25 Mart 2017 Cumartesi

Maden Suyunun Yararları


Maden suyu veya soda ülkemizde çok fazla tüketilmektedir. Fakat burada faydalarından bahsedeceğimiz maden suları doğal sade maden sularıdır. Meyveli olan içerikler yapay besinler barındırır ve gerekli yararları sağlamayabilir. 

Maden Suyunun Faydaları

Maden suyu içerdiği zengin vitamin ve mineraller sayesinde yararları saymakla bitmez. Vücudumuzun her gün belli miktarlarda vitamin , mineral ve proteinlere ihtiyacı vardır. Bu ihtiyacı desteklediği için en başta her türlü vücut fonksiyonuna yararı vardır.Maden suyu zararlı mıdır sorusuna azamı ve yeterli miktarda içildikten sonra hiçbir zararı yoktur demek yanlış olmaz.

Doğal Maden Suyu

Maden Suyunun Yararları
Yerden çıkan su, birkaç kaya katmanından geçecek ve bu kayaların mineral elementlerini içerecektir. Kaynağa bağlı olarak, bu çözünmüş minerallerin bazıları ya sağlık için iyi ya da kötü olabilir. Bu nedenle, bu kaynaklardan gelen maden suyu içeriğine ve kalitesine göre değişecektir.Bu mineralli sular bir kez şişelendikten sonra kalite, şişeleme yönteminden ve nasıl depolandığından etkilenecektir.
Maden suyu, toplam çözünmüş katıların (TDS) milyonda en az 250 parça içerdiği herhangi bir doğal sudır. Bir laboratuar testi ile doğrulanmalıdır, ki burada 180 ° C'de buharlaştırılan bir litre su bir mineral kalıntısı bırakmalıdır.
 • En fazla 249 mg / litre 'Kaynak Su' olarak sınıflandırılmıştır.
 • 250 ile 500 mg / litre 'Düşük Mineral İçeriği' veya Hafif Maden Suyu olarak kabul edilir.
 • 500 mg / litrenin üstünde normal veya Yüksek Mineral İçeriği kabul edilir.
Bu maden suyu, jeolojik ve fiziksel olarak korunan yeraltı su kaynağından olmalıdır. Düz veya köpüklü olabilir. Bu suya hiçbir mineral eklenemez. (Kaynak: https://caloriebee.com/nutrition/Health-Benefits-of-Mineral-Water


Maden Suyu Zayıflatır mı?Maden suyu zayıflatmaz. Yani sizin midenizin doluluğunu ve günlük almanız gereken vitamin ve mineralleri destekler fakat kilo verdirmez.Maden suyu da soda da mideyi rahatlatma özelliğine sahiptir ancak sodanın bundan başka hiçbir işlevi yoktur. Oysa maden suyu aynı zamanda doğal bir mineral deposudur. Dolayısıyla tüketilmesi önerilen, doğal maden sularıdır ve sodayla maden suyunu ayırt etmek için, pek çok gıda maddesini alırken yapmamız gerektiği gibi, etiket okumak çok önemlidir.

Günde Ne Kadar Maden Suyu Tüketmeli?

 Günde 200ml şişelerden 1 veya 2 tane içmeniz yeterlidir.


Maden Suyunun Faydaları Nelerdir?

Maden suyu, toprağın altında bulunan ve çeşitli besinlerle zenginleştirilmiş doğal su kaynağından gelir. Kaynağına bağlı olarak farklı maden suyu, farklı besin seviyesine sahiptir.  Vücudumuzun genellikle mineral suda bulunan Çinko, Kalsiyum ve Magnezyum gibi çok fazla minerallere ihtiyacı vardır. Vücudumuzun ihtiyacı olan maden suyu ve   su arasındaki ortak fayda, ter ve atıkları vücuttan atmak ve kan dolaşımına yardımcı olmaktır. Ancak, maden suyunun  normal sudan daha fazla faydası olacağı düşünülmektedir.  Bunlar; 


 • Post menstruasyon sendromuna ulaşma çağındaki kadınlar genellikle kemik hastalıklarıyla yüzleşmek zorunda kalacaktır. Yaşlanan kemikler yüzünden dizlerinin ve bacaklarının üzerinde ağrı olacaktır. En az bir şişe maden suyunu tüketmek, kemikleri güçlendirmeye yardımcı olur çünkü kalsiyumda yüksektir. 
 • Bir deneye göre, her gün yarım litre maden suyu içen hastalar, kan basıncından dolayı mineral sudan magnezyum nedeniyle normale döner.  
 • Her gün maden suyu içmek, kalp hastalıklarına yakalanmalarını engelleyen düşük kolesterol düzeyine sahip gibi görünmektedir. Dahası, araştırmacılar, mineral suyunda kalbin daha sağlıklı olmasına yardımcı olan potasyum ve magnezyum olduğunu keşfetmişlerdir. 
 • Maden suyunda metabolizmanızı artırabilecek sülfatlar vardır. Sülfatlar, pankreasınızı, vücudunuzun kolayca sindirimine yardımcı olabilecek enzim (amilazlar, proteazlar ve lipazlar) üretmeye teşvik edecektir. Vücudunuzda düşük seviyede sülfat varsa, sindirim sisteminizi etkileyecektir.  
 • Mineral suyundaki magnezyum, kaslarınızın düzgün çalışmasına yardımcı olan önemli bir özelliktir. Kaslarınızın rahatlamasına yardımcı olur ve ağrıları azaltır.
 • Maden suyu nedeniyle dehidratasyon sizi kolaylaştıran ve aynı zamanda vücut hücrelerin daha iyi su emmeye yardımcı olan bir elektrolit kaynağıdır. Her zaman maden suyu içen kişi için elektroliti otomatik olarak kendini yeniden kuracaktır. 
 • Mineral suyu düzenli olarak içtiğinizde, kalsiyum ve magnezyum böbrek taşı alma riskini azaltan kalsiyum oksalat seviyesini hafifletmeye yardımcı olacaktır.  
 • Mineral suyunda cildinizin nemli olmasına ve kırışıklıkların azalmasına yardımcı olan yüksek bir silika seviyesi vardır. Dahası yüzünüzü temizlemek için maden suyu kullanmak cildi aydınlatır ve yüzünüz daha sağlıklı görünecektir.
 • Mineral suyunun faydalarından ayrı olarak pH seviyesi de çok önemli bir faktördür, çünkü vücudumuzdaki sıvının sirkülasyonuna bağlanır. Çok yüksek veya çok düşük pH seviyesine sahip su tüketirseniz, sağlığınızı etkileyebilir.  pH 7.4-8.5 vücudunuz için mükemmeldir
 • Yüksek asit içerikli yiyecekler yediğinizde , kandaki alkali  seviyesinin düşük olduğu pH seviyesinde su içmeniz gerekir . PH seviyesinin mükemmel dengesi 7,4 ile 8,5 arasındadır. Bu denge çoğunlukla mineral suda bulunabilir, çünkü su doğal ve yüksek alkali içerik seviyesine sahiptir. Filtrelenmiş musluk suyu genellikle düşük minerallere sahiptir ve aynı zamanda daha yüksek asit içeriği seviyesi içeri. Bu nedenle düzenli olarak tüketirseniz, sindirim sisteminizde olumsuz bir etkisi olur ve şişkinliğe neden olur.


Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder