25 Mart 2017 Cumartesi

Lahana Hakkında Bilgiler


Sağlık açısından son derece yararlı olan ve ülkemizde sarmasından, yemeğine, turşusundan suyuna kadar bir çok farklı bakımdan kullanılan sağlıklı bir besin olarak kullanılmaktadır. Bizlerde lahana hakkında sizlere aşağıda bilgiler vereceğiz. İyi okumalar dileriz.

Lahana (Brassica oleracea)


Turpgiller ailesinden (Familia: Brassicaceae) bir yıllık tohumla üretilen bir bitkidir. Brassica kolza tohumu, lahana, karnabahar, brokoli, Brüksel lahanası, şalgam, çeşitli hardal ve yabani otları da içeren yaklaşık 100 tür içerir.

Lahananın Yararları Nelerdir?

Lahana
Lahana turşusu, yani, mayalanmış formdaki lahana, geniş bir mutfak kullanımı ve iyileştirme özelliğiyle en besleyici yararlanma yöntemidir ve tüm dünyada yaygın bir probiyotiktir. Araştırmalar lahana turşusu ailesindeki herhangi bir sebzenin en yüksek antioksidan profiline sahip olduğunu göstermektedir. Bu antioksidanlar, detoksifiye edici enzimleri uyarır ve bitkinin çeşitli kanser türlerini önleme yeteneğini belirler.

Diyete lahana ilave etmek akciğer, mide, kolon, prostat ve meme kanseri riskini azaltabilir. Mide ağrısı, aşırı mide asidi, mide ve bağırsak ülserleri ile osteoporozun önlenmesi için kullanılmaktadır. Lahana suyunun peptik ülserleri hızlı bir şekilde azalttığı da gösterilmiştir. Lahana suyu sağlıklı sindirim için gerekli olan mide asidi üretimini uyarır. Lahana günlük K vitamini ihtiyacının% 85'ini içerir ve önemli miktarda demir, C vitamini ve lif sağlar. Lahanada bulunan yüksek miktarda B-vitaminleri, yüksek enerji düzeylerini destekler ve Alzheimer hastalığı ile ilişkili alanlarda beyin büzülmesini yavaşlatabilir. İskorbüt Hastalığı'nı önleyebilecek yüksek bir C vitamini kaynağı içerdiğinden ve dondurulmadan korunabildiği için uzun yolculuklarda lahana turşusu tüketilmektedir.Lahana yaprağı ayrıca anti-inflamatuar bir kompres olarak kullanılabilir ve emzirme sırasında meme şişmesini azaltmak için kullanılır.Lahana buğulama, haşlama veya çiğ olarak da tüketilebilir. Çiğ tüketiminde lahanayı sirkeyle ıslatmak gazı azaltabilir.

Lahana Turşusu

Sindirim sistemi için yararlı bakteriler olan laktobasili içeren fermente lahanadır. Rendelenmiş lahana, tuz, su ve diğer isteğe bağlı baharatlarla birleştirilerek üretilir.

Lahana Çeşitleri Nelerdir? 

  • Yeşil lahana  pürüzsüz, koyu yeşilden soluk dış yapraklar. İç yapraklar soluk yeşil veya beyazdır. Bazen lahana dış yaprakları, iç beyazı tutmak için lahana büyüdükçe kafanın etrafına bağlanır. Soğuk depoda tutulursa lahana da beyaza döner. Üç tür yeşil lahana  ticari olarak pazarlanan çoğu lahana için geçerlidir. Geç sonbahar satışları için yetiştirilen ve kış boyunca depolamak için kullanılan Danimarka türleri, yuvarlak veya oval kafaları olan çok kompakt ve sağlamdır. Yerli tipler, hafifçe daha gevşek, yuvarlak veya yassı kafalar oluştururlar, kıvrımlı yaprakları Danimarkalı türlerin herhangi birinden daha kırılgandır.  
  • Kırmızı lahana yeşil lahana lezzetine benzer, kırmızı lahana derin dış yapraklar için mor yakut-kırmızı, içte beyaz damarlar veya çizgiler vardır. Dokusu yeşilden biraz daha sert olabilir, ancak kırmızı lahana daha fazla C vitamini içerir ve RDA'nın% 56'sını 1 fincanlık bir porsiyonda verir.
  • Brüksel lahanası  minik lahanalardır ve genellikle gevşek olarak satılırlar, ancak eğer sap üzerinde satılanlar bulunursa, soğutulmuşlarsa birkaç hafta bekleyebilirler. 


Lahana kilo vermede kullanılan sağlıklı bir besindir. Bizlerde bundan kaynaklı Lahana Çorbası ile Kilo Vermek yazımızı sizlere sunuyoruz. Sağlıklı günler dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder