18 Mart 2017 Cumartesi

Liken Nitidus Hakkında Bilinmeyenler


Liken Nitidus Hakkında Bilinmeyenler


 Deride görülen dezerformasyon rahatsızlığı olan Liken nitidus hastalığının, tanı-teşhis ve tedavi süreçlerini araştırdık, ortaya çıkan sonuçlar üzerine sizler için '' Generalized Lichen Nitidus '' hakkında bir makale hazırladık;

Liken Nitidus Hastalığı Nedir ?

Oldukça nadir rastlanan bir cilt rahatsızlığı olan Liken Nitidus Hastalığı; ciltte deri renginde parlak papüllerle karakterize edilen, cilt hücrelerindeki anormal iltihaplanmalara yol açan bir cilt hastalığıdır. Papüller T lenfositleri olarak bilinen beyaz kan hücreleri tarafından kontrol edilen iltihaplanmalar sonucu ortaya çıkıyor. Normal şartlarda bu hücreleri yaralanma veya incinme durumlarında çoğalıyor.

Liken Nitidus Belirtileri

Rahatsızlık genellikle erişkinlik öncesi gözlemlenir.Deride, hastalığa özgü olan mor renkli, çok köşeli ve üzerleri düz kabartılar meydana gelir. Bu kabartıların üzerinde dantel benzeri beyaz çizgilerin görülmesi normaldir. Döküntüler en sık el bilek iç yüzü olmak üzere kollar ve bacaklarda, daha az  da gövde ve boyun bölgesinde görülür. Kaşıntı çıkacak bölgede sık görülen bir şikayet olup şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterir. Özellikle hastalığın başlangıç dönemlerinde, deriye uygulanacak kaşıma ve benzeri travmalar sonucunda döküntülerin yakın ; benzer yeni döküntüler oluşabilir. Çoğunlukla iyileşen bölgelerde deride belirgin koyulaşma izlenmesine rağmen nadiren deri renginin açılması da olağandır. Ağız içi, genital bölge, saç derisi ve tırnaklar da hastalıktan etkilenebilir. Ağız içinde, özellikle yanak iç yüzlerinde beyaz, dantel benzeri döküntü şeklinde izlenir. Genital bölgede döküntüler deride ki gibi benzer görünümdedir. Saçlı deri çekildiğinde, o bölgede ki  saçlar da dökülme olabilir. Tırnaklar da ise çeşitli şekil bozukluklarına yol açabilir.

Liken Nitidus Hastalığının Tedavisi

Liken nitudus bir kanser türü değildir ve genellikle kendiliğinden geçer. Kaşıntıyı hafifletici ilaçlar, döküntüler için krem tedavileri, ağızdan alınacak ilaçlar ya da lazer tedavisi uygulanabilir. Döküntülerin yayılımını önlemek açısından kaşımaktan ve lif-kese kullanımından kaçınmalısınız. Rahatsızlık sonucu ortaya çıkan kalıcı izlerin görülmesi dahilinde, olmuştur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder