18 Mart 2017 Cumartesi

Kilo Almak İsteyenlere Öneriler


Nasıl Kilo Alınır?


Kilo vermek isteyen insanlar kadar kilo alma problemi olan ve kilo almak isteyen insanlar da oldukça fazladır. Kilo alamamanın nedenleri arasında bazı rahatsızlıklar, yeme bozuklukları yer almaktadır. Bazı kişiler için kilo almak oldukça kolay olabilirken diğerleri genetik özellikleri ve metabolizmalarının hızlı çalışması nedeni ile kilo almakta zorluk çekebilir.

Kilo Almak İçin Diyet


Kilo almak içi uygulanan diyet ve egzersiz programları da kilo vermek için yapılan programlar kadar dikkatli takip edilmelidir. Sadece aşırı gıda tüketerek kilo alımı kişinin sağlığı için faydalı olmayacaktır. Kilo alırken de düzenli beslenmek oldukça önemlidir. Kişi mineral, vitamin ve besin değerlerini gerekli ölçüde tüketmelidir.

Kilo almanın en önemli yöntemi yaktıklarınızdan fazla kalori almaktır. Bununla beraber kilo alma diyeti bir diyetisyen tarafından kişiye özel olarak hazırlanmalıdır.


Kilo Almak İçin Harcanandan Fazla Kalori Alın


Salatanıza peynir, ceviz, fındık gibi kalori alımını arttıracak gıdalar ekleyin.
Patates ve mısır tüketimini arttırın.
Meyve suları ve kuru yemişler kalori bakımından oldukça zengindir.
Kalori ve protein alımını arttırmak için çorba, sos ve içeceklerinize toz süt ekleyin.
Fındık ezmesi tüketin.
Yemeklerden sonra midenizi fazla yormayacak bir tatlı tüketin.
Siyah çikolata yiyin.

Kilo Aldıran Besinler


Kilo aldıran besinler karbonhidratlar, proteinler ve yağlardır.

Karbonhidratlar


Karbonhidratlar vücudun ana enerji kaynaklarıdır. Kişi yeterli enerji alabilmek için gerekli karbonhidratları tüketmelidir. Karbonhidrat bakımından zengin gıdalar meyve, sebze ve tahıllardır.

Proteinler


Vücut kas ve organların düzenli çalışabilmeleri için ve hormon ve beyindeki kimyasalların üretimi için proteine ihtiyaç duyar. Balık ve tavuk ürünleri, çerezler ve kırmızı et önemli protein kaynaklarındandır.

Yağlar


Omega 3 yağ asitleri gibi bazı yağlar vücudumuz için oldukça önemlidir. Bu yağ asitleri sağlıklı bir cilt, saçlar ve nörolojik fonksiyonlar açısından gereklidir.

Kilo Almak İçin Kalori Takviyesi


Kalori alımını arttırmak istiyorsanız öğünlerinizi daha fazla kalori içeren gıdalardan oluşturabilirsiniz veya gün boyunca öğün aralarında da atıştırabilirsiniz. Bunun yanı sıra mutlaka bir uzman diyetisyen ile konuşup takviyeler isteyebilirsiniz.

Kilo Almak İçin Egzersiz Yapın


Kilo alırken kas ve kemiklerinizi güçlü tutmak oldukça önemlidir. Bu nedenle düzenli egzersiz yapmanız gerekir. Eğer daha az kalori yakmak istiyorsanız aerobik hareketlerinden uzak durun ve kas geliştirmeye yönelik hareketleri uygulayın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder