22 Mart 2017 Çarşamba

Kızarıklıklar, Yanmalar ve Kabarıklar


Kızarıklık ve Yanıkların Tedavisi

Kızarıklıklar ciddi olmayan fakat  ıstırap verici olan yanık­lardır. Kızarıklıkların bir kaç gün geçmemesi halinde veya çok geniş alan kaplıyorsa dermatoloğa başvurulması gerekir. Çünkü bu durum sedef egzama gibi hastalıkların habercisi olabilir. Bu tür durumlarda kızarıklıkların yanında ciltte kabarmalarda oluşur. Kızarıklıklar için doğal yağlar veya topikal kremler kullanılabilir.
Ciltte yanmalar daha ciddi durumlar meydana getirebilir. Bu sebeple öncelikle vücudun yanan bölümü soğuk su altına tutulabilir ve yanmadan kaynaklı hasar ve acı bir nebze olsun engellenebilir. Bu çok etkili bir yöntem olmasa bile, rahatlatır. Özellikle yanık üzerine yağlı maddeler sürmekten kaçınmalısınız (pomad ve diğerleri). Çünkü bunlar ya­nığın derinliğini artırabilir.

Deride Kabarıklıklar ve Yapılması Gerekenler

Kabarıklar
Geniş veya dar, yanık kabartıları beyaz bir sıvıyla doludur. Bunun üzerindeki deriyi hiçbir zaman delmeye kalkışmayın. Deri açılmamışsa, en iyisi yanığa dokunma­maktır.

Ayrıca ciltte kabarıklıklar yanma dışındaki sebeplerden de oluşabilir. Bu sebepler ;
Güneş yanığı
Sürtünmeler
Egzama - atopik dermatit
İmpetigo
Pemfigus
Pemfigoidi
Dermatit herpetiformis
Viral enfeksiyonlar (suçiçeği ve herpes zoster gibi) gibi etkenlerden kaynaklı olabilir.


Kabarıklıklar içi sıvı dolu şekilde saydam da olabilir veya kan dolu kabarıklıklar da olabilir.

Ciddi yanıklar
Ciddi bir şekilde yanan kazazede, derhal bir hastanenin ilgili servisine götürülmelidir. Bu arada yanıklara yara gibi davranılır.Prensip olarak, yanık kazazedeleri soyulmaz, çünkü üzerlerindeki giysiler, aslın­da onu enfeksiyon tehlikesine karşı ko­rur. Ancak:
• Giysiler yakıcı sıvıyı veya kızgın buharı emmişse: Bu durumda yanan kişi bol soğuk suyla yıkanmalıdır.

• Giysiler ve iç giysileri sentetik dokudansa: Bunlar da derinin üzerinde eriyebilir. Bu durumda da soğuk su duşu önerilir.
Kızgın zeytinyağıyla yanma halinde: Der­hal soğuk suyla yanan uzvu yıkayın; çün­kü zeytinyağı, derin yanıklar meydana getirir. Dış kimyasal madde yanıklarında  en az on dakika duş altında hasta tutulmalıdır. Sonra yine su altında giysilerini çıkarılmalıdır.
İç yanıklar
Yakıcı maddelerin içilmesi, yemek borusunda iç yanmaya sebep olur. Mide, toksit maddelere karşı daha dirençlidir. Kazazedeyi bundan kaynaklı kusturmaya çalışmayın, çünkü yemek borusu ikinci defa yanabilir. Buradan önemli olan  içilen maddenin türünü öğrenmek  ve kendisini hemen bir hastaneye götü­rmektir. Cerrah, burada gerekli müdahalede bulunacaktır.
Elektrikle yanmalar - Göz yanmaları
Dikkat! Yanıklar bazı kişilerde solunum güçlükleri veya bayılma (şok) yaratabilir Böyle hallerde gecikmeden ­acil yardım önlemleri uygulanmalıdır.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder