21 Mart 2017 Salı

Leke Tedavisi


Cilt lekeleri, kişinin cilt kalitesini azalttığı, güzelliğine gölge düşürdüğü ve dış görünüm estetiğini olumsuz etkilediğinden dolayı, tedavilerinde her geçen gün yeniliklerin denendiği bir konu olmuştur.

Leke, normalde cilde rengini veren melanin isimli pigmentin ,vücudun belirli bölgelerinde ve cilt altında düzensiz kümelenmesi ile meydana gelir.
Lekeleri vücudun en fazla hangi bölgesinde görülür?

Lekeler, cildin hassas olduğu, güneş ve kimyasal maddelerle en fazla temas eden bölgeleri başta olmak üzere bazı hastalıklar ve yaşın ilerlemesine bağlı olarak vücudun her bölgesinde görülebilir.

Eller güneş ve kimyasallarla teması nedeniyle,yüz ve boyun cildi ise güneşle olan temas fazlalığından dolayı lekenin en fazla görüldüğü cilt bölgeleridir.
Leke neden meydana gelir?

Lekeyi gebelik döneminde; kloazma dediğimiz yüzde gebelik lekesi olarak,yaşın ilerlemesine bağlı olarak; el ,sırt,göğüs, boyun ve yüzde yaşlılık lekesi olarak, güneş yanıkları sonrası yüz ve dekolte cildinde güneş lekeleri tarzında, deodorant ve parfüm uygulamaları sonrası koltuk altı, boyun gibi alanlarda, lazer epilasyon yada ağda uygulanması sonrası yapılan bölgelerde ,kimyasallarla ve güneşle fazla maruz kalma sonrası cilt bölgelerinde, dövme sildirmede yanlış uygulamalar sonrası ve  bazı sistemik hastalıklarda (böbrek ve diyabet vb.) ciltte bölge bölge renk değişikliği tarzında lekelenmeler meydana gelir.


Leke Tedavileri

Cilt lekelerini gidermek için lazer tedavisi popüler bir tedavi yöntemidir. Fakat bu tedavi için belirli bir bütçe gerekir. Ayrıca lazer tedavisi güvenilir yerlerde yaptırılmadığı zaman yeni cilt lekeleri oluşumuna sebep olur.

Evde yapabileceğiniz ve daha ekonomik olan diğer bir tedavi asit ile cildi soyma tedavisidir. Bu tedaviye  kimyasal peeling yöntemi denir ve en çok TCA ile yapılır. TCA cildin lekelenme oluşan bölgesine kontrollü bir şekilde sürülür ve cildin katman katman soyulması sağlanır. Böylelikle alttan yeni cildin çıkması ile cildinizdeki lekelerden kurtulmuş olursunuz..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder