarakta anılan bu bitki;  karabibergiller familyasına dahil bir bitki türüdür. 8-10 metre boyuna ulaşabilen ve verimli olması için budanan bir bitkidir. Odunsu ve boğumlu gövdeli, tırmanıcı çok yıllık ve çalımsı bir bitkidir.

Uçucu ve sabit yağlar içerir, kebabe asidi ve piperin içerir. Bu sayede anti toksidan özelliğe sahiptir.Kebabe, karabiber bitkisinin akrabasıdır ve ana vatanı Endonezya ve Çin’dir. Çoğunlukla Cava ve Sumatra adalarında yetişir. Bu nedenle Cava biberi olarak da anılır. Yemeklere (özellikle köfteye) çeşni için kullanılır.Kebabe Baharatı, kebabe bitkisinin küçük ve siyah uzantıları olan meyvelerinin güneşte kurutulmasıyla elde edilir. Günümüzde pek tanınmayan bir baharattır. Fakat özellikle Asya da kullanılır.
Kebabenin Faydaları


İştah açıcı sindirim kolaylaştırıcı, mikrop öldürücü etkileri vardır. Tifüs ve solunum yolları hastalarında genital bölge organlarının iltihaplarında, prostat büyümesi ve iltihabına, idrar yolları iltihaplarına, bel soğukluğu ve idrar tutamamaya ,kronik nefrit ve ağrılı idrar yapmaya karşı etikli ve iyileştirici bir özelliğe sahiptir.

Karaciğere iyi gelir. Kumları eritir. Ağız kokusunu ve ses kısıklığını giderir. Solunum yolu hastalıklarına karşı faydalıdır.

Kebabe Nasıl Kullanılır


Meyveler kurutulup toz haline getirildikten sonra hem baharat olarak hem de ilaç niyetine kullanılır. Çayı hazırlanabilir. Ağızda çiğnenirse diş etlerini kuvvetlendirir, sesi açar ve ağızdaki yaraların iyileşmesini hızlandırır.

1 litre suda tohumlar kaynatılarak günde 2 3 bardak içilir. Ağız kokusu gidermek ve ses kısıklığı için ise ağızda çiğnenir yutulur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder