31 Mart 2017 Cuma

Kseroderma Nedir?


Kseroderma NedirKseroderma sadece tek bir hastalığın nedeni olarak ortaya çıkmaz. Bu terim, kuru anlamındaki “xeros” yunanca bir kökten gelir ve kseroderma sadece kuru deriyi ifade eder. Gerçekte kseroderma su içeriğinden ziyade, pullan­mayı tarif etmek için de kullanılır. Çünkü anormal derinin su içeriği arttı­ğında, bu pullu görünüm kısa sürede kaybolur ve yanlış bir düşünceyle pullanmanın nedeni olarak su yetersizliği düşünülür. Bundan kaynaklı kserodermanın nedenlerini bilmek ve iyi teşhis etmek gerekir.


Kseroderma Nedenleri


Kuru bir deri bazı insanlar için kaçınılmaz bir durumdur ,bu durumun bir çok sebebi olmakla beraber cilt bakımında aksaklıklarla beraber cilt pullanma görülür ve cilt kuruluğunda ki derecelenme artar. Yaşlanma deri yüzeyinin daha kuru olmasına neden olur ve bu kişilerde çoğunlukla kaşıntı durumu da ortaya çıkabilir. Özellikle sıcak su altında, bazı sabun ve temizlik ürünleriyle sık ve uzun banyo yapma işlemi düşük cilt nemine yol açarak bu problemi kötüleştirebilir. Muhtemelen, kişisel temizlen­me işlemleri sırasında, stratum korneumun bütünlüğü için hayati önemi olan bazı yapı maddeleri yok olmaktadır. Kseroderma kışın sert hava koşullarından sonra kötüleşir ve kaşınma eşlik ettiği zaman, “kış kaşıntısı” olarak bilinir. Düşük nemden dolayı, özellikle Kuzeydoğu Amerika’da bu durum önemli bir problemdir. Kseroderma, atopik dermatiti olan çoğu hastada görülür. Bunun iktiyoz belirtisi olduğu söylenir ama, egzematöz hastalıklar sonucu da deri kuruluğunun ortaya çıktığını gösteren çok kanıt vardır. Kseroderma; kan­ser hastalıkları, intestinal malabsorbsiyon ve kronik böbrek yetmezliği gi­bi ciddi durumlar sonucu da görülebilir. Ancak, bu durum akkiz iktiyoz ile karıştırılmamalıdır.

Keratozis Pilaris


Üst kol dış kısmında  ve nadiren üst bacak kısımlarının kıl folliküllerinde, çok sayı­da pembe renkli keratin papüller görülür. Kserodermanın eş­lik ettiği hastalıklarda ve otozomal dominant iktiyoz’da keratozis pilaris sıklıkla görülür. Bazen bu rahatsızlık kadınlarda özellikle genç kadınlarda birden bire ve nedeni olmadan ortaya çıkabilir.

Kseroderma Tedavisi


Hastalar kseroderme sorunu ile karşı karşıya kalırlarsa veya ciltleri kuru ise ve kseroderme oluşma riski varsa uzun süren banyolar yerine kısa süren duşlar alımalıdır. Ayrıca sıcak su yerine ılık su ile duş alınma­lı ve bilinen sabunlar yerine nemlendirici temizlik ürünleri kullanılmalı­dır. Duş alındıktan sonra havluyu vücuda sürtme yerine, kurulama sadece havluyu dokundurarak yapılmalıdır. Sert havlular kullanılmamalıdır. Eğer hasta merkezi ısıtmalı bir yerde yaşıyorsa, nemli bir ortam için oda içi kullanılan hava nemlendirici alet­ler yerleştirmelidir. Veya bilindik bir yöntem olarak petekler üzerine bir kapta su konulmalıdır.

Nemlendiriciler cilt kuruluğu ve kseroderma için kritik önemdedir ve mutlaka kullanılmalıdır. Bunlar suyun buharlaşmasını önlemek için deri yüzeyinin yağlanmasını sağlar ve derinin yeniden yapılandırılmasına yardım eder. Nemlendiriciler kısa süreli etki eder (en fazla 2-3 saat), bu nedenle sık olarak uygulanmalıdır. Etkilerini artırmak için deri yüzeyinde lipit tabaka oluşturarak yağ birikimine yol açan, banyo yağları ile birlikte kullanılmalıdır. Ayrıca deriye zarar vermemesi için nemlendiricilerin doğal olmasına dikkat edilmelidir. Nemlendiriciler yerine ;
Badem yağı
zeytin yağı
Hindistan cevizi yağı
Shea butter yağı gibi doğal yağ çeşitleri de kullanılabilir.

"Buradan Kısa Zamanda Zayıflama Yöntemi konumuzu okuyabilirsiniz."

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder