16 Mart 2017 Perşembe

Marul Cinsel İsteği ZedeliyorHayır!
Bahçenizde yetişen marul, besin kalitesini tazeliğiyle koruyan, salatada ve çiğköftenin yanında lezzetli bir besindir. En uygun besin değerinden yararlanabilmek için, taze ve gevrek yenmesi gerekir. Koyu yeşil yapraklarının lif, lezzet ve besin kalitesi yüksektir.

Marul

Marul, papatyagiller ailesindendir (Familia: Asteraceae). Sütlü bir sıvı içermesi nedeniyle latincedeki lactis kökünden türetilerek isimlendirilmiştir (Lactuca sativa).

Besin Değeri ve Sağlık Faydaları

Marulun besin değeri çeşitlidir. Genel olarak az miktarda diyet lifi, biraz karbonhidrat, biraz protein ve iz miktarda yağ sağlar. En önemli besinleri potasyum (K) ve insan vücudunda A vitaminine dönüşen, sarı-turuncu ve yeşil pigmentlerde gizli bete-karotendir. En fazla koyu yeşil renk beta-karoten içerir.
Antioksidan özellikleriyle A ve C vitaminleri açısından marul gibi zengin besinler, bazı kanser türlerine karşı koruma sağlamaktadır. Diğer fitokimyasallarla birlikte, antioksidanlar solunum sistemi ve bağırsak sistemi kanseri riskini de azaltır.
Marul, orta derecede iyi bir C vitamini, kalsiyum, demir ve bakır kaynağıdır. Omurga ve kaburgalar diyet lifi sağlarken, vitaminler ve mineraller narin yaprak bölümünde yoğunlaşır.

Marulun Tazeliği Nasıl Korunur?

Aşırı yüksek su içeriği nedeniyle uzun süreli, başarılı bir ev koruma yöntemi yoktur. Donmaya, konserve ya da kurumaya iyi tepki vermez. Buzdalabında, uygun sıcaklıkta tazeliğini bir kaç gün koruyabilir.
Dikkat edilmesi gerkli bir durum marulun elma, armut veya muz ile saklanmamasıdır.. Bu meyveler, marulun kahverengi lekeler oluşturmasına ve hızlı bir şekilde çürümesine neden olacak doğal bir olgunlaştırıcı etken gazı açığa çıkarır. Çürümeyle marulda görülen sümük, bakteriyel ayrışmanın kalıntısı; siyah noktalar ise, genellikle küflerdir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder