24 Mart 2017 Cuma

Mantar ve Nasır İçin Doğal Çözümler

Tırnak mantarı ve nasır en çok ayaklarda görülen 2 problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bundan kaynaklı bu yazımızda hem tırnak mantarı hem de nasır için doğal çözüm yolları hakkında bilgiler verilecektir. İyi okumalar dileriz. 


Tırnak  Mantarı 


Onikomikoz da denilen ayak tırnağı mantarı, ayak tırnağınızın yaygın bir mantar enfeksiyonudur. En göze çarpan semptom, ayak tırnaklarınızın bir veya daha fazlasının beyaz, kahverengi veya sarı renginin değişmesidir. Yayılabilir ve tırnakların kalınlaşmasına veya çatlamasına neden olabilir. Ayak tırnağı mantarı tipik olarak ayaklarınıza baktığınızda görmek istediğiniz şey değildir. Neyse ki deneyebileceğiniz birçok tedavi var. Terbinafin (Lamisil) veya flukonazol (Diflucan) gibi reçeteli oral antifungaller, geleneksel olarak ayak tırnağı mantarlarını tedavi etmek için kullanılır.

Bu tedaviler genellikle etkilidir, ancak mide ve baş dönmesinden şiddetli cilt problemlerine ve sarılığa kadar değişen ciddi yan etkilere neden olabilirler. Bundan kaynaklı önceleri insanlar doğal seçenekleri tercih ederler. Tırnak Mantarı için Doğal Çözümler 


Ayak tırnağı enfeksiyonunu etkili bir şekilde tedavi etmek için antifungal ajanlar kullanmanız gerekecektir. Ancak bunların reçete edilmesi veya potansiyel olarak zararlı kimyasal maddelerden yapılması gerekmez; çeşitli şifalı bitkiler, yağlar ve diğer doğal maddeler, kendi antifungal özelliklerine sahiptir.

 • Karbonat:  Sodyum bikarbonat olarak da bilinen kabartma tozu aslında kayda değer antifungal etkilere sahiptir. Laboratuvar çalışmaları, karbonatın genellikle ayak tırnağı mantarında yer alan birçok mantar türüne karşı etkili olduğunu göstermektedir. Aslında, bir çalışmada test edilen mantar izolatlarının yüzde 80'inin büyümesini inhibe etmiştir. 
 • Çay ağacı yağı çok faydalı bir esansiyel yağdır. Sadece kepekten  ayak mantarına kadar  kadar değişen koşulları tedavi etmek için değil, aynı zamanda ayak tırnağı mantarı için en iyi ev ilaçları arasında da kullanılabilir. Bu esansiyel yağın, antibakteriyel ve anti-enflamatuar özelliklerle birlikte önemli antifungal etkileri vardır. Çay ağacı yağı kapsülleri bilhassa büyümesini bastırmak  için etkilidir.  Bir çalışma, altı ay boyunca günde iki kez uygulanan% 100 çay ağacı yağının, bir antifungal ilaç olan klotrimazol kadar etkili olduğunu bulmuştur. 
 • Ozonlanmış ayçiçek yağı:  Ozon (O reaksiyona sokularak 3 ayçiçek yağı ile), önemli bir tedavi edici etkileri olan bileşikleri ihtiva ayçiçeği yağı, ozonlu üretebilir. Oleozon adlı bir ürünü kullanan bir çalışmada katılımcılar, günde iki kez ozonlanmış ayçiçek yağının topikal uygulamasıyla kayda değer gelişmeler sağlamıştır; Yüzde 90.5'i ayak tırnağı mantarlarını tamamen iyileştirmiştir.  
 • Zeytin yaprağı ekstresi: Zeytin yaprağı, fenolik bileşikler dahil birçok faydalı bileşik içerir. Zeytin bitkilerinin yapraklarından elde edilen ekstraktın önemli antibakteriyel ve antifungal etkilere sahip olduğu ve bunun da ayak tırnağı mantarı ile mücadelede yararlı bir araç olduğu gösterilmiştir. Sıvı formunu arayın ve enfeksiyonlu ayak tırnaklarınızı günde birkaç kez örtmek için küçük bir miktar kullanın.
 • Hindistancevizi yağı :  Birçok insan ayak tırnağı mantarını tedavi etmek için hindistancevizi yağı kullanır. Bu yağın işitme duyunuzu korumasından hafıza kaybını önlemeye kadar sağlığı teşvik edici etkileri vardır. Ek olarak, hindistan cevizi yağı güçlü bir antifungal ajandır.   Ayak tırnağınızdaki mantarı tedavi etmek için parmak uçlarınızda az miktarda hindistancevizi yağı eritin (oda sıcaklığında katı) ve doğrudan ayak parmaklarınıza uygulayın. 
 • Snakeroot özü:  Ayak tırnağındaki mantarlar için yaşadığımız ilaçların sonuncusu Ageratina pichinchensis bitkisidir . Genellikle yılan kökü olarak bilinen ayak tırnağı mantarı ile mücadelede oldukça etkili olduğu bilinmektedir. 96 kişilik bir çalışmada,   vakaların yüzde 71,1'inde etkili olmuştur.  Snakeroot özünün kendisini ya da malzemeler listesinde Ageratina kullanan doğal ayak tırnağı mantar formülasyonlarını arayın. 

Nasır için Doğal Çözümler 


Vücudunun bazen kendini korumasının garip yolları vardır. Örneğin, sıkı ve rahatsız ayakkabılar giydiğinizde, ayak parmaklarınızın derisi ayakkabının veya  tırmıkların üzerinde sürtünmeye devam eder. Bu nedenle, cildiniz daha fazla zarara karşı zırh oluşturmak için bir yerde ölü hücreleri biriktirir. Epidermis yakında bir koruma haline gelmek için kötüleşen bir nasır geliştirir. Kabul edelim; hepimiz bir zamanlar nasırlardan acı çektik. Tehlikeli olmadıklarına rağmen,  nasır, hayatı sizin için sıkıntılı bir hale getirebilir. 

Kallus genellikle yuvarlaktır ve oldukça acı vericidir. Herhangi bir biçimde nemle temas ettiklerinde, enfekte olabilirler. Nasır çok daha büyüktür ve genellikle taban üzerinde gelişir. Vücut ağırlığınızın baskısı nedeniyle yürürken oluşurlar. Acı verici olabilirler veya olmayabilirler. Aşağıdaki öneriler her ikisi içinde kullanılabilir. 

 • Limon,   nasır için çok etkili bir ilaçtır. Herhangi bir yan etkisi yoktur, böylece istediğiniz kadar pratik yapabilirsiniz. Bir nasırın neden olduğu ağrının çoğu iltihaplı bölgedeki baskıdan kaynaklanır. Nasır sert merkezi, ağrının ortaya çıktığı ana noktadır. Nasırın üzerine limon suyu uygulayın ve kurumasını bekleyin. Nasırın sertleştirilmiş merkezi çökene kadar ihtiyacınız olduğu kadar tekrarlayın.
 • Soğanlardaki güçlü asitler ve besinler, nasırın neden olduğu enfeksiyonu etkisiz hale getirmek için yeterince iyidir. Sert cildi yumuşatabilir ve yavaşça ölü cilt hücrelerinde pul pul döker. Nasırlardan kurtulmak için, etkilenen bölgeye soğan suyu uygulayın ve 2 gün boyunca bir bezle örtün. Bu nasır yumuşatacak ve sonunda düşecek. 
 • Herhangi bir cilt durumu için hint yağı kullanmayı deneyebilirsiniz. Nasır için en iyi ilaçlardan biridir. Hint yağı ile ılık sabunlu suyla karıştırın. Şimdi, pomza taşını  nasır üzerine uygulayın ve ardından hint yağı ile sıcak bir su ile ıslatın. Bu nasırları rahatlatmaya yardımcı olacaktır. 
 • Cildinizin ve saçınızın genel sağlığı için E vitamini yağı tavsiye edilir. Ayrıca nasır için etkili bir ev çaresi olarak bilinir. Bu yağı etkilenen bölgeye uygulamak, sert cildi nemlendirerek yumuşatmanıza yardımcı olabilir. Bu yağdaki antioksidanlar nasırı iyileştirmede yardımcı olur. Nasır üzerine uygulayın ve uyumadan önce temiz bir çorapla örtün. Nasır kürlenene kadar her gün tekrarlayın. 
 • Sarımsak, bazı hastalıkların tedavisi için güçlü bir Ayurveda ilacıdır. Cilt hastalıklarının tedavisinde de oldukça etkilidir. Nasır için, sarımsak hızlı iyileşmeyi destekler. Doğal antioksidanları mantar ve bakteriyel enfeksiyonlarla savaşır ve köklerini mısırları tedavi eder. Birkaç sarımsak dişi macunu hazırlayın ve mısır üzerine uygulayın. Bir bezle örtün ve bir gece bekletin. Ertesi sabah ayaklarını yıka. Rahatlatana kadar bunu tekrarlayın.  


Nasır ve tırnak mantarı hakkında daha fazla bilgi almak ve farklı tedavi yöntemlerini denemek için aşağıdaki yazılarımıza bakabilirsiniz. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder