17 Mart 2017 Cuma

Maydanozun Faydaları Maydanoz (Petroselinum crispum)

Umbelliferae / Apiaceae familyasındandır.
Yaprakları keskin aromalıdır. Düz yapraklı türleri daha keskinve tatlıdır.

Maydanoz genellikle garnitür olarak kullanılır. Eşsiz lezzetiyle diğer bitkilerle de harmanlanmakta, lezzeti daha da yükseltilmektedir. Güveç, çorba ve diğer sebzeleri tatlandırmak için kullanılır.

Maydanozun Faydaları


Maydanozun koyu yeşil yaprakları C vitamini ve pro-vitamin A (Beta karoten ) kaynağıdır. Pro-vitamin A, A vitaminine dönüştürüldüğünde görme gücüne, kılcal damar sistemine, adrenal bezine ve troid bezine iyi gelir. Zengin bir flavorful kaynağıdır. Ayrıca potasyum, kükürt, kalsiyum, magnezyum ve klorin yönünden de zengindir.

Tohumları güçlü bir diüretiktir. İdrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılabilmektedir.

Maydanoz suyundaki yüksek klorofil miktarı kanı arttırarak oksijeni tutmaya yardım eder ve böbreklerin, karaciğerin, idrar yollarının temizlenmesine yardım eder. Sindirim enzimlerini uyararak sindirim rahatsızlıklarını dindirir. İnce bağırsaktaki peristaltik hareketleri arttırır. Bir tutam maydanoz günlük C vitamini ihtiyacının çoğunu karşılar.

Maydanoz Neye İyi Gelir?


Kanı temizler, kansızlığa, mesane iltihaplanmasına, kum, böbrek taşı ile tansiyona, şişmanlığa, böbrek ve karaciğer rahatsızlıklarına, damar sertliğine etkilidir.

Maydanoz suyuna bal ve limon ilave edilerek günde 1-2 bardak içilir. Böbrek rahatsızlıklarında; 4 bardak suya 1 demet maydanoz yıkanır konur, 5 dakika kaynatılır, süzülür. Günde 3 kere 1′er çay bardağı içilir.

Tohumları idrar ve safra söktürücü, adet kanamalarını kolaylaştırıcı nitelikleri vardır. Maydanoz, aybaşı sancılarını keser, adetleri düzenler, ağrıları giderir, akıntıları keser. Bağırsak solucanlarının düşürülmesine yardım eder. Gazın dışarı atılmasını sağlar.

Grip ve nezleyi geçirir, balgam söktürür, terletir, ateş düşürür. Kan şekerini normal seviyede tutar, kansere karşı koruyucudur, vücuttaki zehirli maddeleri dışarı atar, romatizma hastalığına ve sarılığa iyi gelir.

Maydanoz Cilt Lekelerini Geçirme de Yardımcı


2 bardak kaynatılmış suda, 1 demet yıkanmış maydanoz sapları ile beraber üstü kapalı olarak kısık ateşte 5 dk. Kaynatılır.20 dk. Demlenmeye bırakılır süzülür. Böylece etkili cilt losyonu ve lapası elde edilir.Temiz cilde lapası sürülüp 20 dk bekletilir, sonra süzülen maydanoz suyu ile cildi yıkanır. Her gün günde birkaç kez uygulanır.


Şeker Hastalığı Tedavisinde Yardımcı Maydonoz


3 demet maydanoz ezilir, 6 bardak suya konulur, üstü kapatılır, 30 dakika demlemeye bırakılır, sonra süzülür, üzerine 1,5 su bardağı taze sıkılmış limon suyu ilave edilir. Her gün sabahları aç karnına 1 bardak içilir.

Yara, kesik ve morartıları iyileştirir. Kulak ve diş ağrısına iyi gelir. Saçları besler, parlatır, dökülmeyi yavaşlatır. Saçlar maydanoz suyu ile yıkanır.Arı ve haşarat sokmalarında sokulan yere sürülürse ağrıyı giderir.

Birkaç taze yaprak, bir litre suda kaynatılarak günde iki fincan içilir. Kuru yapraklardan elde edilen toz, günde iki tutam içilebilir. Kompres ve gözler için losyon ve şampuanı yapılır. Astım, menopoz, ağrılı adet görme ve öksürük için yukarıdaki kaynamaya birkaç kök ve yarım avuç tohum atılarak el ayak banyoları yapılır. Lapası kıyılmış yapraklardan yapılır.

UYARI: Maydanoz suyu 60 gr’dan fazla ve tek başına içilmemeli. Havuç-elma suyuyla içilebilir. Böbrek iltihabı olanlar yememelidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder