16 Mart 2017 Perşembe

Kekik ve Özellikleri
Yunanlılar tarafından 'fumigasyon' anlamına gelen bir sözcüğün türevi ya da cesareti ifade eden kelime sözcüğü olarak verilmiştir . Bitki, ortaçağda büyük bir ilham, cesaret ve canlandırma kaynağı kabul edilmiştir. Şövalyelik günlerinde bayanlar etkinlik, cesaret ve enerjinin simgesi olarak, şövalyelere sundukları eşarplara kekik sapı üzerinde asılı duran bir arıyı işlemişler.


Tıbbi Kekik (Thymus vulgaris)

 

Kekiğin Bileşimi

Thymol (%30-70), carvacrol (%70), thymol methyl ether (%1.5-2.5) içerir.

Kekik Nerde ve Nasıl Kullanılır?

Öncelikle baharat olarak kullanılır. Kekik, peynir, çorba, güveç, dolma, et, balık, sos ve balın lezzetlendirilmesinde kullanılır. Yağlı ve ağır yemeklerin sindirimini kolaylaştırır.

Etken maddesi antimikrobiyal,antispazmodik, antioksidan, balgam söktürücü,anthelmintik özelliktedir.
Bronşit , boğmaca öksürüğü, üst solunum yolu nezlesi ve inflamasyon, larenjit, bademcik iltihabı için gargara, astım, üretken öksürük, GİT bozuklukları - kolik, spazm vb. için yararlanılmaktadır. 
Geleneksel tıbbi bir bitki olarak kekik olarak antelmintik, spazm, antispazmodik, karminatif, emmenagog, balgam söktürücü, sakinleştirici, uyarıcı ve tonik olarak kabul edilmiştir.

Thymol mikroplara karşı oldukça zehirli olduğu düşünülen güçlü bir antiseptiktir.
Kekiğin thymol ve carvacrol içeriği nedeniyle yüksek oranda antibakteriyel ve antifungal olduğu birçok deneyde kanıtlanmıştır.  Fenolik bileşiklerinin, bakteriyel membran proteinleri ile kompleks oluşturarak antibakteriyel aktivite gösterdiği düşünülmektedir.
Thymol ve carvacrol'e ek olarak, kekikte ilk kez p-cymene-2,3-diol (I; 2,3-dihidroksi-4-izopropil-1-metilbenzen) izole edilmiştir. Bu bileşiğin a-tokoferolinkinden daha güçlü olan en güçlü antioksidan aktiviteyi sergilediği bildirilmektedir.
Kekik terlemeyi teşvik etmek için de kullanılmıştır.

Kekik Çayı

1-2 çay kaşığı kekik, 1 bardak kaynar suyla haşlanır, 7-8 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 2-3 bardak çay, sıcakken ve öksürüğe karşı bal ile tatlandırılarak içilir.

Bitki karışımı çayı: Öksürüğe karşı, kekik 40’ gr, sinirliot 20’ gr, ezilmiş anason 20’ gr. 1 tatlı kaşığı dolusu bitki karışımı, 1 bardak kaynar suyla haşlanır, 8-10 dakika demlendikten sonra süzülür. Biraz bal ile tatlandırılarak içilir. Şeker hastaları tatlandırmaz.

En etkili maddesi olan uçucu yağın yitirilmemesi için, kekik hiçbir zaman kaynatılmamalıdır!

Kekik Banyosu

70-100’gr kekik, bir tülbentin içine gevşekçe bağlanarak, 2-3 litre suya eklenir. Kaynama derecesine kadar ısıtıldıktan sonra 15 dakika demlendirilir., tülbentteki posa iyice sıkıldıktan sonra, banyo suyuna eklenir. Banyo süresi 15-20 dakikayı aşmamalıdır. Banyodan sonra üşütülmemeli ve bir süre yatakta dinlenilmelidir.

Kekiğin Yan Etkileri

 Önerilen dozajlar aşılmadığında, bilinen hiçbir yan etkisi yoktur. Ama kekik yağının içten kullanımında aşırılığa kaçılması, tiroid bezinin işlevini arttırabilir. Kekik çayı içimi ise böyle bir duruma yol açmaz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder