30 Mart 2017 Perşembe

Kuru Karanfil İle İshal Nasıl Geçer

İshal Tedavisinde Karanfilin Faydaları


Antiseptik özelliğiyle; soğuk algınlığı, grip, mide bulantısı, saman nezlesi ve özellikle ishal gibi rahatsızlıklara karşı destekleyici olan karanfil özellikle ishal tedavisinde de güçlü bir tedavi yöntemidir.

İçeriğindeki antiseptik, anti bakteriyel, anti viral ve anti mantar bileşikleri sayesinde karanfil vücut ısınmasını sağlayan ve çeşitli hastalıkları yatıştırıcı özelliği gösteren bir bitki daha doğrusu bitki meyvesidir.

Bu etkileriyle balgam sökücü özellikte gösterebilen karanfil kişiyi soğuktan da koruyabilmektedir. Dahili karanfil de ağrı, bulantı, kusma, sindirim sorunları ve hıçkırığa karşı iyidir. Diş ağrılarını dindirmede de kullanılan karanfil bir afrodizyak etkisi de gösterebilmektedir.

İshal Nasıl Geçer?


Kan dolaşımını rahatlatan toksinleri sayesinde karanfil metabolizmayı güçlendirerek sağlıklı bir bağışıklık sistemine sahip olmamızı yardımcı olur. Karanfil aynı zamanda kandaki şeker seviyesini düzenleyerek kanın pıhtılaşmasını azaltır ve buna bağlı olarak kalp ve damar sağlığımızı önemli ölçülerde korumaktadır.

Ayrıca tıpta uçucu yağ, eugenol lokal anestezi ilacı ve diş ile diş etleri için antiseptik olarak diş hekimliğinde tedavi amaçlı olarak da kullanılmaktadır. Eugenol bileşiği kan şekeri seviyelerini azaltmak için faydalıdır. Kaynatılarak içilen karanfil ise gaz ve hazımsızlık tedavisinde kullanılmaktadır. Cilt üzerinde ise böcek ısırıklarına, romatizmalara ve kas ağrılarına karşı da kullanılabilmektedir.

İshal Gidermede Kuru Karanfil


Kuru karanfilin yapısal özellikleriyle özellikle vücudun dolaşım sistemini dengesizleştiren ishal problemlerinde çok etkilidir. aniden gelişen ishale karşı muhteşem sonuçlar elde edilir. Karanfil kürü olarak da bilinen bu uygulamanın tarifine geçelim.

Bunun için, 9-10 adet kuru karanfili öncelikle ortadan ikiye ayırarak kırınız devamında çiğnemeden birkaç yudum suyla yutun. Bu yöntemi, aç karnına sabah akşam uygulamanız gerekiyor. Karanfil kürüyle bağırsak florası dengelenerek en kısa zamanda ishal probleminden kurtulabilirsiniz.

Bu yöntemin dışında pratik olarak şu uygulamarı da uygulayabilirsiniz. Kahvaltıdan 1 saat sonra 7-8 tane karanfil çiğnenmeden 1-2 yudum su ile birlikte yutulur. Akşam yemeğinden 2 saat sonra ise yine 7-8 tane karanfil çiğnenmeden 1-2 yudum su ile tüketilir. Su oda sıcaklığında olmalıdır. Karanfilleri iki parçaya bölerek yutmak daha faydalıdır ancak kesinlikle havanda ezmeyiniz.

---> İshalin Nedenleri ve Tedavisi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder